آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 236361
تاریخ انتشار : 23 اسفند 1396 11:29
تعداد بازدید : 1792

امنیت سایبری مهم ترین چالش فاوا در سال 97

علی اصلان شهلا- مهم ترین چالش فناوری اطلاعات و ارتباطات سال 1397 در ایران، به نظر نگارنده، امنیت سایبری است. درواقع نه تنها این چالش بزرگ است که می تواند به یکی از چالش های مهم کشور بدل شود.
undefined
Alishahla13@
زیرساخت های فناوری اطلاعات و ارتباطات سرانجام و با تاخیری نسبتا بلند مدت، توسعه یافته و بسیاری از هموطنان ما به اینترنت پرسرعت، شبکه موبایل و خدمات الکترونیکی دسترسی دارند. 
درحالی که الکترونیکی و سیستماتیک کردن کارها، روی کاغذ، به معنی جلوگیری از رانت و فساد است، اما نبود آگاهی سایبری، قوانین مدون و نهاد ناظر با دانش، موثر و با سرعت عمل بالا، سبب شده تا درهای جدیدی رو به  اختلاس کنندگان، سوءاستفاده کنندگان و مجرمان باز شود.
بر این اساس نه تنها پرونده های پلیس فتا به طور شگفت انگیزی هر سال در حال افزایش است، بلکه اطلاعات و افشاگری های اخیر برخی دلسوزان امنیت سایبری ایران نشان می دهد که از خلاءهای موجود، عده ای مشغول پول درآوردن، سوءاستفاده، تجاوز به حریم خصوصی و خالی کردن جیب مردم هستند. تاسف آور اینکه خلاءها و مشکلات سیستم های الکترونیکی را نه مراکز مسوولی چون مرکز ماهر یا مرکز کاشف، بلکه افراد حقیقی با استعدادی می یابند که بعضا از ایران هم مهاجرت کرده اند.
نکته نگران کننده دیگر اینکه در چنین شرایطی، دادستان کل کشور به دنبال پاک کردن صورت مساله است. به نظر بنده این موضوع ساده انگارانه است که فکر کنیم با فیلتر تلگرام، مشکل 60 تا 70 درصد پرونده های پلیس فتا حل می شود. مصداق این مدعا اینکه مگر سرور سایتی مثل دیوار در تهران نیست؟ پس چرا بر بستر آن جرایم متعددی شکل می گیرد؟ آیا در همه کشورها همه پیام رسان ها سرور دارند یا به جای آن نهاد قضایی آنها دیپلماسی فعالی داشته و توان کسب اطلاعات مورد نیاز براساس قوانین بین المللی دارد.
بنابراین در سال آینده امیدوارم هم از جهت پیگیری های داخلی برای رفع اشکالات سیستم های الکترونیکی و هم از جهت افزایش آگاهی سایبری گام های موثری برداشته شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :