آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 233678
تاریخ انتشار : 29 بهمن 1396 9:55
تعداد بازدید : 401

رییس پلیس فتای تهران از بانک مرکزی خواستار شد:

از USSD سوءاستفاده می شود امنیت را افزایش دهید

رییس پلیس فتای تهران با اعلام سوءاستفاده های فراوان از USSD، خواستار تقویت ایمنی این تراکنش شد.
undefined
فناوران- بانک مرکزی پیش تر اعلام کرده بود برخی تراکنش های مالی از جمله خرید شارژ از طریق درگاه های USSD متوقف شود. اما با مذاکرات وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، بانک مرکزی فعلا از این موضوع صرف نظر کرد. در مقابل وزارت فاوا متعهد شد برای افزایش امنیت تراکنش های USSD چاره ای بیندیشد.
اکنون رییس پلیس فتای تهران به این موضوع واکنش نشان داده و از بانک مرکزی خواسته است هرچه زودتر فکری برای جلوگیری از سوءاستفاده های مالی از طریق درگاه های USSD بکند.

 ضعف امنیتی درگاه ها
رییس پلیس فتای تهران بزرگ با بیان اینکه درگاه پرداخت موبایلی دارای ضعف های امنیتی است، گفت: ضعف های امنیتی پرداخت های اینترنتی به بانک ها تذکر داده شده، و آنها نیز برطرف کردن این ایرادات را در دستور کار قرار داده اند.
سرهنگ تورج کاظمی در گفت وگو با ایلنا با بیان اینکه کلاهبرداری های مالی بیشترین جرائم اینترنتی را شامل می شود، گفت: با توجه به نزدیک شدن به شب های عید و افزایش خریدها مردم نیز به خریدهای اینترنتی از صفحات مجازی روی می آورند.
او با بیان اینکه تبلیغات این فروشگاه های مجازی در اینستاگرام، تلگرام، سایت هایی مانند شیپور و دیوار دیده می شود، گفت: مردم در خریدهای اینترنتی باید مراقبت بیشتری داشته و از افرادی که نمی شناسند، قبل از تحویل جنس اقدام به پرداخت وجه نکنند، چرا که اکثر کلاهبرادارن به محض دریافت وجه تلفن را خاموش کرده و از دسترس خارج می شوند و امکان شناسایی و برخورد با این افراد دشوار می شود.

 توصیه پلیس فتا به مردم در شب عید
رییس پلیس فتا تهران بزرگ با توجه به افزایش خریدها در شب عید به مردم توصیه کرد تا زمانی که جنس را رؤیت نکردند، از پرداخت پول خودداری کنند. 
کاظمی با بیان اینکه وقتی از یک فروشگاه معتبر اینترنتی خرید می شود، مشکلی نیست گفت: مشکل زمانی ایجاد می شود که مردم از فردی که نام و نشانی ندارد، خرید می کنند و قبل از تحویل جنس به آنها هزینه پرداخت می شود.
وی افزود: این کلاهبرداری ها بیشتر در مواقعی صورت می گیرد که اجناس به صورت تک جنس برای فروش عرضه می شوند و در سایت دیوار نیز بیشتر دیده می شود. متاسفانه افراد هم با طمع اینکه این جنس را از دست ندهند، تمام یا قسمتی از ثمن معامله را پرداخت می کند و در طعمه کلاهبرداران می افتند. 
رییس پلیس فتای تهران بزرگ بیان کرد: مردم توجه داشته باشند در هنگام خرید از سایت هایی که بدون مجوز قانونی فعالیت می کنند تا قبل از تحویل جنس پول را پرداخت نکنند تا با رعایت این موارد کلاهبرداری نیز کاهش پیدا کند.
کاظمی با بیان اینکه در تلگرام یا اینستاگرام در بسیاری از موارد فروشگاه رسمی وجود ندارد، گفت: در بیش از 90 درصد این موارد این کانال ها در اختیار کسانی است که به صورت خرد و خارج از سیستم رسمی فعالیت می کنند. در برخی موارد نیز اصلا جنسی وجود ندارد و فقط یک سری تبلیغات صورت گرفته و از این طریق افرادی مورد سوءاستفاده قرار می گیرند. 
او ادامه داد: کلاهبرداری هایی که از این طریق صورت می گیرد، هنگفت نبوده و این متهمان شکات زیاد با مبالغ پایین دارند و از آنجا که افراد هیچ وقت برای مبالغ 100 هزار الی 200 هزار تومان به دنبال شکایت نمی روند، این نوع کلاهبرداری نیز به نوعی از شگردهای این متهمان شده است که مبالغ اندک را از تعداد زیادی افراد کلاهبرداری می کنند.
کاظمی گفت: در مجموع پرونده های این چنینی در حد چند میلیون است و کافی است که یکی از شکات شکایت کند تا ما نسبت به دستگیری این متهمان اقدام کنیم در ماه های اخیر نیز موارد این چنینی به ما ارجاع شده است که متاسفانه بعد از دستگیری متهم، تمامی شکات حاضر به پیگیری و مراجعه نشده اند.
 مذاکره با بانک مرکزی درباره USSD
رییس پلیس فتا تهران بزرگ در بخش دیگری از صحبت هایش درباره اقدامات پلیس فتا در زمینه کاهش جرایم مالی اینترنتی گفت: با موسسات مالی از جمله مسوولان سیاستگذاری بانک ها و بانک مرکزی جلساتی برگزار شده و آسیب هایی را که در شبکه های مجازی و اینترنتی وجود دارد، بررسی کردیم و در حال تعامل هستیم تا بانک ها بتوانند ایرادات مورد نظر را برطرف کنند. 
وی ادامه داد: از جمله این ایرادات درگاه های پرداخت USSD است که پول به صورت تلفنی پرداخت می شود، مدتی است که از این طریق نیز سوءاستفاده های بسیاری شده است.

 حذف بخشی از داد و ستدهای مالی از درگاه پرداخت موبایلی
رییس پلیس فتا تهران بزرگ گفت: این درگاه های پرداخت دارای ضعف های ایمنی است و لازم است که از طریق بانک این ضعف های امنیتی برطرف و راه های ایمنی این درگاه ها تقویت شود. بانک نیز برطرف کردن این ایرادات را به سرعت در دستور کار خود قرار داده است. همچنین قرار بود بخشی از داد و ستدهای مالی را از سیستم USSD حذف کند. 
کاظمی با بیان نقص سیستم USSD گفت: در طول یک ماه گذشته نیز متهمی در همین رابطه دستگیر شد که از این طریق مبالغی را سرقت کرده بود که خوشبختانه شناسایی و دستگیر شد، این فرد حدود 60 میلیون از 20 نفر کلاهبرداری کرده بود.  
وی درباره روش های کلاهبرداری از طریق دستگاه های ATM گفت: یکی از متداول ترین کلاهبرداری ها در ATM از طریق مجرمانی صورت می گیرد که قربانیان خود را به پای دستگاه ATM کشانده و مورد سوءاستفاده و فریب قرار می دهند، مردم باید بدانند که برای جابجایی و واریز وجه به حساب آنها به هیچ وجه نیاز به حضورشان پای دستگاه ATM نیست و فردی که قرار است، پول را حواله کند پشت دستگاه ATM می رود، اما متاسفانه در بیشتر موارد مردم فریب خورده و از این طریق مورد سوءاستفاده قرار می گیرند. 
رییس پلیس فتای تهران بزرگ ادامه داد: در هنگام ارسال یا واریز وجه به حساب شخص نیازی به حضور خود آن فرد پای دستگاه ATM نیست. 
کاظمی درباره کلاهبرداری از طریق دستگاه کارت خوان نیز گفت: کارت خوان مرتبط به یک شماره حساب است و خوشبختانه تاکنون گزارشی مبنی بر اینکه کلاهبرداری نیز از این طریق صورت گرفته باشد، نداشتیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :