آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 23645

در گفت‌وگو با گل‌مر بحری، مدیرعامل شرکت پارس آتنا دژ بررسی شد:

مزایای استفاده از محصول جدید کسپرسکی برای سازمان ها

محصول جدید کسپرسکی با نام KES4B اخیرا به بازار عرضه شده و در ایران نیز، هم زمان رونمایی شد.
این محصول با نام کاملKaspersky Endpoint Security FOR Business که در نسخه های Core، Select، Advanced و Total ارایه شده، به ادعای کسپرسکی پاسخگو به تمامی نیازهای امنیتی است. رونمایی از این محصول به دست شرکت “پارس آتنا دژ” توزیع کننده ارزش افزوده محصولات کسپرسکی در ایران و خاورمیانه، بهانه ای بوده برای گفت وگوی وب سایت خبری ایتنا با گلمر بحری، مدیرعامل این شرکت. این گفت وگو اکنون پیش روی شماست.

به چه دلیل شرکت شرکت پارس آتنا دژ تصمیم گرفت که محصول KES4B را هم‌زمان با سایر کشورهای دنیا، درایران رونمایی کند؟
شرکت پاد توزیع‌کننده رسمی ‌محصولات کسپرسکی است و در بالاترین سطح نمایندگی کسپرسکی (VAD) به عنوان سرشاخه فروش محصولات تحت شبکه کسپرسکی در ایران فعالیت می‌کند.
کسپرسکی به تمامی ‌نمایندگان سطح بالای خود در سراسر جهان، رونمایی این محصول را اعلام کرده بود و طبعا پاد نیز به همین دلیل به طور گسترده به رونمایی و معرفی این محصول پرداخت.
از جمله فعالیت‌های ما برای رونمایی این محصول نیز انتشار اخبار، مقالات و آگهی در رسانه‌های معتبر حوزه، انتشار بروشورهای محصول جدید در سطح کشور با همکاری شبکه نمایندگان، برگزاری مسابقه بزرگ پیامکی در میان مشتریان و از این قبیل بوده است.

گفته بودید که این محصول جدید جایگزین محصول قبلی سازمانی کسپرسکی شده است، آیا Kaspersky Open Space Security از این به بعد از لیست محصولات کسپرسکی حذف می‌شود؟
بله حذف می‌شود. ولی به این معنا نیست که کاربران فعلی این محصول دیگر نمی‌توانند از آن استفاده کنند. این حق طبیعی مشتریان است که روی محصول پیشین تا زمانی که آمادگی ارتقا به نسخه جدید را داشته باشند، همچنان خدمات پشتیبانی دریافت کنند.
آیا امکان جایگزینی این محصول با محصولات پیشین کسپرسکی از جملهKaspersky Open Space Security برای کاربران پیشین کسپرسکی وجود دارد؟
بله این امکان وجود دارد. البته ارتقا به نسخه جدید در بسیاری از کشورها هزینه دارد. اما کسپرسکی این امکان را فعلا برای این مشتریان به صورت رایگان ارایه می‌کند و هر کدام از مشتریان که بخواهند از نسخه جدید استفاده کنند، می‌توانند آن را دریافت کنند.
از سوی دیگر کسپرکسی کاربران را ملزم به استفاده از محصول جدید نمی‌کند و برای مدت محدودی، هم‌زمان با تحویل کالای جدید، مجوز استفاده از نسخه قدیمی‌ نیز به مشتریان ارایه می‌شود تا اگر کاربری تمایل به استفاده از محصول قدیم را دارد، به راحتی از آن استفاده کند.

راهکارهای جدید سازمانی شرکت کسپرسکی Kaspersky End Point Security for Business، نام دارد و وقتی شرکت کسپرسکی نام نقطه نهایی را برای این محصول امنیتی انتخاب کرده، یعنی باید به تمام نیازهای امنیتی سازمان پاسخ داده شود. آیا محصول جدید چنین ویژگی‌هایی دارد؟
قطعا همین‌طور است. کسپرسکی معتقد است که با توجه به افزایش تهدیدات اینترنتی و افزایش وابستگی افراد و سازمان‌ها به سیستم‌های کامپیوتری، امنیت یک سیستم صرفا محدود به آنتی‌ویروس نمی‌شود و طبیعتا عواملی همچون بهره‌وری کاربران، امنیت استفاده از تعاملات مالی اینترنتی، مدیریت و کنترل دسترسی به فایل‌ها، مدیریت و به‌روزرسانی سیستم ‌عامل‌ها و بسیاری از امکانات مشابه دیگر تاثیر مستقیم و غیرمستقیم بر برقراری امنیت دارند و بنابراین یک محصول امنیتی جامع باید پاسخگوی تمامی‌ این نیازها باشد که بدون شک محصول جدید کسپرسکی به نام KES4B، به خوبی به تمامی ‌این نیازها پاسخ داده است.
به طور خاص، با توجه به افزایش استفاده از موبایل‌های هوشمند و تبلت‌ها و تهدید بزرگی مانند گم شدن و دزدیده شدن این تجهیزات، این دستگاه‌ها توجه بسیاری از سازمان‌های امنیتی را به خود جلب کرده و برآورده کردن امنیت جامع در یک سازمان، بدون در نظر گرفتن امنیت آنها، به تکامل نمی‌رسد. کسپرسکی نیز برای این نیاز و سایر نیازهای امنیتی یک سازمان راه‌حل‌های جداگانه‌ای ارایه کرده است.

در معرفی این محصول جدید آن را «یک راهکار امنیتی جامع و فراگیر برای حفظ امنیت شبکه و اطلاعات سازمان‌ها» معرفی کردید و با بررسی مشخصات آن می‌بینیم که امکانات متعددی روی آن قرار گرفته است. آیا بالا رفتن امکانات و وجود ابزارهای مختلف باعث پیچیده شدن محصول نمی‌شود؟
نکته اول اینکه کسپرسکی دسته‌بندی امکانات محصول را به خوبی انجام داده است و در نتیجه امکانات روتین و اولیه، دم دست کاربر قرار گرفته است.
نکته دوم این که مخاطبان ما در سازمان‌ها اصولا مدیران شبکه هستند که اطلاعات خوبی دارند و کاربران عادی نیستند. در واقع در این محصول، کاربر هیچ تنظیماتی را خود انجام نمی‌دهد و سیاست‌های اجرایی توسط مدیر شبکه اتخاذ و تنظیم شده و براساس دسته‌بندی‌های مختلف در کامپیوترها اعمال می‌شود. در واقع این امکانات کنترلی و مدیریتی، به صورت یکپارچه فعالیت می‌کنند.
اما در مورد پیچیدگی امکانات برای مدیر شبکه، باید به این نکته اشاره شود که تلاش شده قسمت‌های کاملا مجزایی برای هر امکان طراحی شود تا تداخل این امکانات یا تجمع همه این تنظیمات به صورت یک‌جا موجب سرگردانی مدیر شبکه نشود. به طور مثال امکان مدیریت ابزارهای قابل حمل، کاملا به طور جداگانه ارایه می‌شود و در نتیجه ادمین با مراجعه به هر بخش دقیقا می‌داند انتظارش از این بخش و تنظیمات آن چیست.
به هر حال نیازهای سازمان‌ها (به ویژه سازمان‌های متوسط و بزرگ) به امکانات جدید افزایش یافته و برای تامین آن دو راه وجود دارد. یکی استفاده از نرم‌افزارهای گوناگون برای برطرف کردن هر نیاز و یکی استفاده از یک راهکار برای برطرف کردن تمام نیازها.
البته طبیعتا ما برای تمامی‌سازمان‌هایی که مشتری محصول ما هستند آموزش محصولات جدید را خواهیم داشت.

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های این محصول با محصول پیشین، استفاده از Activation Code به جای License است. مزایای این روش جدید چیست؟
بسیاری از سازمان‌ها نگران سوءاستفاده از لایسنس‌های‌شان هستند. Activation Code فضایی فراهم کرده که سازمان‌ها به طور شفاف بدانند چه تعدادی از مجوزهای خریداری شده مورد استفاده قرار گرفته و به این ترتیب مدیریت بهتری روی چگونگی استفاده از این مجوزها خواهند داشت.
همچنین حسن قابل توجه دیگر این موضوع این است که پیش از این اگر سازمانی در طی مدت اعتبار آنتی‌ویروس اقدام به افزایش مجوزها می‌کرد، چاره‌ای نداشت جز اینکه به تعداد جدید آنتی‌ویروس تهیه کرده و در نتیجه زمان پایان مجوز استفاده سازمان از آنتی‌ویروس‌های قدیم و جدیدش متفاوت می‌شد.
اکنون این امکان فراهم شده که سازمان به تعداد روزهای باقی مانده تا اتمام اولین مجوز خود کدها را خریداری کند. در نتیجه مدیر شبکه تنها لازم است به مدیریت یک کد بپردازد.

یکی از نکاتی که هم باعث گله کاربران کسپرسکی شده است و هم در تست‌های مختلف باعث عقب ماندن کسپرسکی بوده، کندشدن کامپیوترها در صورت استفاده از محصولات این شرکت بوده است. آیا در نسخه جدید این ضعف برطرف شده است؟
تفاوت قابل توجه کسپرسکی با سایر محصولات موجود در بازار این است که کسپرسکی تنظیمات امنیتی خود را در حالت پیش فرض، روی تنظیمات حداقلی قرار نداده و معتقد است تنظیمات پیش فرض باید به گونه‌ای باشد که کاربر بدون نیاز به تغییر تنظیمات، بهترین کیفیت امنیت بر روی سیستم‌های خود تجربه کند. بنابراین در نگاه اول ممکن است نسخه کسپرسکی نسبت به سایر محصولات که در حالت پیش فرض روی تنظیمات حداقلی تنظیم شده‌اند، کندتر به نظر بیاید.
با این حال گزارش‌های سازمان‌های معتبر سنجش آنتی‌ویروس‌ها نشان می‌دهد که نتیجه عملکرد کسپرسکی در مبارزه با تهدیدات امنیتی، نسبت سایر رقبا همواره در بهترین حالت بوده است. برای نمونه می‌توان به گزارش‌های دو نهاد معتبر AV TEST و AV comparatives اشاره کنیم.
از سوی دیگر اگر منابع مورد نیاز روی کامپیوتر جهت نصب آنتی‌ویروس‌های مختف را با یکدیگر مقایسه کنید، متوجه می‌شوید که منابع مورد نیاز نصب محصولات کسپرسکی، همسان با سایر آنتی‌ویروس‌ها و حتی در مواردی کمتر است که این موضوع نیز در تست‌های مختلف قابل مشاهده است. متاسفانه برخی کاربران بدون توجه به این نکات، کاهش سرعت را به پای آنتی‌ویروس می‌نویسند. به هر حال باید کاربران به این موضوع توجه کنند که تهدیدات امنیتی هر لحظه سیستم‌ها را تهدید می‌کنند و در نتیجه آنتی‌ویروس باید دایما در حال کار باشد و نمی‌توان از آن انتظار داشت روی سرعت عملکرد سیستم تاثیر نگذارد.
دو سه ثانیه تاخیر در عملکرد سیستم به حفظ امنیت اطلاعات می‌ارزد. به طور خاص در مورد KES4B باید به این نکته اشاره کنیم که امکانات این محصول افزایش یافته اما به همان منابع و سخت‌افزار نسخه پیشین نیازمند است.
البته باز هم تاکید می‌کنم از نظر کارایی کسپرسکی بهترین عملکرد را در تست‌های گوناگون کسب کرده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :