آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 233502
تاریخ انتشار : 28 بهمن 1396 9:57
تعداد بازدید : 640

با شرط کسب رضایت قبلی از مشترکان

پیامک های تبلیغاتی سفید در راه است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: با مصوبه ای که به زودی ابلاغ می شود مشکل دریافت پیامک های تبلیغاتی ناخواسته برای مشترک حل خواهد شد و این پیامک های سیاه به پیامک های سفید تبدیل می شود.
undefined
مهر - محمد جواد آذری جهرمی با بیان لزوم حل ریشه ای مشکل پیامک های ناخواسته تبلیغاتی و اطلاع رسانی گفت: برای این موضوع باید یک فکر اساسی کرد. به همین علت ما مصوبه ای را مبنی بر اینکه مشترک قبل از دریافت پیامک خودش آن را انتخاب کند، داشته ایم.
وی افزود: بر مبنای این مصوبه که به زودی ابلاغ می شود، سامانه تقاضای دریافت پیامک تبلیغاتی راه اندازی کردیم و بر اساس آن مشترک با رضایت قبلی برای دریافت پیامک هایی که متقاضی آن است، اقدام کند.
وزیر ارتباطات با بیان اینکه لیستی از موضوعات پیامکی در اختیار مشترک قرار می گیرد که باید تمایل خود را به دریافت پیامک هایی که نیاز دارد اعلام کند، افزود: با این وجود پیامک های سیاه تبلیغاتی با رضایت مشترک به پیامک سفید تبدیل می شود و منافع مشترک در این خدمات در نظر گرفته می شود.

 دلایل مخالفت با قطع USSD
وزیر فاوا درباره آخرین وضعیت تصمیم برای قطع کدهای دستوری موبایل (USSD) گفت: برخی از اصناف می خواهند کاسبی خود را روی سرویس اینترنتی ببرند و با USSD مخالفند اما عده ای دیگر کسب و کارشان با این کدهای دستوری است و اخبار را به سمت این موضوع هدایت می کنند. اما به طور کل ما نمی توانیم این موضوع را بر اساس سلیقه این اصناف در نظر بگیریم بلکه باید به منافع مردم توجه کنیم.
جهرمی گفت: امروز اینترنت برای تمام مناطق روستایی و جاده ای قابل دسترسی نیست و از آنجایی که درصد بالایی از فروش کارت های شارژ از طریق خدمات USSD در این مناطق انجام می شود، تصمیم به قطع یک شبه این خدمت نمی توان گرفت.
وی گفت: در صورتیکه این سرویس را قطع کنیم عده ای که کسب و کارشان بر پایه اپلیکیشن موبایل محور پرداخت است به یکباره شاهد سرریز بازار به سمت خدمات شان می شوند و ممکن است عده ای که در حوزه USSD خدمات می دادند، ورشکست شوند. البته موضوع ما مربوط به این مشکلات نخواهد بود و باید دغدغه امنیتی را که بانک مرکزی دارد، برطرف کنیم. باید مردم بدانند آنچه استفاده می کنند دارای امنیت است و اگر قرار است که این سرویس به صورت کلی حذف شود با یک شیب آرام مردم را به سمت استفاده از خدمات دیگر سوق دهیم و نباید به یکباره این سرویس را حذف کرد.

 زمانی اینترنت 128 کیلوبیت را کافی می دانستند
آذری جهرمی گفت: خیلی از آن نگذشته که سه میلیون مشترک ADSL و ۳۰۰ هزار مشترک اینترنت موبایل داشتیم و هنوز مفهوم پهنای باند سریع جا نیفتاده بود و فاصله دیجیتال زیادی میان ایران و کشورهای منطقه وجود داشت. 
وی با بیان نگاه لوکسی که در گذشته نسبت به فناوری اطلاعات بود و اشتراک ۱۲۸ کیلوبیت کافی دانسته می شد، افزود: به دلیل عزمی که در بدنه دولت و حاکمیت بر توسعه فناوری اطلاعات وجود داشت بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان در پنج سال گذشته برای توسعه فناوری اطلاعات هزینه شد تا از ۱۰۰ میلیون گوشی موجود ۶۰ میلیون گوشی هوشمند در کشور فعال است.
آذری جهرمی گفت: اگرچه در بخش اینترنت ثابت نتوانستیم آنطور که باید توسعه پیدا کنیم و فناوری ADSL در دنیا رو به انقراض است و ADSL و FTTH رو به گسترش هستند. 

 انحصار مخابرات قانونی نیست
وزیر فاوا گفت: انحصار ذاتی شرکت مخابرات اگرچه قانونی نیست اما به دلیل سرمایه گذاری های زیادی که در زمان دولتی بودن، وجود دارد برآوردها حاکی است که ظرفیت رشد ۱۰ برابری را در حوزه زیرساخت بخش ثابت داریم. 
وی زندگی امروزه بشر را وابسته به فناوری اطلاعات دانست و گفت: شتاب این وابستگی در سال های آینده به دلیل سه ضلعی داده های بزرگ، اینترنت چیزها و هوش مصنوعی بیشتر می شود تا تحولات بزرگی در دنیا رخ دهد. 

 در سلامت الکترونیکی رشد خوبی نداشته ایم
وزیر فاوا با بیان اینکه با وجود رشد شاخص ها توسعه لازم متناسب با برنامه های خود در بخش فناوری اطلاعات انجام نشده است، افزود: البته در برخی از بخش ها خوب رشد کرده و در برخی دیگر خیر اما  مطابق نتایج اولیه کالبدشکافی که صورت گرفته، در برخی از حوزه ها چون سلامت که اقتصاد بزرگی دارد و در بهبود زندگی مردم اثرگذار است، نتوانستیم رشد کنیم هرچند در حوزه های گردشگری و حمل و نقل رشد خوبی داشتیم. 
آذری با اعلام اینکه در دنیا کیفیت شبکه زیرساخت بر پایه خدمات آن تامین می شود، گفت: البته بخشی از  کیفیت به دلیل جبر فناوری از میان می رود مثل صنعت بازی های رایانه ای که به دلیل دوری مسیر میزان تاخیر در ارسال و دریافت اطلاعات ۴۰ تا ۶۰ میلی ثانیه می شود که در این صورت برای بهبود کیفیت باید محتوا را به مشترک نزدیک کرد هرچند که با تکنولوژی های نسل سوم، چهارم و پنجم این زمان تاخیر کاهش پیدا کرده است. 
وی با بیان اینکه در کشور بعد از ایجاد هفت IXP نیاز به CDNها و کلودها داریم، گفت: اگر هم اکنون ترافیک IXPها را در کشور مقایسه کنیم، متوجه می شویم که مثلا ترافیک در تهران ۲۰ برابر مشهد است چراکه کلود و CDN را در مشهد کمتر داریم چون اقتصادی نیست و باید فعالان این حوزه را تشویق به فعالیت در این حوزه ها کنیم. 

 توصیه به استارت آپ ها
وزیر فاوا با بیان اهمیت حفظ اطلاعات کاربران در ارایه کنندگان خدمات گفت: نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه کرد، حفظ حقوق کاربران است که باید در قالب شرایط ضمن عقد، حقوق مشترک تحت عنوان قوانین حقوقی مستند و در زمان ارایه سرویس به مشترک ارایه شود. 
آذری همچنین دو توصیه به فعالان عرصه فناوری اطلاعات و کسب و کارهای نوپا کرد و گفت: تمام کسب و کارهای نوپا نخست نیاز به استخدام و به کارگیری مشاوره و کارشناس شبکه دارند؛ چراکه کارشناس شبکه باعث می شود از کیفیت شبکه برای ارایه سرویس مطلع شوید و دوم الزام در وجود مشاور حقوقی است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :