آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 234386
تاریخ انتشار : 5 اسفند 1396 12:9
تعداد بازدید : 349

احتمال سراسری شدن ممنوعیت استفاده از بطری های پلاستیکی

به احتمال قوی طرح ممنوعیت استفاده از بطری های پلاستیکی در حد سازمان حفاظت محیط زیست باقی نخواهد ماند و ممکن است علاوه بر سایر دستگاه های دولتی، نهادهای خصوصی هم بخواهند در اجرای این طرح مشارکت کنند و ما هم امیدواریم که این طرح فراگیر شود.
undefined
ایسنا - کاوه مدنی، ایده پرداز طرح ممنوعیت استفاده از بطری های پلاستیکی با اشاره به برخی کارشکنی ها در زمینه اجرای این طرح گفت: مدتی پیش شهرداری در یکی از جلسات که در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار می شد بطری آب آورده بود که به آنها تذکر دادیم. در یک مورد دیگر نیز وقتی برگزار کننده جلسه با ممانعت محیط زیست مواجه شد، ادعا کرد که بطری های آب را در پارچ خالی می کند که این کار نقض قرض است.
مدنی در مورد واکنش کارکنان سازمان حفاظت محیط زیست در تهران و سایر استان ها در برابر طرح ممنوعیت استفاده از بطری های پلاستیکی اظهار کرد: متاسفانه برای خیلی ها تعجب آور بود و بسیاری معتقد بودند که چنین طرحی لوس بازی است و این کار را بی ارزش قلمداد می کردند.
وی گفت: هدف ما ایجاد حساسیت نسبت به تولید پسماندهای پلاستیکی و افزایش مسوولیت پذیری در این زمینه است بنابراین حتی اگر تعدادی مرا به دلیل پیشنهاد این طرح لعن و نفرین هم کنند این طرح را مثبت ارزیابی می کنم و بابت شروع آن خوشحالم.
معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست در مورد پیشرفت طرح ممنوعیت استفاده از بطری های پلاستیکی در ادارات محیط زیست گفت: برخی استان ها در جریان این بخشنامه نبودند اما در برخی استان ها مدیران کل محیط زیست علاوه بر اجرای این طرح، به سایر ادارات نیز نامه نوشته و آنان را برای مشارکت در این طرح دعوت کرده اند. تاجایی که می دانیم این طرح در حال اجراست و در صورت عدم اجرا باید بازرسی ها و حراست محیط زیست به سازمان اطلاع دهند.
وی گفت: این طرح نباید یک حرکت نباید نمادین و تشریفاتی باشد. از ابتدا روی این موضوع تاکید داشتیم که «اول از خودمان شروع کنیم» و ببینیم خودمان در اجرای این طرح چند مرده حلاجیم. نیاز داریم که چند هفته از شروع طرح در سازمان حفاظت محیط زیست بگذرد و وقتی به کار خودمان ایمان پیدا کردیم، روی فراگیر کردن آن کار کنیم البته تاکنون هم به طور غیر رسمی با تعدادی رایزنی کرده ام. 
در آخرین روز دی ماه سال جاری، به دستور عیسی کلانتری– معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست– استفاده از بطری های پلاستیکی در این سازمان ممنوع اعلام شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :