آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 237265
تاریخ انتشار : 28 فروردین 1397 10:25
تعداد بازدید : 284

نتیجه بسته شدن بازارهای مرزی در شهرهای بزرگ

گرانی در راه است

این روزها خبر بسته شدن معابر موقت ارزی بحث داغی است که اگر چه از یک سو موجب نگرانی ساکنان شهرهای مرزی شده است که کسب و کاری جز واردات کالا و کولبری ندارند؛ اما از سوی دیگر موجب دلگرمی واردکنندگان کالاهای ختلف و از جمله الکترونیکی صوتی و تصویری شده است. البته بسته شدن معابر ورودی کالا در شهرهای مرزی هنوز تاثیر چندانی بر بازار کالاهای مصرفی در شهرهای بزرگی چون تهران، اصفهان و ... نداشته؛ اما موجب شده است در شهرهای مرزی شاهد اعتراض های بسیاری باشیم.
undefined
مریم عسگری
کارشناسان می گویند: البته در آینده نزدیک با توجه به گرانی دلار و وجود موانع وارداتی برای واردکنندگان، بسته شدن معابر ورودی در شهرهای مرزی موجب گرانی کالاها در بازار خواهد شد که این امر در بازار کالاهای صوتی و تصویری و لوازم خانگی مشهودتر خواهد بود.
چراکه فعالان این صنف، چه واردکننده و چه تولیدکننده معتقد بودند که کالاهای بدون گارانتی که با قیمت ارزان تر از عرف بازار و از طریق شهرهای مرزی وارد کشور می شوند، به رکود بازار لوازم خانگی و صوتی و تصویری دامن زده است.
حالا با بسته شدن این مرزها و با وجود علم به بیکار شدن مرد این شهرهای کوچک، خیال واردکنندگان و تولیدکنندگان راحت شده است. مزینانی یکی از فعالان بازار لواز صوتی و تصویری در این زمینه می گوید: موضوع ناراحت کننده فقط بیکاری گروهی از هموطنانمان است؛ وگرنه این تصمیمی درست بوده است که باید پیش از این گرفته می شد. به گفته این فعال بازار؛ اما ممکن است در برهه ای از زمان به دلیل کاهش واردات و حتی کاهش حجم تولیدات داخلی به دلیل کاهش واردات مواد اولیه در بازارهای صرف شاهد رشد قیمت باشیم که دولت باید برای مهار قیمت ها سیاستی اصولی تدوین کند.
اما احمد صفار، کارشناس حوزه فروش در این زمینه می گوید: بر اساس قوانین شهروندی در مرزها، هر شهروند می تواند به میزانی مشخص در سال کالا از کشورهای همسایه با تعرفه بسیار پایین وارد کند که گویا حالا این قانون نقض شده است. به گفته وی، اگر واردات بی رویه و تزریق کالا به شهرهای بزرگ از معابر مرزی به اقتصاد کشور ضربه می زند؛ اما شهروندان این منطقه شغل و ممر درآمدی ندارند و دولت باید فکری به حال مردم این مناطق کند.
طرح ساماندهی مبادلات مرزی مرداد ماه سال 96 تصویب شد و به دنبال اجرای این طرح معابر موقت مرزی به دستور دولت مرکزی عراق بسته شد. با اجرای طرح مبادلات مرزی، فعالان اقتصادی می توانند کالاهایی را که در ایران نمایندگی ندارند یا مشابه داخلی آنها تولید نمی شود، وارد کنند. این طرح با سفر مدیر کل دفتر گمرک ایران در بازارچه سیرانبند بانه افتتاح شد اما تاکنون هیچکدام از فعالان اقتصادی بانه برای واردات از این طریق اقدام نکرده اند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :