آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 236937
تاریخ انتشار : 21 فروردین 1397 9:59
تعداد بازدید : 722

وزیر فاوا در دیدار با نمایندگان مجلس درخواست کرد:

قوه قضاییه مصادیق احکام قضایی درباره پیام رسان ها را شفاف کند

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و دبیر شورای عالی فضای مجازی دیروز در جلسه مشترک کمیسیون های امنیت ملی و اقتصادی حضور یافتند تا درباره پیام رسان های داخلی و خارجی به بحث و گفت وگو بپردازند.
undefined
فناوران - پس از این جلسه محمد جواد آذری جهرمی خلاصه ای از صحبت هایش در این نشست را در اینستاگرام منتشر کرد. 
وی گفت: تکنولوژی بلاک چین تحولی عظیم در ساختار اعتماد به وجود می آورد. بانک ها، ثبت اسناد و ثبت احوال نمونه ای از مراجع اعتماد در ساختار حاکمیت هاست که دچار تحول می شود. موضوع تهدیدات اقتصادی تلگرام که امروز در جامعه درباره آن بحث می شود، ناشی از این تحول است که باید به آن توجه کرد. البته مرجع کارشناسی در این موضوع بانک مرکزی و پژوهشگاه های علمی و وزارت اقتصاد هستند. 
آذری جهرمی افزود: بحث پیام رسان و رسانه دو موضوع مجزاست که امروز بنا به شرایطی در کشور ما به هم آمیخته است. برخی محدودیت های رسانه ای مبحث پیام رسان ها را تحت الشعاع خود قرار داده است. پیام رسان ها یکی از زیرساخت های توسعه اقتصاد دیجیتال هستند. امروز نظام بانکی بین المللی امکان فعالیت کسب و کارهای ایرانی را در پیام رسان ها به وجود نیاورده اند. اتصال صنعت فناوری مالی به پیام رسان ها باعث شکوفایی اقتصادی می شود .
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: شورای عالی فضای مجازی در خصوص حمایت از پیام رسان های بومی مصوبه ای داشته و دستگاه ها وظایفی داشته اند. وزارت ارتباطات بنا بر مصوبه اقدامات خوبی انجام داده و در حال تکمیل اقدامات هستیم.
وی با بیان اینکه بحث امنیت اطلاعات و حریم خصوصی بسیار حائز اهمیت است، افزود: قوانینی داریم و دیروز هم قوه قضاییه آیین نامه ای ابلاغ کرد اما نیاز به شفاف سازی بیشتری دارد. مصادیق صدور احکام قضایی بایستی شفاف تر اعلام شود و این نیازمند حمایت قانونی مجلس است. دین ما و قوانین ما تاکید بر این مساله دارند و اکنون با شفاف سازی قانونی باید ضمانت های اجرایی را روشن 
کرد.
آذری جهرمی ادامه داد: همچنین نقدهایی از امنیت پیام رسان ها مطرح می شود. برخی صحیح است و برخی سیاه نمایی. آنگونه که گزارش کرده اند مدیر یک پیام رسان داخلی در پاسخ به یک ضابط خواستار طی روال قانونی می شود و حکم جلب صادر شده است. این دو معنا دارد، اول اینکه حساسیت در این شرکت ها به حریم خصوصی مردم هست و دوم اینکه قوانین حمایتی از این شرکت ها برای رعایت حریم خصوصی کاربران لازم است. وزارت ارتباطات لایحه ای در این حوزه آماده کرده که تلاش می کنیم با فوریت بالا به مجلس ارسال کنیم.
وی گفت: حاکمیت در استفاده حداکثری از منافع فضای مجازی و دفع آفات آن باید یکپارچه باشد. بین حاکمیت و مردم هم همدلی لازم است. زمانی که جنگ با حمایت و رشادت مردم اداره شد، زمانی که تحریم های ظالمانه با حمایت مردم سپری شد، طبیعتا در حل مسایل پیش روی ما در تحول دیجیتال نیز نیازمند حمایت مردم هستیم.

 یکی از پیام رسان ها می تواند 15 میلیون کاربر داشته باشد
خبرگزاری خانه ملت نیز گزارشی از این جلسه منتشر کرد. براساس این گزارش آذری جهرمی به اختلالاتی که شبکه پیام رسان های داخلی در دی ماه داشتند پرداخت و بیان کرد: امروز با برطرف شدن بسیاری از این مشکلات حدود 3 برابر ظرفیت مشترک نسبت به آن زمان داریم که البته پیام رسان ها در خوداظهاری این میزان را تا 6 برابر اعلام کرده بدین ترتیب که یکی از آنها می گوید در حال حاضر 15 میلیون نفر کاربر را پشتیبانی می کند از این رو بهبود کیفیت سرویس ها باعث افزایش تعداد کاربران شده است.

 برخورد وقیحانه تلگرام با ایران به دلیل تحریم ها
وی در ادامه به فراخوانی که اخیرا تلگرام برای حوزه اقتصادی داده است، پرداخت و گفت: تلگرام به طرز وقیحانه ای در قوانین خود آورده است که ایرانی ها از این خرید و فروش مستثنی هستند چون در تحریم اند از این رو ما باید خودمان از این فرصت و ظرفیت مهم برای تبادلات مالی و رشد اقتصادی استفاده کنیم که یکی از راه های آن تقویت پیام رسان های داخلی است.
 نمی دانیم مدیر تلگرام تبعه چه کشوری است
ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی نیز در این نشست گفت:  بعد از کارهای کارشناسی مشخص کردیم که شبکه ملی باید معرف مرزهای ملی باشد و برای این امر سکوهای فضای مجازی یعنی سکوهای پایه را شاخص قرار دادیم تا اثرگذاری ملی داشته باشد.
دبیر شورای عالی فضای مجازی در خصوص تهیه سندی در زمینه حمایت از پیام رسانی بومی گفت: سلسله اقداماتی در نظر گرفتیم از جمله بررسی ویژگی های منحصربه فرد تلگرام بود، در این پیام رسان سهامدار، منابع انسانی و محل استقرار و همچنین گزارش هایی از شرکت تلگرام به ایران نداشتیم این در حالی بود که 90 درصد کاربران فضای مجازی ایران از تلگرام استفاده می کنند و ما هنوز نمی دانیم مدیرعامل این شرکت تبعه چه کشوری است و از قوانین چه کشوری در حوزه شبکه مجازی پیروی می کند.
فیروزآبادی با بیان اینکه تاکنون شرکت تلگرام هزینه بر بوده است و هیچ منبع رسمی مالی هزینه های این شرکت را برعهده نگرفته است، بیان داشت: ساختار تلگرام پرهزینه است، همچنین حافظه نامحدودی را به کاربران خود سرویس می دهد، این شبکه پیام رسان قابلیت های متفاوتی دارد که ایجاد کانال از جمله قابلیت های منحصر به فرد آن است و نمونه آن را در هیچ پیام رسان دیگری مشاهده نکرده ایم.
وی با بیان اینکه تلگرام فعالیت گسترده ای در کشور دارد، گفت: با وجود اینکه در آیین نامه فضای مجازی تاکید شده است در صورتی که کاربران پیام رسان ها از حدی تجاوز کند باید نماینده رسمی در کشور داشته باشد تاکنون از سوی تلگرام نماینده ای به ایران معرفی نشده است.

 ویژگی های خطرناک رمزارز تلگرام
دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه تلگرام به عنوان یک رسانه مورد پذیرش مردم قرار گرفته است، ادامه داد: تاکنون دولت جمهوری اسلامی با ادامه کار تلگرام موافقت کرده است و ممانعت جدی در این زمینه به کار نگرفته است، تا دی ماه نیز وزارت ارتباطات همکاری خوبی با این شرکت داشت اما در حادثه دی ماه شاهد کوتاهی تلگرام در انجام تعهدات خود بوده ایم.
فیروزآبادی با بیان سندی که از سوی تلگرام در نیمه دوم سال 2017 منتشر شده است، گفت: بر اساس این سند قرار است رمز جدید ارزی در تلگرام منتشر شود، رمز ارز به عنوان پدیده ای جدید در جهان جا افتاده است با این حال نیاز به مطالعه و بررسی دارد، در شورای عالی فضای مجازی روش های مشخصی برای برخورد با رمزارزها نداریم به همین جهت کارگروه های تخصصی تشکیل داده ایم تا مطالعاتی در این زمینه صورت گیرد، همچنین با گفت وگویی که با هیات رییسه مجلس شورای اسلامی داشته ایم قرار است کار مشترکی با کمیسیون اقتصادی مجلس صورت گیرد تا سیاست رمز ارز ما مشخص شود.
دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه رمزارز تلگرام مشابه شبکه شتاب عمل می کند، گفت: این رمز ارز با مبانی رمز ارزهای دیگر مغایرت دارد چراکه نوع مزایده خاص خود را دارد و استانداردهای آن در فرم ارایه شده متفاوت است. همچنین مزایده آن عمومی نبوده و تنها از سرمایه گذاران خاص برای حضور دعوت شده و متاسفانه از سوی ایران هیچ فردی برای مزایده رمز ارز تلگرام دعوت نشده است.
فیروزآبادی با بیان اینکه در زمینه رمز ارز تلگرام سوالاتی از لحاظ اقتصادی و امنیتی مطرح است، گفت: در این رمزارز حق کمیسیونی نیز دریافت می شود و پول آن در دست شرکت تلگرام است در صورتیکه در رمز ارزهای دیگر شرکت مشخصی وجود نداشت. از سوی دیگر گفته می شود که قرار است این حق کمیسیون برای تبلیغات هزینه شود و با توجه به اینکه تبلیغات در ایران زیر 6 میلیارد تومان نیست، مبلغ قابل توجهی در این زمینه ایجاد خواهد شد.

 خدمات تلگرام پولی می شود
وی با بیان اینکه قرار است خدمات فعلی تلگرام پولی شود، گفت: حتی خدمات فیلترینگی که قرار است در فصل دوم سال 2018 ارایه شود نیز پولی خواهد بود و این فیلترشکن تنها فیلتر تلگرام را از بین نمی برد بلکه کل فیلترهای فضای مجازی را که برخلاف جمهوری اسلامی است، می شکند.
دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه تا پایان سال 2017 کیف پول تلگرام آغاز به فعالیت می کند و در کنار اقتصاد خود شاهد اقتصاد جدیدی خواهیم بود، ادامه داد: در تلاشیم تا جایگزین هایی برای شبکه پیام رسان تلگرام داشته باشیم و برای این زمینه شروطی را نیز در نظر گرفته ایم تا تمام کسب و کارهای ایرانی که در تلگرام فعالیت داشتند به شبکه مجازی بومی منتقل شود. لازم است به این نکته اشاره شود که کسب و کار تلگرام عدد قابل ملاحظه ای است اما از نظر اقتصادی مبلغ قابل توجهی شکل نمی گیرد.
وی توضیح داد: در ایران به دنبال جایگزینی و تشویق هستیم به نحوی که مهاجرت و کوچ از تلگرام به شبکه های پیام رسان بومی داوطلبانه صورت گیرد، از سوی دیگر می خواهیم رسانه ها با ارایه توضیحات مردم را اقناع کنند اما در حال حاضر تمام اطلاعاتی که از تلگرام ارایه می شود، از سوی نشریات غربی است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :