آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 231588
تاریخ انتشار : 2 بهمن 1396 9:1
تعداد بازدید : 631

پاسخ عجیب مدیر طرح به منتقدان:

انتقاد از جویشگرهای بومی همراهی با بیگانگان است!

علیرضا یاری مدیر طرح جویشگر بومی معتقد است انتقاد از این طرح، همراهی با بیگانگان است!

فناوران - در پی طرح برخی انتقادات از هزینه های انجام شده از طرح جویشگر بومی، علیرضا یاری مدیر این طرح در سخنانی عجیب و قابل تامل گفت: برخی متخصصان داخلی از روی بی اطلاعی و ناآگاهی با دستگاه های بیگانه همراهی می کنند.
براساس خبری که پژوهشگاه فناوری اطلاعات منتشر کرده است یاری مدعی شد: تاکنون حمایت مالی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از هریک از جویشگرهای بومی پارسی جو و یوز کمتر از 3 میلیارد تومان بوده است.
وی افزود: تاکنون برای جویشگر پارسی جو 2 میلیارد تومان و برای جویشگر یوز 3 میلیارد تومان هزینه شده است و درمجموع هزینه کلی برای 40 پروژه انجام شده یا فعال در جویشگر بومی 52 میلیارد تومان بوده که نزدیک به 50 درصد آن در حوزه زیرساخت های پردازشی و پهنای باند است.
وی با توضیح اینکه در طرح جویشگر بومی، بازیگران متفاوت در این حوزه شناسایی شده و در حوزه های تامین کنندگان و ارایه دهندگان خدمات، محتوا و کاربرد موردتوجه قرار گرفته اند: گفت: تنوع حوزه ها و حجم دانشگاه ها و شرکت های توانمند موردحمایت در هر حوزه به گونه ای بوده که تاکنون 40 پروژه در حوزه های خدمات پایه ای جویش، ابزارها و دادگان خط و زبان فارسی، محتوای بومی و نیز فعالیت های پژوهشی مورد حمایت قرار گرفته اند كه در این میان می توان به 26 پروژه محصول محور با هدف تجاری سازی از قبیل موتور جستجوی فارسی، ترجمه ماشینی، رایانامه بومی و سرویس نقشه پرداخت.
مدیر طرح جویشگر بومی در خصوص بررسی وضعیت آنها نيز گفت: جويشگرهاي بومي توسط برخي از کشورهاي جهان براي مقابله با نفوذهاي فرهنگي و امنيتي و نيز بهره مندي اقتصادي توسعه يافتند که "ياندكس" با 51 درصد سهم بازار جست وجو در روسيه، "ناور" با  74 درصد سهم بازار جست وجو در كره جنوبی و "بايدو" با 76 درصد سهم بازار جست وجو در چين موفق ترین جویشگرهای بومی هستند. 
یاری در ادامه اذعان کرد که با وجود هزینه 52 میلیارد تومانی برای پروژه های این طرح، 8/97 درصد بازار جست وجوی کشور در دست گوگل و 0/7 درصد در اختیار بینگ است.
پژوهشگاه فاوا نیز در پایان این خبر تاکید کرده است که اخبار جعلي و بیگانه هزینه انجام شده برای جویشگر بومی را 170 میلیارد تومان اعلام کرده بودند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :