آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 231845
تاریخ انتشار : 7 بهمن 1396 8:17
تعداد بازدید : 424

در پنل EMV در حاشیه همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت مطرح شد

در پرداخت موبایلی نیاز به مدل های بومی داریم

فناوران- EMV که سرنام یوروپی، مسترکارت و ویزا به عنوان سه شرکت ایجاد کننده این استاندارد است، در واقع یک روش پرداخت مبتنی بر استانداردهای فنی برای کارت های هوشمند، پایانه های فروش و دستگاه های خودپرداز است.

بحث EMV و سیاست گذاری در مهاجرت به آن به عنوان یک ضرورت و پیشران در سرویس های نوین بانکی، محور پنلی با حضور متخصصان این حوزه بود که در هفتمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت برگزار شد که مدیریت پنل را نوش آفرین مومن واقفی، معاون ریسک و امنیت اطلاعات شرکت خدمات انفورماتیک به عهده داشت و داوود محمد بیگی مدیر اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی، مهدی نظری معاون توسعه محصول شرکت توسن، علی سیفی مدیر سیستم های کارت شرکت خدمات انفورماتیک و هلن بریسون، معاون توسعه کسب و کار بانکداری و پرداخت شرکت جمالتو در آن حضور داشتند. گزارش این پنل را می خوانید.
در ابتدای پنل، هلن بریسون، معاون توسعه کسب و کار بانکداری و پرداخت شرکت جمالتو فرانسه، در مورد میزان توسعه EMV در سطح جهان و لزوم مهاجرت به آن به عنوان پیش نیازی در حوزه سرویس های نوین بانکی به ایراد سخن پرداخت. وی با بیان اینکه در سال 2017 میلادی 7 میلیارد کارت EMV تولید شده که نسبت به سال ماقبل رشد حدود 2 میلیاردی داشته است، افزود: برای ارائه سرویس های نوین بانکی در حوزه پرداخت اعم از پرداخت برون خط، پرداخت امن مبتنی بر موبایل، پرداخت های Tap&go، احراز هویت مبتنی بر بیومتریک و نظایر آن، زیرساخت EMV بسیار ضروری است.
نوش آفرین مومن واقفی نیز گفت: هر چند انگیزه اصلی پیدایش EMV در دنیا جلوگیری از روند افزایش تقلب های بانکی و امکان جعل کارت ها بوده و اولین مزیت استفاده از کارت های مبتنی بر EMV را می توان افزایش امنیت زیرساخت انجام تراکنش در شبکه و کاهش تقلب دانست، اما در ایران در حال حاضر بزرگ ترین ریسک اکوسیستم پرداخت، نه بحث کپی و جعل کارت ، بلکه بحث Online بودن همه تراکنش های پرداخت است. بنابراین یکی از دلایل مهم دیگر در ایران جهت پرداختن به EMV،  پشتیبانی از امکان انجام تراکنش های برون خط یا Offline در شبکه پرداخت کشوراست. 
وی افزود: موضوع دیگر این است که اکوسیستم پرداخت کشور مشابه یک شبکه حلقه بسته در مقیاس بزرگ است و امکان پذیرش کارت هایی از شبکه های خارجی وجود ندارد. امکان ایجاد قابلیت تعامل پذیری یا Interoperability چه در داخل اکوسیستم و چه در اتصال به شبکه های بین المللی پرداخت انگیزه مهم دیگری برای بهره مندی از EMV است. علاوه بر موارد مذکور، از دلایل مهم دیگر برای اکوسیستم پرداخت ایران، بهره مندی از سرویس های نوین بانکی نظیر پرداخت همراه مبتنی بر توکنیزاسیون است که با فرض زیرساخت EMV معنی می یابد.
در ادامه پنل موضوعاتی نظیر نقشه راه بانک مرکزی در استقرار EMV، مطرح شد. داوود محمدبیگی، مدیر اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی با بیان اینکه ارائه هر محصول یا خدمت جدید در شبکه بانکی توجه به نیازها را می طلبد، گفت: در سال ۱۳۸۳ الزام از سوی بانک مرکزی مطرح شد اما نیاز بازار نادیده انگاشته شد.
وی افزود: انگیزه های کنونی نظام بانکی برای سرمایه گذاری در این چارچوب با دهه ۷۰ و ۸۰ متفاوت است. آن زمان تنها بحث تقلب مطرح بود اما الان این طور نیست. پیشران های اصلی و شرایط پرداخت ما تغییر کرده و باید برای آن برنامه ریزی کنیم.
وی گغت: سال ۱۳۹۴ حدود یک سال در بانک مرکزی برای این موضوع برنامه ریزی شد و امیدوارم بتوانیم چارچوب پرداخت خود را با یک سری ملاحظات ایجاد کنیم. ما در حوزه موبایل به شدت دچار آشفتگی هستیم و کشور در این زمینه نیاز به الگوهای بومی دارد. 
محمدبیگی اشاره کرد که برنامه ریزی در مورد ارائه مستندات EMV برای مرداد سال آینده انجام شده و امیدوارم نیمه دوم سال آینده در حوزه پرداخت برنامه ریزی برای اجرا و پیاده سازی داشته باشیم.
در ادامه پنل، در پاسخ به سوال مومن واقفی در مورد اینکه در مهاجرت EMV در اکوسیستم پرداخت چه تغییراتی را شاهد خواهیم بود، علی سیفی، مدیر سیستم های کارت شرکت خدمات انفورماتیک گفت: پیاده سازیEMV چند سالی زمان می برد. اگر فرض شود امسال این مهاجرت در کشور ما آغاز شود دو تا سه سال این کار زمان می برد. اصل این بازی قوانین آن است. سیفی اشاره کرد که کل اکوسیستم در حوزه پذیرندگی و صادرکنندگی و زیرساخت پرداخت تغییر خواهد کرد.
مهدی نظری، معاون توسعه محصول شرکت توسن  نیز درمورد هزینه مهاجرت بهEMV و استراتژی مهاجرت گفت: مهاجرت به EMV در کوتاه مدت اتفاق نمی افتد و می توانیم به صورت تدریجی این کار را جلو ببریم. وی با بیان اینکه لازم نیست کلیه ابزارهای کارتی از حالت مغناطیسی خارج شوند، افزود: بنابراین هزینه ها باید بر اساس تغییراتی که انجام می دهیم محاسبه شوند. ما یک سری تغییرات داریم که شرکت های PSP باید برای این تغییرات برنامه ریزی کنند. در سوییچ پذیرنده به لحاظ اطلاعاتی که باید تغییر کند تغییراتی لازم دارد و ما روی پرداخت های آفلاین هم باید کار کنیم.
نظری گفت: مانند هر پروژه تدریجی می توانیم این هزینه ها را به صورت تدریجی مدیریت کنیم و نیازی به تغییر یکباره برای همه کارت های مگنت نیست. 
در جمع بندی پنل نیز مومن واقفی با بیان اینکه برنامه مهاجرت به زیرساخت جدید، بدون شفاف سازی لزوم و نحوه انجام تغییر برای همه ذی نفعان اکوسیستم، موفقی نخواهد بود، گفت: در دنیا دلیل اصلی مهاجرت به EMV امنیت بوده است؛ اما به نظر می رسد در کشور ما خاستگاه این نیاز قابلیت تعامل پذیری و نیز پیدایش سرویس های نوین بانکی در صنعت پرداخت است، زیرا در سرویس های جدید و نوآوری های حوزه پرداخت در سطح جهانی،  وجود زیرساخت EMV یک پیش فرض طراحی در نظر گرفته شده است. وی افزود: ما در کشور در بعد فنی به نوعی با استانداردگریزی و امنیت گریزی مواجه هستیم. به عبارت دیگر ظاهرا حاضریم هر کاری انجام بدهیم ولی چرخ اختراع شده را استفاده نکنیم. 
معاون ریسک و امنیت اطلاعات شرکت خدمات انفورماتیک گفت: باید بپذیریم که دنیا به دلیل تنوع طلبی و بیکاری به دنبال بحث هایی مانند EMV و PCI نرفته است و آن ها هم شاید به اندازه ما حداقل هایی از کسب و کار و تجربه مشتری و غیره را درک می‎کنند. ما در کشور علاقه مند به کلمات مد شده در فناوری هستیم و همگی به شدت نوآور و حامی نوآوری هستیم؛اما نمی دانیم که نبود زیرساخت هایی این چنین باعث کاهش سرعت حرکت ما در نو آوری می شود. چرا که تنها در جاده ای ایمن و استاندارد می توان با سرعت حرکت کرد. 
واقفی همچنین اظهار امیدواری کرد که حرکت جدی آغاز شده از سوی بانک مرکزی این بار از طرف همه ذینفعان پشتیبانی شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :