آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 237144
تاریخ انتشار : 26 فروردین 1397 12:27
تعداد بازدید : 180

بازی ارزی

شبنم کهن چی - فروردین سال 96 قیمت دلار 3750 تومان بود. حالا در فروردین سال 97 با دلار 6 هزار تومانی مواجهیم. افزایش نرخ دلار همه را نگران کرده است چرا که قیمت دلار به صورت مستقیم بر بازار و در نتیجه بر توان مردم برای خرید اثرگذار است.

undefined
افزایش قیمت دلار در حقیقت از بهمن ماه سال گذشته در سراشیبی سرعت افتاد؛ هنگامی که دلار به 4 هزار و 700 تومان رسید. رییس جمهوری همان روزها درباره افزایش نرخ دلاردر گفت وگویی تلویزیونی گفت: «مردم خیالشان از بابت دلار راحت باشد». اما این روزها، یعنی کمتر از 3 ماه بعد از این جمله رییس جمهور، نه تنها قیمت دلار به حال سابق باز نگشت که حدود 28 درصد نیز افزایش پیدا کرده است. 
در باب افزایش نرخ دلار، تحلیل های مختلفی از سوی صاحبنظران و البته افرادی که خود را صاحبنظر می دانند منتشر شده است. برخی می گویند چون بانک مرکزی ارز کمتری به صرافی ها تزریق می کند دلار گران شده. بعضی می گویند افزایش تقاضا قیمت دلار را بالا برده است. عده ای هم معتقدند سیاست دولت برای پایین نگه داشتن قیمت ارز باعث شده قیمتش مانند فنر در برود. 
برخی هم بر این نظرند که کاهش سود بانکی توسط بانک مرکزی دارایی ها را به بازار ارز سوق داده است و این مساله نرخ را بالا برده. بعضی هم به کسری بودجه دولت اشاره می کنند. در این میان دو دیدگاهی که بیش از سایر دیدگاه ها در رسانه ها مطرح می شود یکی این است که دولت تا امروز تلاش می کرده نرخ ارز را ثابت نگه دارد اما حالا دیگر اصراری بر ثابت نگه داشتن قیمت ندارد و قیمت واقعی ارز مانند فنر از جا پریده است. دومی این است که افزایش قیمت دلار، بحران سازی دشمنان دولت در آستانه تصمیم گیری ترمپ درباره برجام است. 
در کنار همه این تحلیل ها که مربوط به دلیل افزایش قیمت دلار است، رفتار دولت جالب بود. اواسط هفته گذشته دولت اعلام کرد «عرضه دلار به قیمت بیشتر از 4 هزار و 200 تومان قاچاق محسوب می شود». معاون اول رییس جمهور گفت «فعالان اقتصادی و مردم هیچ دغدغه ای برای تامین ارزشان با این نرخ نباید داشته باشند». دولت لایحه بودجه را با ارز 3 هزار و 500 به مجلس تقدیم کرد و در نهایت با دلار 4 تا 4 هزار و 100 بودجه 97 را بست. حالا دولت فقط نرخ 4 هزار و 200 تومانی را قبول دارد. شاید این راهی برای جبران کسری بودجه احتمالی در سال 97 نباشد اما چنین نوسانی حتی در تصمیم گیری دولت قابل توجه است. این بازی ارزی گویی تمامی ندارد.  


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :