آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 236779
تاریخ انتشار : 18 فروردین 1397 11:54
تعداد بازدید : 161

سلامت در سال 2018

امروز روز جهانی بهداشت است. سازمان جهانی بهداشت WHO شعار امسال را «سلامت برای همه؛ پوشش همگانی سلامت برای همه، در هر مکان» اعلام کرده است. هدف غایی این است که همه مردم در هر کجای دنیا بدون سختی و پرداخت هزینه سنگین به امکانات بهداشتی دسترسی داشته باشند. شاید در دنیای امروز این هدف، ایده آلی دست نیافتنی بیش نیست. در همین ایران، بسیاری از مردم در روستاهای کوچک و دورافتاده به خصوص روستاهای مرزی بدون در اختیار داشتن امکانات در حال زندگی هستند؛ آب پاکیزه برای خوردن، آموزش، پزشک، سرویس بهداشتی، لوازم بهداشتی و غیره.
undefined
امینه آگاه
البته نباید نادیده گرفت که طی چند سال اخیر انجمن های مردم نهاد به روستانشین ها و حاشیه نشین ها کمک هایی برای دسترسی به برخی امکانات کرده اند. دولت نیز برنامه هایی اجرا کرده که البته مثل همیشه با سرعت بسیاری کمی پیش رفته است.  
این شرایط تنها مختص ایران نیست. نیمی از مردم جهان در حال حاضر خدمات بهداشتی اولیه دریافت نمی کنند. هزینه دستیابی به خدمات بهداشتی در مناطق محروم برای بسیاری از ساکنان این مناطق سنگین است.  پوشش همگانی سلامت که در شعار امسال سازمان جهانی بهداشت مورد توجه قرار گرفته فقط در مورد درمان های پزشکی برای افراد نیست بلکه شامل خدمات برای کل جامعه، مانند کمپین های سلامت عمومی نیز می شود.
 از جمله این خدمات می توان به اضافه کردن فلوراید به آب و یا کنترل محیط های پرورش پشه هایی که باعث انتقال بیماری می شوند پرداخت.  موضوع سلامت دیجیتال طی یک سال اخیر مورد توجه بسیاری از سرمایه گذاران، صاحبان ایده و استارت آپ ها قرار گرفته است.
 امیدواریم شعار روز جهانی بهداشت در سال 2018 بتواند الهام بخش جامعه جوان کشور برای توجه بیشتر به موضوع دسترسی همگانی به بهداشت و سلامت قرار گیرد و سال 97 برای ایران مان سال پیشرفت در حوزه سلامت باشد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :