آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 236969
تاریخ انتشار : 21 فروردین 1397 11:17
تعداد بازدید : 518

گوشی های هوشمند قاتل محیط زیست هستند

محققان کانادایی با بررسی انواع تولیدات صنعت ICT از قبیل رایانه های شخصی، گوشی های هوشمند و سرورها، نسبت به تاثیرات مخرب این محصولات بر محیط زیست هشدار دادند.
undefined
ایتنا - گروهی از پژوهشگران دانشگاه مک مستر در کانادا به بررسی میزان انتشار گازهای گلخانه ای توسط محصولات صنعت ICT در سال های 2010 تا 2020 پرداختند.
 آنها در این پژوهش انواع محصولات حوزه فناوری از قبیل رایانه های شخصی، لپ تاپ ها، مانیتورها، گوشی های هوشمند و سرورها را مورد بررسی قرار دادند و مشخص شد که محصولات فناورانه بیش از تصور قبلی موجب تولید و انتشار گازهای گلخانه ای می شوند و به همین دلیل برای محیط زیست بسیار زیان بار هستند.
سال 2007 این نوع محصولات ICT تنها عامل انتشار یک درصد از مواد مربوط به گرمایش کره زمین بوده است ولی با تداوم روند فعلی، این رقم در سال 2040 به 14 درصد افزایش خواهد یافت. این میزان برابر با نصف گازهای مضری است که از تمام صنعت حمل و نقل سرچشمه می گیرد!
در بخش دیگری از این گزارش تاکید شده است که روند ساخت گوشی های هوشمند جدید می تواند بلای جبران ناپذیری بر سر محیط زیست بیاورد زیرا 85 تا 95 درصد از فرایند تولید گازهای مضر و گلخانه ای این گوشی ها، مربوط به زمان تولید آنهاست.
محققان همچنین دریافته اند که موبایل هایی که صفحه نمایش بزرگ تری دارند، به میزان قابل توجهی بیش از تلفن های همراه با نمایشگر کوچک تر گاز گلخانه ای تولید می کنند.
به همه این مشکلات، باید بحث «پسماند صنعتی» را نیز افزود زیرا با وجود برنامه های بازیافت که توسط اپل و برخی شرکت های دیگر دنبال می شود، در حال حاضر کمتر از یک درصد گوشی های هوشمند بازیافت می شود.
در این گزارش برخی راه های مقابله با این چالش ها قید شده که از آن جمله می توان به «استفاده از انرژی های تجدیدپذیر» و «به کارگیری فناوری اینترنت چیزها (IoT)» اشاره کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :