آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 232084
تاریخ انتشار : 9 بهمن 1396 14:16
تعداد بازدید : 995

5 واقعیت درباره بنیان گذار IKEA که نمی دانستید

اینگوار کامپراد، بنیان گذار IKEA فروشگاه زنجیره ای محبوب لوازم خانگی دیروز در سن 91 سالگی درگذشت. شرکتی که این کارآفرین سوئدی بنیان گذاشت، امروز غول لوازم خانگی است که کامپراد را به دومین فرد ثروتمند اروپا تبدیل کرد. کامپراد در سال 1926 در شهر پیاترید () ایالت اسمالند () سوئد به دنیا آمد و  در سن ا7 سالگی فروشگاه زنجیره ای IKEA را پایه گذاری کرد. این کارآفرین در زمان مرگ با 7/58 میلیارد دلار دارایی هشتمین فرد ثروتمند جهان بود.
در ادامه به 5 واقعیت می پردازیم که شاید درباره شخصیت و زندگی کامپراد نمی دانستید.
1-  اینگوار کامپراد بسیار مقتصد و صرفه جو (شاید هم خسیس!) بود. او اصرار داشت که از فروشگاه های دست دوم فروشی خرید کند. حتی لباس هایش را هم دست دوم می خرید.
2-  صرفه جویی افراطی او در حمل و نقل هم نمود داشت. کامپراد سال ها یک ماشین ولوو قدیمی می راند، مسیرهای طولانی را هم با پروازهای عادی سفر می کرد و عقیده داشت که نباید پول را برای تاکسی هدر داد؛ همیشه از سرویس های حمل و نقل عمومی مثل مترو استفاده می کرد.
3-   نام محصولات IKEA غیر سوئدی و غیر قابل تلفظ است. دلیل این شیوه نام گذاری این است که کامپراد به بیماری دیسلکسیا (خوانش پریشی) مبتلا بود و کار کردن با کد محصولات برایش دشوار بود. بنابراین مدیران شرکت این شیوه نام گذاری را ابداع کردند.
4-  کامپراد این غول میلیارد دلاری لوازم خانگی را زمانی بنیان گذاشت که 17 ساله بود. اما چرا نامش را IKEA گذاشت؟ خیلی ساده از حروف اول نام و نام خانوادگی و محل تولدش خودش استفاده کرد: اینگوار (I) کامپراد (K) از المتارید (E) آگونیارد (A).
5-  این کارآفرین مقتصد برای اینکه مالیات بالای سوئد را نپردازد،  در سال 1976 میلادی به سوییس نقل مکان کرد و تنها 40 سال بعد و پس از انجام اصلاحات مالیاتی و اعلام نرخ های پایین تر مالیات به سوئد بازگشت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :