آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 237014
تاریخ انتشار : 22 فروردین 1397 10:21
تعداد بازدید : 1065

آخرین اقدام عملیاتی محمد علی نجفی شهردار سابق تهران

قراردادهای میلیاردی شهرداری تهران روی سامانه شفاف رفت

محمدعلی نجفی شهردار سابق تهران در آخرین اقدام کاری خود، سامانه شفاف سازی شهرداری تهران را افتتاح کرد.
undefined
فناوران - سامانه شفاف سازی شهر تهران عصر دیروز در حالی به دست نجفی در سومین همایش فصلی مدیران شهرداری تهران افتتاح شد که ساعاتی پیش از آن، شورای شهر با استعفای وی موافقت کرده بود تا این سامانه آخرین اقدام عملیاتی نجفی در شهرداری قلمداد شود.
در این سامانه اطلاعات 308 قرارداد هزینه ای منعقده بالای یک میلیارد تومان منتشر شده است که در دوره زمانی مدیریت شهری جدید (از تاریخ 5 شهریورماه 1396 تاکنون) به امضا رسیده است. همچنین اطلاعات به شکل آنلاین از قراردادهای ثبت شده در سامانه قراردادهای شهرداری تهران استخراج شده و نمایش یافته است.
این اطلاعات شامل به قراردادهاي «منعقده» بوده و قراردادهاي «درجريان انعقاد» را شامل نمي شود.
در این سامانه مواردی چون موضوع قرارداد، نام پیمانکار، نام کارفرما، مبلغ نهایی قرارداد، نام فرد امضا کننده از سوی پیمانکار، تاریخ انعقاد و مدت قرارداد، روش انتخاب پیمانکار، شناسه ملی و کد اقتصادی، علت ترک تشریفات ، شرح خدمات و وضعیت مالیات برارزش افزوده قرارداد ذکر شده است.
پیش تر قرار بود از این وب سایت سال گذشته در همایش «تهران، شهر هوشمند» رونمایی شود اما به دلایل فنی این کار عقب افتاد.
این سامانه به عنوان نمادی از جلب مشارکت شهروندان به صورت جدی در جهت نظارت بر عملکرد شهرداری و مجموعه های وابسته آن با هدف پیشگیری از تخلفات احتمالی است. همچنین امکان گزارش تخلفات احتمالی، طرح شکایات یا سوال از طریق سامانه ۱۸۸۸ ایجادشده است.
همچنین بودجه شهرداری تهران نیز در این سامانه به نشانی shafaf.tehran.ir منتشر شده است.

 توضیحات نجفی درباره سامانه شفاف
شهردار سابق تهران دیروز در سومین همایش فصلی مدیران شهرداری تهران گفت: در شش ماهه دوم سال 96 درآمدهای نقدی شهرداری تهران تا حدود 120 درصد تحقق پیدا کرد. برنامه ریزی برای حرکت به سمت شهر هوشمند برای سال جاری انجام شده که نتایج آن به زودی قابل لمس خواهد بود. طرح ترافیک جدید با حمایت شورا به اجرا گذاشته خواهد شد. طرحی که با تمام مشکلات برای قبولاندن آن به دستگاه ها و افراد مختلف اجرایی خواهد شد.
نجفی در خصوص رونمایی از سایت شفاف سازی شهرداری تهران بیان کرد: این قولی بود که من از ابتدای امر به مردم دادم و امروز آنها با هر سطح سواد و گرایشی می توانند، اطلاعات لازم را در مورد قراردادهای شهرداری تهران به دست بیاورند و نظرات شان را اعلام کنند.
وی با بیان اینکه روزی که احساس کنیم مردم در همه مسائل شهرداری شرکت دارند، روز موفقیت برنامه های ما است، گفت: شکوفایی هم که یکی از شعارهای من بوده است که در گرو امید و مشارکت است و امیدوارم همه اینها با همت مدیران شهرداری و اعضای شورای شهر محقق شود. البته نباید در این راه عجول باشیم.
نجفی با بیان برخی از انتقادها به اقدامات شهرداری گفت: هنوز یک ماه از کار شورا و شهرداری نگذشته بود که برخی شروع به انتقاد کردند. دیروز نیز عکسی از درختان ولیعصر که چند سال پیش قطع شده بود، در فضای مجازی منتشر شد و آن را به اقدام این دوره از مدیریت شهری نسبت دادند.
 
 خبری از هوشمندسازی شهر تهران نیست
بررسی 308 قرارداد منتشر شده در سامانه شفاف شهرداری تهران نشان می دهد که در دوره جدید سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران هیچ قرارداد بیش از یک میلیارد تومانی نداشته یا قراردادهایش را هنوز در این سامانه منتشر نکرده است.
اگر از قرارداد تجهیز و نصب و نگهداری دوربین های نظارتی طرح ترافیک که شهرداری با شرکت زیرمجموعه اش منعقد کرده است بگذریم، تنها قرارداد فناورانه موجود در سایت شفاف، مربوط به تامین 19 قلم قطعات یدکی مربوط به سیستم بی سیم تترا به مبلغ 18 میلیارد ریال در تاریخ 6 آبان 96 است.
خریدار این مجموعه شرکت بهره برداری راه آهن شهری تهران و حومه معرفی شده و آريا همراه سامانه به عنوان پیمانکار، از طریق مناقصه عمومی انتخاب شده است. در شرح خدمات این قرارداد نیز توضیحی با عنوان «ایجاد اشتغال در راستای منویات مقام معظم رهبری وتامین 19 قلم قطعات یدکی مربوط به سیستم بی سیم تترا» آمده است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :