آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 236071
تاریخ انتشار : 21 اسفند 1396 9:59
تعداد بازدید : 550

اجرای پروژه پایلوت داده های آب مبتنی بر اینترنت چیزها

پایلوت پایش هوشمند آب و هوا و آبیاری هوشمند مبتنی بر اینترنت چیزها در پژوهشگاه نیرو اجرای می شود.
undefined
وزارت نیرو - این پروژه پایلوت با هدف پایش هوشمند داده های آب و هوایی، آب مصرفی شرب و کشاورزی، برق مصرفی و آبیاری هوشمند مبتنی بر اینترنت چیزها و در نهایت امکان سنجی تجمیع راهکارهای شرکت های مختلف فعال در این حوزه در حال انجام است.
در سال های اخیر، به رغم رشد چشمگیر فناوری های هوشمند و ورود سریع این فناوری ها به ایران، خلاء سیستم های هوشمندی که بتوانند اهداف کلان حوزه آب کشور از قبیل مدیریت عرضه و تقاضا، مدیریت به هم پیوسته منابع، پایش تغییرات اقلیم و ... را تامین کنند، به وضوح احساس می شود. 
از این رو پژوهشگاه نیرو در نظر دارد که با همکاری موسسه تحقیقات آب، راهکاری برای هوشمندسازی پایش کمّی و کیفی منابع و مصارف آب کشور مبتنی بر اینترنت چیزها ارایه دهد که از یک طرف تا حد امکان پاسخگوی تمامی نیازهای حوزه آب کشور باشد و با کمترین هزینه و در کمترین زمان ممکن قابل پیاده سازی باشد و از طرف دیگر منجر به توسعه مؤثر فناوری های این حوزه شود.
در همین راستا و جهت امکان سنجی پیاده سازی چنین سیستم هایی با استفاده از ظرفیت های داخلی، پروژه پایلوتی با همکاری مرکز شبکه هوشمند پژوهشگاه نیرو، پژوهشگاه فضایی ایران، شرکت ویستا صنعت زیست کیا و شرکت پارس نت در محل پژوهشگاه نیرو با هدف پایش هوشمند داده های آب و هوایی، پایش هوشمند آب مصرفی شرب و کشاورزی، پایش هوشمند برق مصرفی و امکان سنجی تجمیع تجهیزات و راهکارهای شرکت های مختلفِ فعال در حوزه اینترنت چیزها انجام شد.
در این پروژه، تجهیزات مختلفی از قبیل حسگر رطوبت، حسگر دما، باد سنج، باران سنج، کنتور هوشمند آب شرب، کنتور هوشمند چاه کشاورزی، کنتور هوشمند برق، شیر اتوماتیک و ... در قالب یک اکو سیستم واحد فعال شده و داده های تولیدی توسط آنها جهت ذخیره و پردازش به مرکز داده اینترنت چیزها ارسال می شوند. پس از آن سیستم هوشمند آبیاری تعبیه شده در محوطه فضای سبز، با دریافت داده های آب و هوایی و با تطبیق شرایط آب و هوایی و نوع گیاه کشت داده شده، نیاز آبی آن گونه را تشخیص داده و بهترین زمان آبیاری را مشخص می کند و بر اساس آن به شیرهای برقی فرمان باز یا بسته شدن ارسال می کند. این مساله باعث افزایش راندمان آبیاری، بهبود وضعیت حیاتی گونه های گیاهی و کاهش هدر رفت آب مصرفی می شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :