آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 237179
تاریخ انتشار : 27 فروردین 1397 10:9
تعداد بازدید : 470

کاهش قیمت قرارداد آلکاتل و توسعه شبکه ملی اطلاعات

وزیر فاوا نمایندگان مجلس را قانع کرد

نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی از پاسخ های روز گذشته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره قرارداد آلکاتل و قرارداد نگهداری تجهیزات زیرساخت قانع شدند.

undefined
فناوران - روز گذشته دو سوال فاطمه حسینی نماینده مردم تهران و حمیده زرآبادی نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی در صحن مجلس به بحث و بررسی گذاشته شد. پیش تر این سوالات در کمیسیون صنایع مطرح ولی این دو نماینده از پاسخ های وزیر قانع نشدند. کمیسیون نیز سوالات را ملی تشخصی داده و دیروز در صحن مطرح شد. در نهایت هم با 98 رای موافق، 87 رای مخالف و 7  رای ممتنع از مجموع 205 نماینده حاضر در جلسه این سوال را وارد ندانستند و از پاسخ های وزیر قانع شدند.
حمیده زرآبادی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در تشریح سوال خود از محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، گزارشی از تخلفات قرارداد بدون مناقصه آلکاتل ارایه کرد.
وی گفت: در این قرارداد که از سال 91 تا سال 94 بیش از 1200 میلیارد تومان تجهیزات خریداری شده است. این تجهیزات 10 برابر ظرفیت مورد نیاز است و تمام قراردادها جز قرارداد با شرکت چینی به صورت ترک تشریفات بوده است، شرکت مخابراتی زعیم که به صورت انحصاری در بازار کار می کند، در تنها قرارداد مناقصه ای 37.5 درصد بالاتر از قیمت بازار قرارداد منعقد کرده است.
وی با بیان اینکه برای یک پروژه 3 بار تجهیزات تنها در زمینه انتقال خریداری شده است، ادامه داد: درواقع برای زیرساخت و توسعه نیز باید هر کدام 3 خرید دیگر انجام شود.
عضوکمیسیون صنایع و معادن مجلس در خصوص خرید تجهیزات توسعه انتقال گفت: این خرید بدون مناقصه با شرکت مخابراتی رضوی و آلکاتل انجام شد که مبلغ این قرارداد 247.5 میلیون یورو بوده است و پس از اعتراض به رویه قرارداد به 145.5 میلیون یورو کاهش یافته است و باید گفت فساد این قرارداد در بخش امور جانبی بوده است که در قراردادهای الحاقی ادامه داشته است.
زرآبادی با بیان اینکه 74 میلیون یورو فساد در این قرارداد وجود داشته است، گفت: جهرمی این قرارداد را به عنوان یکی از دستاوردهای تصدی خود بر وزارتخانه ارتباطات معرفی می کند. درحالی که 26 درصد از تجهیزات کاسته شده است اما از قیمت قرارداد کم نشد.
نماینده مردم قزوین گفت: به دلیل دیرکرد این قرارداد شرکت مقابل 18 میلیون یورو جریمه شد، اما جهرمی به جای آنکه ارز وارد کشور کند؛ 26 میلیون یورو تجهیزات می گیرد که این تجهیزات به 10 میلیون یورو کاهش پیدا می کند، بنابراین نه جریمه شده اند نه طبق جریمه تجهیزات وارد کشور شده است.
وی ادامه داد: طبق مصوبه مجلس در قانون برنامه ششم توسعه باید 105 نقطه مخابراتی داشته باشیم که دولت آن را به 35 نقطه کاهش داده است و تاکید دارد این کار براساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی است، بنده با این شورا مکاتبه ای داشته ام که در پاسخ محرمانه ای عنوان داشت این اقدام ضد امنیت ملی است. اگر مصوبه شورای عالی امنیت کاهش نقاط مخابراتی است چرا در اساسنامه شرکت زیرساخت چنین موضوعی وجود ندارد.
عضوکمیسیون صنایع و معادن گفت: ضمن اینکه با استدلال وزارتخانه مصوبه مجلس بی اثر شده است، این سوال مطرح است اگر مصوبه شورای عالی امنیت کاهش نقاط مخابراتی است؛ چرا در اساسنامه شرکت زیرساخت چنین موضوعی وجود ندارد، باید گفت فضای غیرشفاف ایجاد شده است.
زرآبادی با بیان اینکه قراردادهای نگهداری مهم ترین بخش حاکمیتی است، گفت: سوال اینجاست که چرا مهم ترین بخش حاکمیتی به بخش خصوصی واگذار و در تصمیمی غیرمنطقی نظارت و ارزیابی کلان بر قراردادها، حذف شده است.
وی گفت: عدم نظارت و ارزیابی بر قراردادهای نگهداری در واقع گزارش قطعی را بعد از رخداد اطلاع می دهند، از سوی دیگر نیز کیفیت شبکه ها کاهش یافته است.
زرآبادی گفت: با وضعیت موجود شبکه ملی اطلاعات و دولت الکترونیکی محقق نمی شود و یک دروغ بزرگ است.

 رگولاتوری و سازمان فناوری اطلاعات ضعیف شده اند
عضو کمیسیون صنایع و معادن با بیان اینکه سرویس بدون کیفیت، در نتیجه نظارت نکردن است، گفت: این اتفاق با توجیه چابک کردن سیستم انجام می شود، این درحالی است که به بهانه چابک سازی قراردادها، چارت های زیرساخت تغییر کرده و متخصصان از زیرساخت ها رفته اند و برای نگهداری سیستم از لیسانسه کودکیاری دعوت به همکاری شده است.
زرآبادی با بیان تضعیف برخی معاونت های وزارت ارتباطات بیان داشت: معاونت تنظیم مقررات و معاونت فناوری اطلاعات به دلیل رفتن متخصصان ضعیف شده اند و در واقع کافرمایی و درآمد دولت به همین جهت کاهش یافته است.
وی با بیان اینکه مردم کرمان و کرمانشاه عدم نظارت بر زیرساخت ها را لمس کرده اند، گفت: وزیر با حضور در مناطق زلزله زده کرمانشاه از 85 نقطه کور خبر داد؛ درحالی که نقاط کور را باید اپراتورها پوشش دهند و از آنجایی که کسی به حرف وزارتخانه توجهی نمی کند، مردم با کاهش ارایه خدمات مواجهند.
 کاهش 102 میلیونی قرارداد آلکاتل
پس از سخنان زرآبادی نوبت به وزیر فاوا بود که به سوالات این نماینده پاسخ دهد و با بیان اینکه شبکه زیرساخت کشور به عنوان بستر شبکه ملی اطلاعات و دولت الکترونیکی از 31 به 110 نقطه (3.5 برابر) گسترش پیدا کرده است، از کاهش بیش از 100 میلیون یورویی قرارداد موسوم به قرارداد آلکاتل خبر داد.
محمدجواد آذری جهرمی با بیان اینکه مساله فناوری اطلاعات و فضای مجازی طی سال های اخیر مربوط به یکی از اولویت های مردم، نخبگان و خصوصا وکلای مردم در مجلس شورای اسلامی شده که موجب دلگرمی است تا با جدیت امور را پیگیری کنیم، درباره قرارداد موسوم به آلکاتل گفت: سوال مطرح در مورد قرارداد آلکاتل، مربوط به سال 90 و همچنین قرارداد نگهداری شرکت زیرساخت ها مربوط به سال 94 است اما طبق وظیفه به این سوالات پاسخ خواهیم داد.
وی با بیان اینکه در اصلاح قرارداد آلکاتل بیش از 100 میلیون یورو از رقم آن کاهش پیدا کرد، افزود: بعد از گشایش هایی که به واسطه برجام در کشور رخ داد طبیعتا هزینه های قرارداد باید اصلاح می شد. ضمن اینکه پیمانکار به دلیل تحریم نتوانسته بود تجهیزات را به کشور منتقل کند.
آذری جهرمی با بیان اینکه سال گذشته از وقتی موضوع آلکاتل در دستور کار قرار گرفت؛ 3 سال از نهایی سازی مشخصات فنی شبکه گذشته بود و تجهیزات نیز نوسازی شده بود گفت: بنابراین شرایط مهیاتر شد و در نتیجه هزینه ها نیز باید منطقی تر می شد، لذا اصلاح قرارداد مدنظر قرار گرفت و قرارداد 247.5 میلیون یورو به 145 میلیون یورو کاهش پیدا کرد. عضو کابینه دولت دوازدهم گفت: همچنین تجهیزات در قرارداد جدید به روزآوری شد و اکنون دو بخش از آن از گمرک ترخیص شده و در حال نصب و راه اندازی است و زیربار شبکه خواهد رفت و بخشی از آن نیز درحال استفاده است.

 بهبود شبکه را از مردم بپرسید
آذری جهرمی با بیان  اینکه وضعیت بهبود وضعیت شبکه ارتباطی در کشور را می توان از مردم پرسید، گفت: بر اساس گزارش ITU، ایران دومین کشور از نظر شاخص نرخ رشد توسعه بوده و در خاورمیانه از این نظر اول بوده و این افتخاری است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه طی چهار تا پنج سال گذشته همه شاخص های حوزه فناوری در همه شهرهای کشور بیش از 10 برابر شده است، گفت: براساس مدل IMS مدل جدید توپولوژی شبکه ای، شبکه مکالمات صوتی کشور در 35 نقطه متمرکز شده است و شبکه دیتا که مصداق زیرساخت شبکه ملی اطلاعات و دولت الکترونیکی محسوب می شود، از 31 به 110 نقطه در سراسر کشور گسترش پیدا کرده است. آذری جهرمی گفت: ساختار شبکه تماس های صوتی کشور در زیرساخت تجمیع شده و به جای آن ساختار زیرساخت شبکه دیتای کشور در ۱۱۰ شهر توسعه یافته است، بنابراین این اظهارات که با تغییر ساختار شبکه، شبکه ملی اطلاعات و دولت الکترونیکی تحقق نیافته، یک اظهار نظر غیرکارشناسی است چرا که شبکه ملی اطلاعات و دولت الکترونیکی روی بستر دیتا توسعه پیدا می کند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :