آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 233212
تاریخ انتشار : 24 بهمن 1396 10:17
تعداد بازدید : 667

«سونامی ارز» شرکت‎های شبکه را به مرز نابودی کشانده است

افزایش 26 درصدی قیمت دلار که از مردادماه سال‎جاری کلید خورد و کماکان ادامه دارد، دردسرهای بسیاری برای فعالان اقتصادی ایجاد کرده و التهابات ناشی از آن، بازرگانان در صنوف مختلف از جمله صنف فناوری اطلاعات و ارتباطات را در شوک فرو برده است. تا جایی که به گفته رییس کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران اگر چاره ای برای "سونامی ارزی" اندیشیده نشود، بسیاری از کسب و کارها نابود خواهند شد.
undefined
فناوران - آزاد معروفی در مورد تاثیر افزایش نرخ ارز بر کسب و کار شرکت‎های حوزه تجهیزات شبکه گفت: در پی افزایش نرخ دلار فعالان اقتصادی این حوزه در قراردادها و تامین تجهیزات پروژه های در دست اقدام و مناقصات، دچار مشکل شده و عمدتا متضرر شده اند.
وی با بیان اینکه قانون مناقصات در کشور باید مورد بررسی قرار گیرد، افزود: در مناقصات افزایش قیمت دلار و ضرر و زیان پیمانکاران دیده نشده است در حالیکه هرچند سال یکبار ما با سونامی ارز مواجه هستیم.
معروفی اضافه کرد: سال 90 هم شاهد افزایش نرخ دلار بودیم که مشکلات زیادی را برای فعالان اقتصادی به وجود آورد، به خصوص شرکت‎ هایی که برنده مناقضه بودند. با پیگیری‎ های سازمان سال 91 دولت بخشنامه‎ای داد که بر حسب آن کارفرمایان موظف به تعدیل قیمت 
شدند.
رییس کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی رایانه‎ای تهران با بیان اینکه کارفرمایان باید کمی منطقی باشند و شرایط شرکت ها را در چنین مواقعی درک کنند، گفت: متاسفانه کارفرمایان دولتی زیر بار این موضوع نمی‎روند و می‎ گویند باید پیش‎بینی چنین شرایطی را می‎کردید. در صورتیکه این شرایط به هیچ وجه قایل پیش بینی نیست و ما نمی‎دانیم دلار روی چه قیمتی ثابت خواهد ماند.
معروفی همچنین با تاکید بر اینکه بسیاری از شرکت‎های حوزه شبکه به دلیل مشکلات مناقصاتی پیش آمده در آستانه ورشکستگی هستند، گفت: اتفاقات اخیر و نوسان نرخ دلار با شعار اشتغال زایی در تضاد است و دولت باید با یک بینش درست و صحیح فکری به حال مشکلات کند. در غیر این صورت بسیاری از شرکت‎ها نابود خواهند شد.
وی تاکید کرد: مناقصات باید به صورت برنده– برنده برگزار شود. نه اینکه دولت برنده باشد و پیمانکاران بازنده.
معروفی با اعلام اینکه به دلیل مشکلات پیش آمده کمیسیون شبکه امروز میزگردی تخصصی با موضوع تاثیر تغییرات نرخ ارز بر کسب و کارهای فناوری اطلاعات و راهکارهای برون رفت آن، در محل نظام صنفی رایانه ای تهران برگزار خواهد کرد، گفت: به دلیل اهمیت موضوع، از همه فعالان حوزه فاوا و شرکت های عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران درخواست دارم تا در  این جلسه حضور فعال داشته باشند.
وی افزود: این جلسه قرار است از ساعت 17 الی 19 روز سه شنبه 24 بهمن ماه جاری و در سالن کنفرانس سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران برگزار شود.معروفی اظهار امیدواری کرد با برگزاری این نشست و بررسی پیشنهادات فعالان این حوزه، دولت هرچه سریع تر بخشنامه‎ای برای تعدیل قیمت قراردادها و مناقصات ابلاغ کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :