آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 237347
تاریخ انتشار : 29 فروردین 1397 10:15
تعداد بازدید : 423

دارندگان دوربین‌های مداربسته مراقب باشند

هشدار مرکز مدیریت راهبردی افتا درباره بدافزار Mirai

مرکز مدیریت راهبردی افتا درباره حمله نسخه جدید بدافزار Mirai هشدار داد.
undefined
فناوران- این بدافزار مرتبط با بات نت Reaper به روترهای خانگی، تلویزیون ها، DVR ها و دوربین های مدار بسته نفوذ می کند و به بدافزار اینترنت چیزها معروف است.
سایت Recorded Future در این باره گزارش داده است که این نمونه کشف شده بدافزار Mirai، در اواخر ژانویه ۲۰۱۸ به برخی از سازمان های مالی حمله کرده و بیش از ۱۳ هزار دستگاه IoT را به مخاطره انداخته و موجب رخ دادن حمله DDoS در سازمان های مالی شده است. 
محصولات آسیب پذیری که مورد حمله بات نت Mirai قرار گرفته اند عبارت اند از: AVTECH، Dahua Technology Co، GoAhead، Linksys، MikroTik، Samsung، Synology، TP–Link و Ubiquity.
کارشناسان امنیتی به کاربران دستگاه های IoT پیشنهاد می کنند که برای کاهش خطرات مرتبط با این بدافزار، این توصیه ها را در نظر بگیرند:
1- کلمات عبور پیش فرض تنظیم شده برای دستگاه را تغییر دهید.
2- Firmware دستگاه های خود را به روزرسانی کنید.
3- برای دوربین های IP و سیستم های مشابه آن که نیاز به دسترسی از راه دور دارند، VPN تهیه کنید.
4-  سرویس های غیرضروری (همانند Telnet و ...) را غیرفعال کنید و پورت هایی را که دستگاه IoT به آن نیاز ندارد، ببندید.
در حمله نمونه ای از بدافزار میرای به اینترنت چیزها در سال 95، بسیاری از این ابزارها از پسوردهای ساده یا حتی پسوردهای انتخاب شده کارخانه استفاده می کرده اند. گفته می شود، در حمله سال 95 میرای، حدود ۱۰۰ هزار تلاش برای ورود به دستگاه های آسیب پذیر از یک هزار و هشتصد IP مختلف در ۱۲ روز صورت گرفت. ۶۴ درصد این IPها به چین، 13 درصد به کلمبیا، 6 درصد به کره جنوبی و همچنین 6 درصد به ویتنام تعلق داشته است.محققان شرکت امنیت سایبری Dr.web بهمن ماه 1396 موفق به کشف نوعی تروجان ویندوزی شدند که تنها باهدف کمک به هکرها در انتشار بدافزار Mirai طراحی شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :