آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 236733
تاریخ انتشار : 18 فروردین 1397 2:21
تعداد بازدید : 579

 گزارش فناوران از اظهارات مسوولان درباره پرمخاطب‌ترین پیام‌رسان ایرانی‌ها

ضد و نقیض گویی نوروزی درباره تلگرام

اگر ایرانی ها به طور سنتی در نوروز اخباری مانند ترافیک جاده ها، تعداد تصادفات، میزان افزایش تعداد سفر به ترکیه و قیمت دلار و سکه رو پیگیری می کردند، امسال موضوع فیلتر تلگرام نیز به جمع خبرهای پرمخاطب پیوست.
undefined
فناوران- در این گزارش به مرور اخبار پیرامون فیلتر تلگرام می پردازیم. خبرهایی که نشان می دهد از نمایندگان مجلس تا بالاترین مقام اجرایی کشور، درگیر موضوع فیلتر تلگرام هستند و هنوز به نظر می رسد نتیجه قطعی در این خصوص حاصل نشده است. با این حال جز حسن روحانی، همه از احتمال فیلتر تلگرام و اجماع بر سر آن می گویند.

 تایید و تکذیب رای شورای عالی فضای مجازی به فیلتر تلگرام
در حالی که 26 اسفندماه مردم آخرین روزهای کاری خود را پشت سر می گذاشتند تا وارد تعطیلات نوروزی شوند، حمیده زرآبادی نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی مدعی شد که شورای عالی فضای مجازی با فیلتر تلگرام موافقت کرده است. این ادعا با واکنش محمد حسین پور مدیر کل ارتباطات و روابط عمومی مرکز ملی فضای مجازی روبه رو شد و او در گفت وگو با فناوران این ادعا را تکذیب کرد. با این حال خرم آبادی دبیر کمیته تعیین محتوای مجرمانه نیز مدعی شد اجماع گسترده ای در میان مسوولان برای قطع تسلط و نفوذ دشمن برفضای مجازی کشور به وجود آمده است.

 حمله فیروزآبادی به تلگرام
با وجود آنکه وجود مصوبه رسمی برای فیلتر تلگرام در شورای عالی فضای مجازی تکذیب شد، 27 اسفند ماه فیروزآبادی دبیر شورا پس از سخنرانی در جلسه غیرعلنی مجلس گفت: «کانال های ‎تلگرام نوعی ترویج لمپنیسم، خبررسانی یک طرفه، غوغاسالاری و ایجاد ‎فتنه است. باصراحت می گویم ادامه فعالیت تلگرام باوضعیت فعلی به صلاح نیست. مشکل ما این است که برای آن آلترناتیو نداریم و باید آلترناتیو ایجادکنیم». او همچنین اعلام کرد که تلگرام به تعهدات خود عمل نکرده و بحث فیلتر آن جدی است.
البته پس از جلسه غیرعلنی مجلس برخی نمایندگان در مصاحبه خود اعلام کردند که این جلسه درباره فیلتر تلگرام نبود و اتفاقا با توضیحات دبیر شورا به این نتیجه رسیده اند که فیلترینگ کاری بیهوده است.

 شرط وزیر فاوا برای تلگرام
اظهارنظرهای مسوولان درباره تلگرام تا آخرین روز کاری اسفند نیز ادامه یافت. آذری جهرمی وزیر فاوا 28 اسفند در پاسخ به این سوال که تلگرام در آستانه سال جدید فیلتر می شود یا خیر نیز در پاسخی دوگانه و شرطی گفت: بستگی به همکاری تلگرام با قوانین جمهوری اسلامی دارد. این مساله به عنوان یک چالش همواره مطرح است اما اینکه فیلتر شود یا نشود، مراجع تصمیم گیر در حوزه فیلترینگ تصمیم می گیرند.

 اظهارنظرهای ضد و نقیض نمایندگان مجلس
هرچند اظهارنظرها درباره فیلتر تلگرام در طول تعطیلات داغ بود، اما یکی از خبرسازترین اظهارنظرها را علاالدین بروجردی رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس در یازدهم فروردین انجام داد و گفت: «تصمیمی در بالاترین سطح اتخاذ شده که تلگرام جای خود را به یک سامانه مشابه ملی خواهد داد». این اظهار نظر از آن نظر اهمیت زیادی داشت که بروجردی از نمایندگان قدیمی و پرنفوذ مجلس است و با توجه به جایگاهش در کمیسیون امنیت ملی، در جریان بسیاری از اخبار قرار دارد.در واکنش به ادعای بروجردی، رمضانعلی سبحانی فر رییس کمیته ارتباطات مجلس و نماینده پارلمان در کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، به اظهارنظری پرداخت که موضوع را پیچیده تر کرد، به عبارت دیگر او تلویحا فیلتر تلگرام را تایید و زمان اجرای آن را نامعلوم اعلام کرد. عین اظهارات وی از این قرار بود: «زمان فیلتر تلگرام مشخص نیست و نباید اخباری به جامعه پمپاژ شود که امنیت روانی مردم را مخدوش کند». 

 تلگرام با فیلتر شکن هم کار نمی کند!
لقب جنجالی ترین اظهارنظر را باید به بیانیه انجمن سواد رسانه ای نسبت داد. در هیات امنای این انجمن افراد شناخته شده ای از جمله مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی چون حسن خجسته، مرتضی موسویان و خسرو سلجوقی حضور دارند و به همین دلیل این اظهارنظر نسبت به سایر نظرها جدی تر گرفته شد.
کانال انجمن سواد رسانه ای ایران در تلگرام با انتشار بیانیه ای اعلام کرد، از آنجا که در شیوه جدید فیلتر تلگرام از سوی وزارت ارتباطات، امکان دسترسی به تلگرام با فیلترشکن نیز فراهم نیست، لذا کاربران تلگرام در صورت نیاز از فایل های تلگرام خود یک بک آپ بگیرند.
این موضوع با واکنش گسترده ای از سوی اهالی فاوا همراه شد و بسیاری بستن دسترسی به تلگرام بدون فیلتر شکن را غیر ممکن و عده ای دیگر پرهزینه دانستند. در نهایت این انجمن بدون توضیح درباره اینکه چطور از نظر فنی می توان دسترسی به تلگرام حتی با فیلترشکن را مسدود کرد، در توضیح مجددی صرفا تاکید کرد: عقل سلیم حکم می کند از اطلاعات تلگرام یک کپی پشتیبان تهیه شود.

 دستور رییس جمهور: فیلتر نه؛ شکست انحصار
اظهارنظرهای مختلف درباره تلگرام و حساسیت جامعه نسبت به آن، رییس جمهور را هم به واکنش واداشت. حسن روحانی 14 فروردین با بیان اینکه خواست مردم از دولتی که به آن رای داده اند، تلاش بیشتر برای تقویت رفاه و امنیت است، گام برداشتن در مسیر گسترش بیشتر دسترسی به فضای ارتباطی، اطلاعات و قدرت انتخاب مردم را ضروری خواند و گفت: داشتن پیام رسان های ایرانی،  توانمند، امن و ارزان که بتوانند مشکل و نیازهای مردم را حل کنند، بی تردید باعث افتخار همگان خواهد بود و هدف از ایجاد و تقویت نرم افزارها و پیام رسان های داخلی فیلتر یا مسدود کردن دسترسی ها نباید باشد، بلکه باید با هدف رفع انحصار در پیام رسان ها انجام شود.

 علم الهدی و تلگرام
علم الهدی امام جمعه مشهد اخیرا فعالیت های خود را در فضای مجازی گسترش داده است. به گزارش خبرآنلاین کانال منصوب به وی نیز اقدام به برگزاری نظرسنجی درباره تصمیم مردم در قبال پیام رسان ها در صورت فیلتر تلگرام کرد که 89 درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی (10 هزار نفر) اعلام کردند از طریق فیلترشکن فعالیت خود را ادامه می دهند.
با وجود نتیجه این نظرسنجی، امام جمعه مشهد در خطبه های روز گذشته خود گفت: بعد از چهار سال به این نتیجه رسیدید که تمام مفاسد این مملکت و تمام ناامنی های کشور، اشکالات اقتصادی و مفاسد فرهنگی و اخلاقی به خاطر این شبکه اجتماعی خارجی است و اکنون به این نتیجه رسیدید که فیلتر کنید. حالا می خواهید به گردن رهبری بیندازید که می خواهید فیلتر کنید؟ خودتان به این نتیجه رسیدید. وی افزود: زمانی گفتید دست ما روی دکمه فیلتر نمی رود ولی حالا مجبور شدید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :