آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 231708
تاریخ انتشار : 4 بهمن 1396 8:17
تعداد بازدید : 625

در نشست مشترک وزیر فاوا و شهردار تهران بیان شد

نجفی: سیستم مخابرات تهران نیاز به بهینه سازی دارد

نشست مشترك شورای معاونان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و شهرداری تهران برگزار شد.

فناوران - محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه مسوولیت توسعه زیرساخت های شهر هوشمند بر عهده وزارت ارتباطات است گفت: وزارت ارتباطات ۹۲ درصد از فعالیت های اجرایی اش را واگذار کرده و تنها ۸ درصد از این فعالیت ها سهم دارد و بیشتر مسوولیت سیاست گذاری و برنامه ریزی را بر دوش دارد.
جهرمی ادامه داد: به همین دلیل است که در طی زمان ۱۸ شرکت و ۳ اپراتور شکل گرفتند و امروز شاهد توسعه نسل چهارم هستیم که در تهران از طرف تمام اپراتورها کامل شده است و تا دهه فجر در تمام کشور نیز کامل می شود.
وی درباره اینکه مسیر کلی توسعه ارتباطات به سوی فیبر نوری رفته است که در آن مشکل داریم، گفت: وقتی تکنولوژی 4G می شود، هر دکل ۱۰ گیگابایت دیتا می فرستد که فناوری رادیویی توانایی آن را ندارد. از طرف دیگر مردم به خاطر یک جور تشویش فکر می کنند این دکل ها سرطان زا هستند و این باعث می شود موقع مکان یابی دکل ها معارض به وجود بیاید.
وی ادامه داد: وقتی از ۱۰ دکل ضروری سه عدد مورد معارض قرار می گیرد، طبیعی است که ۷ دکل نمی توانند از پس ارتباطات منطقه بربیایند.
آذری ضمن طرح این گلایه از شهرداری که مجوز نصب دکل های شرایط خاص از طرف شهرداری صادر نمی شود، گفت: همه تجربه را در موقع بحران داریم. در زلزله اخیر تهران آسیبی به زیرساخت های ارتباطاتی وارد نشد اما در منطقه غرب تهران مشکلاتی برای کانال های ارتباطاتی مردم به وجود آمد.
وزیر ارتباطات ادامه داد: شواهد نشان می دهند که لازم است در زمینه بحران همفکری هایی داشته باشیم. باید به یک فرمول واحد برسیم تا بیت المال و وقت هدر نروند.

 یک نفر جلوی توسعه ارتباطات در استادیوم آزادی ایستاده است
وی درباره پیشبرد همکاری ها میان این دو نهاد گفت: باید بتوانیم از لایه های اولیه عبور کنیم چراکه به عنوان مثال اگر نتوانیم مشکل جاگذاری دکل ها را حل کنیم، اساسا امکان ادامه مذاکره درباره مسایل دیگر را نخواهیم داشت. من یک مثال در این باره می زنم. در استادیوم آزادی کلا خطوط موبایل جواب نمی دهند. یکی از اپراتورها حاضر شد ۱۰۰ اکسس پوینت در نقاط مختلف آنجا نصب کند. اما هنوز که هنوز است در این کار گیر کرده است چون یک نفر در استادیوم هست که جلوی این کار را گرفته است.
وزیر ارتباطات پیشنهاد داد کارگروهی مشترک با حضور نمایندگان رده بالای این وزارتخانه و شهرداری تشکیل شود که چند کارگروه دیگر ذیل آن تشکیل شوند و روی هر کدام از محورهای همکاری به طور تخصصی و جزئی کار کنند. وجود این کارگروه های کوچک تر باعث می شود فرایندها چابک تر طی شوند.
آذری جهرمی گفت: این کارگروه ها در سه حوزه امورات جاری، شهر هوشمند، دولت الکترونیکی، فیبر و دکل ها به فعالیت بپردازند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه ارتقای کیفیت زندگی مردم هدف همه ماست، گفت: نقش ICT در مدیریت مصرف انرژی، کاهش آلودگی، مدیریت زباله، آموزش و امنیت شهری و همچنین افزایش اشتغال بسیار مهم است.
آذری جهرمی با بیان اینکه توسعه شهر هوشمند با تعامل وزارت ارتباطات و شهرداری سرعت بیشتری می گیرد، گفت: امروز توسعه نسل چهارم تلفن همراه نیازمند همراهی شهرداری و  اپراتورهاست چراکه در برخی مناطق نسبت به نصب آنتن های BTS مشکلاتی وجود دارد که توسعه را دچار مشکل می کند.

 تشکیل کارگروه مشترک برای کاهش مراجعات به ادارات
وزیر فاوا گفت: بر اساس برنامه ششم توسعه باید مراجعات مردم به ادارات 12.5 درصد کاهش پیدا کند که برای تحقق این هدف باید کارگروه های مشترکی ایجاد شود.
آذری جهرمی با بیان اینکه 35 درصد کل بازار ارتباطات کشور در تهران قرار دارد، گفت: تاکنون حدود 14000 پورت فیبر نوری در تهران تحویل متقاضیان شده که بسیار ناچیز است.
وی نقش ICT را در مدیریت  مصرف انرژی، کاهش آلودگی، مدیریت زباله، آموزش و امنیت شهری و همچنین افزایش اشتغال بسیار مهم دانست و ادامه داد: هدف اصلی ما ارتقای کیفیت زندگی مردم است و با امکانات دو مجموعه این مهم قابل اجراست.
آذری همچنین درباره به زلزله اخیر تهران گفت: با توجه به زلزله برای مدیریت ارتباطات در زمان بحران باید به صورت خاص برای این موضوع برنامه ریزی دقیق انجام دهیم.

 سیستم مخابرات پایتخت باید بهینه سازی شود
محمد علی نجفی شهردار تهران نیز در این نشست با بیان ضرورت توسعه همکاری های مشترک میان این دو ارگان گفت: امیدوارم همکاری فی مابین منجر به خدمات رسانی بهتر به شهروندان شود و الگویی برای انجام وظیفه در سایر شهرها باشد.
شهردار تهران با بیان لزوم  بهینه سازی سیستم مخابرات پایتخت به ویژه در زمان بحران گفت: مدیریت شورای هماهنگی مدیریت بحران شهر تهران بر عهده شهردار است و ٣٠ دستگاه در آن عضویت دارند. زلزله اخیر ملارد موجب شد تا ١۶ کارگروه مستقل این ستاد فعال شوند و بازه زمانی ٣ ماهه تعیین کردیم تا تمام کارگروه ها برنامه های خود را اعلام کنند.
نجفی با اظهار امیدواری نسبت به همکاری شهرداری تهران و وزارت ارتباطات برای نصب دکل ها در پایتخت گفت: همکاری دو ارگان در حوزه بحران باید در قالب یک کارگروه مشترک پیگیری شود. پیشنهاد من این است که یک کارگروه اصلی داشته باشیم و موضوعات در آن مطرح شود.
وی در ادامه به استفاده از ظرفیت وزارت ارتباطات در حوزه طراحی شهری پرداخت و گفت: امیدوارم در آینده درباره اختلافاتی که در مورد میدان امام خمینی (ره) داریم به تفاهم برسیم و از ظرفیت وزارت خانه برای احیای میدان مشق استفاده کنیم.
شهردار تهران گفت: تلاش ما این است تا همکاری بین مدیریت شهری و وزارت ارتباطات منشاء خیر و برکت برای شهر و شهروندان و در مرحله بعد برای مجموعه وزارت خانه و شهرداری تهران باشد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :