آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 232372
تاریخ انتشار : 14 بهمن 1396 8:52
تعداد بازدید : 532

مدیرعامل شرکت پشتیبانی افزارهای رایانه­ ای سداد (پارس) در گفت‌و‌گو با فناوران:

تجهیزات بانک ­ها به زودی با برند «پارس» به روزرسانی می شود

شرکت پشتیبانی افزارهای رایانه ای سداد که به اختصار "پارس" نامیده می شود، سال 93 تشکیل و راه اندازی شد. این شرکت با هدف ارتقای سطح کیفی و کمی خدمات فناوری اطلاعات بانکی به مشتریان در سطح شعب بانک ملی گام برمی دارد و وظیفه ارایه خدمات و پشتیبانی تخصصی در زمینه های سخت افزار، نرم افزار و نصب و راه اندازی تجهیزات، فعالیت خود را آغاز کرده است؛ اما اکنون شرکت پارس زمینه فعالیت خود را گسترده تر کرده و پا به عرصه تولید نرم افزار و سخت افزار گذاشته و مدیرعامل آن امیدوار است در آینده ای نزدیک تجهیزات بانک ها با برند پارس به روزرسانی شود.برای آشنایی این بیشتر با فعالیت و خدمات شرکت پارس با سید ناصر طاهری مدیرعامل شرکت به گفت و گو نشسته ایم که در ادامه می خوانید:

فخری زارع 
 شرکت پشتیبانی افزارهای رایانه ای سداد (پارس) را به اختصار معرفی کنید و توضیح دهید ساختار شرکت بر چه اساسی شکل گرفته است؟
شرکت داده ورزی سداد از جمله شرکت های حوزه فناوری اطلاعات است که 18 سال پیش به عنوان پشتوانه بانک ملی تاسیس شد. در سال 93 با توجه به گسترش حوزه های کاری و به منظور تخصصی کردن فعالیت ها، از درون شرکت هلدینگ سداد شرکت های دیگری از جمله شرکت پارس تاسیس و راه اندازی شد. شرکت بزرگ پشتیبانی افزارهای رایانه ای سداد در بدو تاسیس، اقدام به هدف گذاری، تعیین سیاست ها، استراتژی و سازماندهی در قالب 6 معاونت ستادی و عملیات فنی و پشتیبانی عملیاتی کرد.
ساختار شرکت براساس نیاز روز طراحی شده است. درواقع در عرصه تجاری و فناوری باید بررسی کنیم که کجای کار ایستاده ایم، وقتی توانستیم جایگاه خود را مشخص کنیم، می توانیم براساس آن، استراتژی طراحی کنیم.
با بکارگیری نیروهای جدید در شرکت پارس و سازماندهی جدید، هدف گذاری های جدید تعریف شد و براساس آن تعاملات گسترده ای را با سایر بانک ها و موسسات دیگر آغاز کردیم.
 در مجموع چه نیازی در «سداد» باعث ایجاد «پارس» شد؟
توسعه سرویس ها، افزایش پرسنل متخصص پشتیبانی کننده در سطح کشور، نیاز به تخصص های گوناگون در حوزه بانکی، ارایه خدمت بهتر به بانک و توسعه کسب و کار و ورود تخصصی به عرصه های جدید فناوری و IT از علل اصلی جدا شدن عملیات پشتیبانی سخت افزاری، نرم افزاری، شبکه ، خدمات مشتریان، صدور کارت و رمز از شرکت هلدینگ و تشکیل شرکت پارس بوده است.
 اکنون جز «سداد» و «بانک ملی» به کدام بانک ها یا موسسات خدمات می دهید؟
شرکت پارس با افزایش توانمندی های خود در جهت توسعه کسب و کار اکنون خدمات خود را در زمینه های IT به فراتر از بانک ملی تسری داده و به سایر بانک ها و سازمان ها هم ارایه می کند. ازجمله بانک های سینا، قوامین و انصار را در برخی از استان ها می توان برشمرد. همچنین پشتیبانی کیوسک های بانک مسکن را در سال های 94 و 95 به عهده داشتیم. اکنون نیز شرکت های بیمه ای، برخی سازمان های دولتی و بانک ها به سراغ مان آمده اند و تقاضا دارند خدمات نوسازی تجهیزات در بخش سخت افزار و پشتیبانی سیستم ها و نرم افزارهای آنان را عهده دار شویم. رویکرد ما در مجموع ایجاد فضای امن در حوزه بانک ملی و  سایر بانک هاست. مساله امنیت ارتباطات، امنیت سیستم ها و شبکه و مشتریان برای ما بسیار حائز اهمیت است. با این تفکر جلو می رویم و تاکنون اقدامات بسیار خوبی در این راستا صورت گرفته است. موضوع دیگری که لازم است به آن بپردازیم اینکه به بحث آموزش توجه ویژه ای داریم و برای ارتقای سطح دانش و تخصص و مهارت کارکنان شرکت برنامه ریزی  کردیم و درحال اجرا هستیم. جایگاه شرکت به نسبت زمان تاسیس بسیار ارتقا پیدا کرده، چراکه بر این باوریم حیات سازمان ما بر بالندگی و پویندگی استوار است. تمام مدیران و کارشناسان شرکت همه درگیر کارهای رو به رشد مانند آموزش، ارایه خدمات کیفی برتر، دستیابی به سیستم های جدید، ایجاد و گسترش حوزه تحقیق و توسعه، تولید و غیره هستند.
 حضور در نمایشگاه های صنعت ICT چقدر توانسته به معرفی خدمات شرکت کمک کند؟
سال 95 و 96 حضور بسیار موفقی در نمایشگاه الکامپ داشتیم و توانستیم خودمان را به عنوان یکی از شرکت های مطرح و پیشرو در صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات معرفی کنیم. سعی ما بر این بوده تا در حوزه تولید نرم افزار و سخت افزار نیز حرفی برای گفتن داشته باشیم و در این راستا و در گام اول، سیستم نوبت دهی را طراحی و تولید کرده ایم که اکنون در برخی از شعب به صورت آزمایشی مورد استفاده قرار گرفته است. البته در دنیای امروز توجه به سخت افزار روز به روز کمرنگ تر می شود، حوزه های نرم افزاری خود را نمایان می کنند و ضرورت بهره برداری از فضای مجازی بیش از پیش حس می شود. پا به پای این فناوری ها ما هم شرکت را به سمت فضای توسعه ای پیش می بریم و در نظر داریم نوسازی تجهیزات بانک ها را با محصولات نوین و تولیدی پارس و با بهره گیری از تکنولوژی Hi Tech انجام دهیم. در واقع آینده درخشانی را در افق 5 ساله شرکت ترسیم کرده ایم.
 گفتید که می خواهید نیاز بانک ها را در بخش نرم افزار و سخت افزار تامین کنید. نیاز سخت افزاری بانک ها را چگونه تامین می کنید؟
فرضا و به عنوان مثال در حوزه نرم افزار شرکت هلدینگ سداد به سفارش بانک ملی شروع به طراحی و تولید نرم افزار می کند و نصب و راه اندازی و پشتیبانی آن را به ما می سپارد. در بخش سخت افزار از آنچه در حوزه بانکی وجود دارد، پشتیبانی می کنیم. مثلا می توانیم با راه اندازی خط تولید All in One  و  Mini Pc بخش زیادی از نیاز بانک ها را پاسخگو باشیم. در زمینه تولید سخت افزارها کار مطالعاتی خوبی صورت گرفته است و در این زمینه حس رقابت و نیاز در کشور بسیار زیاد است. بهره گیری از سیستم VTM ،Kiosk، سیستم خود دریافت و پرداخت (CRS) و ... از نیازهای جدید و توسعه ای است که ما دنبال آن هستیم. 
 شرکت شما گویا در زمینه اینترنت چیزها وارد شده و محصولی برای کنترل هوشمند ساختمان ارایه کرده است. در این باره توضیح بدهید؟
در رابطه با اینترنت چیزها در حرکت جدید خصوصا در رابطه با سیستم های هوشمند ساختمان (BMS) با شرکت آلمانی برای انتقال دانش، تفاهم نامه امضا کردیم. اکنون به طور مثال فروشگاه های بزرگی نظیر اطلس مال، مگامال و غیره نیاز به سیستم های هوشمند ساختمان دارند؛ چراکه بیش از 45 درصد در مصرف انرژی صرفه جویی می شود و با بهره گیری از تکنولوژی های هوشمند مدیریت را آسان تر و دقیق تر می کند. درخصوص سایر موارد نیز مطالعاتی در دست پیگیری است که بعد از حصول نتیجه اعلام خواهیم کرد.
 برنامه ای برای حمایت از استارت آپ ها دارید؟
پدیده استارت آپ ها به عنوان یک حرکت جدید در عرصه خدمات بزرگ و بهره گیری از فناوری های نوین حایز اهمیت و مورد توجه ما نیز هست که تلاش می کنیم منطبق با شرایط و توانمندی و نیازها حمایت های لازم را بعمل آوریم.
 جایگاه شرکت را در بازارهای فناوری اطلاعات کشور چگونه ارزیابی می کنید؟
شرکت پارس یک شرکت بزرگ با توانمندی و قابلیت های بسیار زیاد در فضای IT کشور و به عنوان یک برند شناخته شده، معتبر و مطمئن مطرح است. لذا تعامل سازنده، نقش آفرینی موثر، کیفی و گسترده، بهره گیری از سیستم ها و سامانه های نوین در حوزه های سخت افزار و نرم افزار، الکترونیک، شبکه و امنیت و دیگر موارد مورد نیاز جامعه امروزی ما می تواند این شرکت را به عنوان یک قطب بزرگ در خدمت نیازهای کشور نمایان کند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :