آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 233547
تاریخ انتشار : 28 بهمن 1396 11:15
تعداد بازدید : 1056

پیام تسلیم زوکربرگ در برابر روس ها

شبنم کهن چی- خبر تسلیم شدن اینستاگرام در مقابل درخواست روسیه برای سانسور پست های یکی از مخالفان پرو پا قرصش (آلکسی ناوالنی از رهبران مخالف دولت ولادیمیر پوتین)، برای فعالان سیاسی و اجتماعی در سراسر دنیا پیام روشنی دارد. سال هاست بنیانگذاران رسانه های اجتماعی با شعار حفظ حریم خصوصی کاربران شان توانسته اند نظر فعالان سیاسی و اجتماعی را جلب کنند. به خصوص آن دسته از فعالانی که در کشورهایی با فضای بسته کار می کنند یا دولت هایشان بسیار قدرتمند هستند.
undefined
Shkohanchi@
چند سالی است روند رو به رشد اینستاگرام نشان دهنده پیشرو بودن این شبکه اجتماعی در حال حاضر است. پیش بینی کارشناسان حاکی از نفوذ بالای این شبکه اجتماعی بر سبک زندگی مردم، کار و یادگیری در حال حاضر و آینده است. این شبکه اجتماعی توانسته شیوه کسب و کار خانگی بسیاری از هنرمندان را در سراسر دنیا تغییر دهد. همچنین توانسته به تریبون خوبی برای اطلاع رسانی لحظه به لحظه به صورت تصویری تبدیل شود. پخش آنلاین این شبکه اجتماعی که تا 24 ساعت ذخیره می شود تبدیل به ابزار کارآمدی برای شخصیت ها و رسانه ها شده است. علی رغم اینکه فیس بوک بزرگ ترین شبکه اجتماعی دنیا شناخته شده، اینستاگرام محبوب ترین شبکه اجتماعی دنیاست. و مالک هر دوی این شبکه ها، مارک زوکربرگ است. 
زوکربرگ مدت هاست تحت فشار از سوی مقامات بین المللی، قضایی و مسوولان دولتی برای نفوذ کاربران روسی به این شبکه اجتماعی و تاثیرگذاری بر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2016 است. این شبکه اجتماعی برای این اتهام به دادگاه نیز کشانده شده و در رسانه ها نیز مورد انتقادات قرار گرفته است. نام فیس بوک در اسناد پارادایز که چند ماه پیش افشا شد و حاوی اطلاعاتی از فساد مالی سنگین آمریکایی ها و رد پای روس ها در شبکه های اجتماعی آمریکایی بود نیز دیده شد. همین موضوع باعث شد زوکربرگ نشان دهد در حال تلاش است. وی اعلام کرد در فیس بوک ابزاری برای جلوگیری از انتشار اخبار جعلی طراحی و اجرا خواهد کرد. در عین حال به کاربرانش اطمینان داد حریم خصوصی آنها حفظ خواهد شد. اما در اینستاگرام دست ها را بالا برد و تسلیم خواسته دولت روس شد. احتمالا تحیلیلگران سیاسی نظرات جالبی درباره تسلیم شدن زوکربرگ به دولت روس پس از افشاگری درباره فعالیت روس ها در فیس بوک دارند.
فارغ از این نظرات تحلیلگران سیاسی و واکنش هایی که مخالفان دولت روس نسبت به سانسور پست یکی از مخالفان در اینستاگرام نشان می دهند، یک پیام روشن است و آن این است که هیچ تضمینی برای حفظ حریم خصوصی کاربران در شبکه های اجتماعی وجود ندارد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :