آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 236363
تاریخ انتشار : 23 اسفند 1396 11:34
تعداد بازدید : 1810

وعده ساخت نخستین ماهواره عملیاتی کشور در سال 97

رییس پژوهشگاه فضایی ایران پیش بینی کرد که ماهواره سنجشی سها به عنوان اولین ماهواره عملیاتی کشور و ماهواره مخابراتی ناهید ۲ در سال آینده به سرانجام برسند.
undefined
مهر - مرتضی براری معاون وزیر ارتباطات و رییس سازمان فضایی ایران از پژوهشکده سامانه های حمل و نقل فضایی پژوهشگاه فضایی ایران بازدید کرد.
در جریان این بازدید، حسن حدادپور رییس پژوهشگاه فضایی ایران گفت: کشور در حوزه علم و فناوری فضایی نیازمند کار بسیجی و جهادی است تا اهداف چشم انداز  ۱۴۰۴ محقق شود و ایران به رتبه اول در منطقه در این عرصه دست یابد.
وی درباره پروژه های در دست اجرای این پژوهشگاه گفت: پژوهشگاه فضایی ایران پروژه هایی چون ماهواره سنجشی سها که اولین ماهواره عملیاتی کشور است و ماهواره ناهید ۲ که یک گام در توسعه ماهواره های مخابراتی است و برخی پروژه های دیگر را در دست اجرا دارد که متخصصان آن تلاش می کنند تا در سال آتی، این پروژه ها به انجام برسند و پژوهشگاه دستاوردهای ارزنده ای را تقدیم کشور کند.
در این بازدید مرتضی براری نیز با بیان اینکه پژوهشکده سامانه های حمل و نقل فضایی، توان خود را در برخی حوزه های هوا فضایی به خوبی به اثبات رسانده که از آن جمله سامانه بلوک انتقال مداری، بالن مخابراتی و استراتسفری است و باید از این توانایی ها، حداکثر استفاده در کشور به عمل آید، افزود: پژوهشکده سامانه های حمل و نقل فضایی دارای آزمایشگاه ها و زیرساخت های مجهزی است و می تواند در توسعه سامانه های فضایی، نقش مهمی داشته باشد.
معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه باید یک شبکه آزمایشگاهی در حوزه فضا در کشور ایجاد شود که همه فعالان این عرصه با حفظ استقلال در این شبکه قرار گیرند و به یکدیگر خدمات ارایه دهند، گفت: این پژوهشکده با سابقه کاری خود، در زمینه تجاری سازی محصولات و ایجاد شرکت های دانش بنیان نیز از ظرفیت های خوبی برخوردار است و باید از این توانمندی به خوبی بهره برد.
براری یکی از دغدغه های مهم را استفاده حداکثری از تمامی ظرفیت های موجود در حوزه فضایی کشور دانست و ادامه داد: برای تحقق اهداف چشم انداز ۱۴۰۴ در حوزه فضا، با توجه به فعالیت های کشورهای منطقه در عرصه علم و فناوری فضایی، باید با سرعت بیشتر و با یک حاشیه امن، کارها را پیش ببریم. در این زمینه یکی از اقدامات مهم ما، تدوین نقشه راه توسعه حوزه فضایی کشور بوده که برنامه های آن در ۸ سرفصل تدوین شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :