آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 237181
تاریخ انتشار : 27 فروردین 1397 10:9
تعداد بازدید : 531

پس از راه‌اندازی سامانه شفافیت

سامانه مناقصات و مزایده های شهرداری تهران هم در راه است

عضو هیات رییسه شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه هدف از ایجاد سامانه شفافیت افشاگری نیست، گفت: به زودی سامانه جامع مناقصات و مزایده ها ایجاد خواهد شد.

undefined
فارس - بهاره آروین درباره سامانه شفافیت قراردادهای کلان شهرداری تهران گفت: انتشار عمومی اطلاعات اولین گام صادقانه دوره جدید مدیریت شهری در فراخواندن و یاری طلبیدن از شهروندان برای نظارت، ارزیابی و مشارکت در اداره شهر است.
وی با بیان اینکه با حضور کارشناسان قراردادهایی که انتشارشان در سامانه ضرورت داشت را بررسی کردیم گفت: از این رو قراردادها را انتخاب و به شهردار نامه ارسال کردیم. 
عضو هیات رییسه شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه انتشار این قراردادها بدون دستکاری فردی منتشر خواهند شد ادامه داد: کمیته شفافیت شورا و سازمان فناوری اطلاعات در این زمینه نظارت و همکاری خواهند داشت.
آروین هدف اصلی سامانه شفافیت را تحقق نظارت همگانی بر سامانه مدیریت شهری دانست و گفت: ما شهروندان را در این زمینه به یاری خواندیم تا فسادی را که در رگ و پی سازمان شهرداری ریشه دوانده است، از بین ببریم. 
وی با بیان اینکه شاید با دستور مدیریت نتوان جلوی این فساد را گرفت اما اگر قراردادها و عملکردها مقابل چشم میلیون ها انسان قرار گیرد به طور قطع می توان با فساد مبارزه کرد، افزود: در این راستا هر شهروندی به دو چشم ناظر بر عملکرد شهرداری تهران تبدیل می شود و می توانیم در این زمینه ابهامات و تخلفات احتمالی موجود در قراردادها را بررسی کنیم. 
وی با بیان اینکه شورا یک نهاد نظارتی است، گفت: شهروندان با مشاهده تخلفات می توانند با سامانه 1888 شهرداری تماس گیرند. از این رو بر آن هستیم در راستای شفافیت هرچه بیشتر وضعیت موجود، سامانه رسیدگی به شکایات مردمی را نیز در دسترس عموم قرار دهیم تا به همه شکایات رسیدگی شود.
وی در خصوص انتشار یا عدم انتشار قراردادهای مدیریت شهری گذشته در سامانه شفافیت، گفت: تصمیم بر این است که قراردادهای این دوره از شورا و شهرداری را روی سایت منتشر کنیم .
آروین با بیان اینکه هدف از ایجاد این سامانه شفافیت سیستماتیک است و هدف ما افشاگری نیست گفت: ترجیح می دهیم تخلفات مدیریت شهری گذشته را به نهادهای نظارتی و قانونی ارجاع دهیم، اما اینکه قراردادها را در خروجی سامانه شفافیت منتشر کنیم یا نه نیاز به تصمیم گیری دارد.
عضو هیات رییسه شورای شهر تهران افزود: پیش از آن، قراردادها و دیگر مواردی که منتشر می شد، در قالب pdf بود اما در این سامانه با خروجی اکسل نیز منتشر می شود تا بتوان آن را تطبیق داد. 
وی با بیان اینکه بخش قابل توجهی از بودجه شورا و شهرداری صرف حقوق و دستمزد می شود، گفت: باید اعداد و ارقام آن بخش از بودجه را که به پیمانکاران مربوط می شود، به دقت بررسی و سامانه شفافیت منتشر کنیم.
آروین با بیان اینکه هم در جریان انتخاب شهردار و هم در ماجرای استعفا شاهد شفافیت در مذاکرات شورا بودیم، گفت: به زودی نیز سامانه جامع مناقصات و مزایده ها ایجاد خواهد شد.
عضو هیات رییسه شورای شهر تهران افزود: در هر حوزه ای احساس کنیم که شفافیت وجود ندارد با الکترونیکی کردن فرآیندها به سمت شفافیت خواهیم رفت و این در حالی است که هدف گذاری شفافیت بیشتر در برنامه سوم شهرداری نیز قید خواهد شد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :