آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 234660
تاریخ انتشار : 8 اسفند 1396 10:20
تعداد بازدید : 754

قائم مقام مدیرعامل تبیان:

تبیان مرکز داده ویژه سرویس های پرمخاطب می سازد

قائم مقام مدیرعامل و معاونت زیرساخت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان گفت: دومین مرکز داده تبیان با هدف میزبانی از سرویس های پرمخاطب از جمله پیام رسان ها در حال ساخت است.
undefined
فناوران - حیدر مرتضوی گفت: مراکز داده داخلی که یکی از زیرساخت های اساسی توسعه شبکه ملی اطلاعات هستند، در حال حاضر دومین دهه فعالیت خود را در کشور سپری می کنند و به همین خاطر، از آزمون ها و خطاها گذر کرده و امروزه به صنعتی پایدار و قابل اطمینان و بهره مند از متخصصیا داخلی قوی و قابل اعتماد تبدیل شده اند. 
وی افزود: مرکز داده تبیان که فعالیت خود را از سال 87 آغاز کرده، در طی این سال ها میزبان بسیاری از پایگاه های حساس امنیتی و تجاری کشور، مانند پایگاه های مراکز رسمی دولتی و حکومتی و همچنین ارایه دهندگان خدمات بورس برخط بوده است. 
مرتضوی گفت: آنچه مرکز داده تبیان را به مرکزی قابل اعتماد برای حضور این طیف خاص و حساس از مشتریان مرکز داده تبدیل کرده، کیفیت بالا در سرویس دهی و زیرساخت امنیتی قدرتمند آن است. در طول بیش از 8 سال فعالیت مرکز داده تبیان تاکنون حتی یک مورد نقض امنیتی مرکز داده تبیان گزارش نشده که البته انتظار از مرکز داده ای در این سطح، غیر از این نیز نیست.
قائم مقام موسسه تبیان ادامه داد: مهم ترین چالشی که مراکز داده کشور در سال های قبل با آن رو به رو بودند، بحث تجاری سازی و منطق اقتصادی مراکز داده بوده است. از آنجایی که تعرفه مراکز داده داخلی، خواه ناخواه در رقابتی همیشگی با مراکز داده خارج از کشور قرار دارد، در صورتیکه قیمت تمام شده خدمات مرکز داده گران باشد، حاشیه سود آن بسیار کم خواهد بود. در سال های اخیر با اقدامات وزارت فاوا در زمینه ایجاد مراکز تبادل ترافیک داده (ixp) و حمایت از اتصال مراکز داده به آنها، هم هزینه تمام شده خدمات پایین آمده و هم کیفیت ارتباطات پهنای باند مراکز داده بسیار افزایش یافته است. البته با توجه به کلیدی بودن این صنعت در توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور، درخواست هایی درباره معافیت مالیاتی و کاهش تعرفه های انرژی برای مراکز داده مطرح بوده که با توجه به اینکه تصمیم گیری درباره این موارد به وزارتخانه های متعدد برمی گردد، هنوز نتیجه قابل استفاده ای برای مراکز داده حاصل نشده است.
وی افزود: البته بدیهی است که موتور محرکه مراکز داده داخلی، سرویس های قدرتمند و فراگیر بومی هستند. پایگاه های اینترنتی پرمخاطب و نرم افزارها و سرویس های پر طرفدار بومی، مهم ترین عامل برای رونق گرفتن و افزایش استقبال از مراکز داده داخلی است. 
مرتضوی گفت: موسسه تبیان پروژه ساخت و راه اندازی مرکز داده دوم خود را در مرکز شهر تهران و در فضایی بزرگ تر از مرکز داده فعلی آغاز کرده است. سیاست اصلی در طراحی این مرکز داده، تقویت زیرساخت کشور برای میزبانی از سامانه های پرمخاطب داخلی، مانند پیام رسان بومی و سرویس های مشابه است.معاونت زیرساخت موسسه تبیان گفت: مرکز داده تبیان، علاوه بر خدمات معمول مراکز داده، از پیشروان توسعه فناوری های ابری در کشور بوده و بیش از چهار سال است که به ارایه خدمات مرکز داده ابری به صورت کاملا عملیاتی و تجاری شده می پردازد. توسعه خدمات ابری در لایه ها و سطوح مختلف نیز از برنامه های آتی مراکز داده تبیان است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :