آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 234962
تاریخ انتشار : 12 اسفند 1396 1:50
تعداد بازدید : 1207

چرا لپ تاپ ارزان نشود؟

مریم عسگری- هفته گذشته در یک نشست مطبوعاتی در سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران، خبر توافق اهالی صنف با شرکت مدعی تولید نوت بوک و در ادامه، موافقت کمیسیون ماده یک وزارت صنعت، معدن و تجارت برای کاهش تعرفه واردات نوت بوک از 15 به 5 درصد اعلام شد. به این ترتیب، به نظر می رسد که استدلال اهالی صنف مبنی بر اینکه افزایش تعرفه به رشد تولید در فناوری پیشرفته ای مثل نوت بوک نمی انجامد و صرفا قاچاق را رونق می دهد، در مسوولان دولتی نیز شنیده شده است.
undefined
اما در همین جلسه، یک موضوع دیگر هم اعلام شد: «انتظار نداشته باشید که قیمت نوت بوک پایین بیاید؛ چون تعرفه واردات تنها بخشی از هزینه های متعدد در مسیر رسیدن این محصول به بازار است.»
این استدلال بارها شنیده شده و به نظر منطقی نمی رسد؛ مگر نه اینکه با تعرفه 15 درصدی واردات نیز همین هزینه های سربار وجود داشته است؟ پس در این میان تنها چیزی که تغییر کرده، تعرفه واردات است که قاعدتا باید تا 10 درصد از قیمت تمام شده محصول برای ورود به بازار کاسته شود. بنابراین کاهش قیمت، انتظاری واقعی است که صنف واردکننده باید به آن پاسخ معقول 
بدهد.
تنها موضوعی که در این میان می تواند جلوی کاهش قیمت لپ تاپ را بگیرد، رشد هم زمان قیمت ارز است که در این روزها شاهد آن هستیم. معمولا هم واردکنندگان با این استدلال که در صورت کاهش قیمت محصول، رشد قیمت ارز توان خرید آنها را کاهش خواهد داد، در مقابل ارزان کردن محصول مقاومت می کنند. اگر این استدلال را بپذیریم هم، انتظار می رود که واردکنندگان لپ تاپ به مقطعی بودن این ثبات قیمت اشاره کنند. به این ترتیب در صورت کاهش نرخ ارز قطعا باید اثر هم زمان آن با کاهش تعرفه در سفره خریداران هم مشاهده شود. این موضوع به ویژه وقتی اهمیت می یابد که در همان نشست خبری، افزایش تعرفه و در نتیجه قیمت کالا، دلیل حذف نوت بوک از سبد کالای خانوار اعلام شد. حال اگر قرار است با کاهش تعرفه، قیمت تغییری نکند، این کالا باز هم به سبد کالای خانوار بازنخواهد گشت و این اقدام در عمل، در تناقض با انگیزه اعلام شده قرار می گیرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :