آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 235706
تاریخ انتشار : 19 اسفند 1396 13:12
تعداد بازدید : 620

دایره المعارف دیجیتال سینمای ایران در راه است

سایت دایره المعارف فیلم های ایرانی با عنوان cicinema همزمان با شروع سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر آغاز بکار خواهد کرد.
undefined
فناوران - به گزارش ستاد خبری سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر، ایرج تقی پور مجری پروژه راه اندازی دایره المعارف سینمایی سی سینما گفت: رضا میرکریمی در شروع فعالیت های خود به عنوان دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر، برنامه هایی را تبیین کرد که به واسطه جشنواره جهانی بتوانیم در معرفی، اعتلا و بازاریابی برای سینمای ایران قدم هایی را برداریم. 
وی گفت: در نبود منابع رسمی و قابل اعتماد به زبان انگلیسی برای علاقه مندان سینمای ایران، یکی از این کارهای زیربنایی ایجاد یک دایره المعارف برای فیلم های ایرانی به زبان انگلیسی است. تاکنون چنین مرجعی به زبان انگلیسی وجود نداشته و حتی دایره المعارف هایی که به زبان فارسی وجود داشتند هم به دلایل مختلف چندان کامل و جدی نبودند. بیشتر این سایت ها خصوصی و با هزینه شخصی بوده اند و تا به حال نتوانستند به عنوان یک پایگاه اطلاع رسانی کامل فعالیت کنند.
تقی پور افزود: برای راه اندازی این سایت از ۷ ماه پیش فعالیت تیم ما آغاز شده و اطلاعات بیشتر فیلم های سینمایی از آغاز سینمای ایران تاکنون را جمع آوری کردیم که تا به حال اطلاعات حدود ۴۰۰۰ فیلم بلند که تقریبا شامل کل تولیدات سینمای کشور از آغاز تاکنون می شود، به همراه اطلاعات ۶۵۰۰ فیلم کوتاه جمع آوری شده که جمعا اطلاعات حدود ۱۰۵۰۰ فیلم به زبان انگلیسی روی سایت قرار گرفته است.
مدیر سایت سی سینما گفت: یک تیم ۷۰ نفره برای راه اندازی این سایت فعالیت داشتند تا توانستند این اطلاعات را تا حد ممکن به صورت درست و دقیق جمع آوری کرده و در دسترس قرار دهند. تقریبا همه نهادهای وابسته به سازمان سینمایی از قبیل موزه سینما، بنیاد سینمایی فارابی، انجمن سینمای جوانان ایران، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، فیلم خانه ملی ایران، معاونت نظارت و ارزشیابی و مخصوصا حمایت های اجرایی موسسه رسانه های تصویری در به ثمر نشستن این پروژه تاثیر زیادی داشتند. 
وی افزود: تنها سازمانی که هنوز نتوانسته ایم برای دریافت اطلاعات با آنها به توافق برسیم سازمان صدا و سیماست که تعداد زیادی فیلم دارند. آرشیو سازمان صدا و سیما بسیار کامل و مفصل است و با جدیدترین شیوه های اطلاع رسانی طبقه بندی شده است. 
وی ادامه داد: بخشی با عنوان تقویم تاریخ یا کرونیکل سینمای ایران در سایت وجود دارد که از اولین دوربین که در سال ۱۲۷۶ خریداری شده و در سال بعد وارد ایران شده و اولین تصویر سینمایی که در سال ۱۲۷۹ گرفته شده تا سایر وقایع مهم سینمایی تا امروز در این بخش قابل مشاهده خواهد بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :