آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 231395
تاریخ انتشار : 30 دی 1396 11:46
تعداد بازدید : 441

تلفن های همگانی از زلزله تا زندگی

محمد فواد رحمان سرشت- بهترین راه پیش بینی آینده ساختن آینده است؛ آری اگر دست روی دست بگذاریم و به موقع بستر لازم را ایجاد نکنیم، در رخدادهای هولناکی همچون زلزله، غافلگیر خواهیم شد.


همانطور که می دانید توسعه ابزارهای فناوری کمک شایانی به پیشگیری از فجایع در رخدادهایی این چنین می کند. یکی از این ابزارهای فناوری در حوزه ارتباطات، تلفن های همگانی است. تلفن هایی که روزگاری نه چندان دور و پیش از فراگیر شدن تلفن های همراه، به عنوان وسیله مهم ارتباطی خصوصا در ارتباطات جاده ای به شمار می رفت.
این تلفن ها که دسترسی به آن برای همگان به راحتی ممکن بود در عین برقراری تماس های فوری، استفاده از آن به رفع دغدغه های مسافران و در راه ماندگان می انجامید. اما در گذر زمان و با پیدایش و افزایش کاربری ابزارهای نوین، به این ابزار ارتباطی توجه کمتری شد تا جایی که حتی خداحافظی با کارت اعتباری تلفن همگانی مطرح شد.
اکنون در شرایط بحرانی همچون زلزله، این ابزار ارتباطی همگانی مورد توجه است تا در هنگام قطعی احتمالی یا اختلال موقتی یا دائمی شبکه همراه، راه حلی ثابت و پشتیبانی مطمئن برای مردم در تماس های ضروری باشد.
توجه به تلفن های همگانی به تازگی از سوی مسوولان ذی ربط در جریان حوادث اخیر در غرب کشور احساس شد؛ به طوری که چندی پیش در جریان بازدید مدیرعامل وقت شرکت مخابرات ایران از مناطق زلزله زده استان کرمانشاه، وی بر ضرورت بکارگیری تلفن های همگانی در چنین شرایطی تاکید کرد! در همین حال وی دستور داد تا تلفن های همگانی را درمجاورت چادرهای اسکان آسیب دیدگان زلزله نصب کنند.
در مناطقی که به روزرسانی تلفن های همگانی مورد توجه قرار گرفت (مانند مناطق یاد شده)، این امر به خوبی توانسته است در مواقع مختلف از جمله زلزله تسهیلات مناسبی فراهم کند.
اما آیا این مقدار توجه کافیست؟ به نظر می آید در کنار صدور فرامین مدیریتی در سطوح عالی، زمینه سازی سریع و صریح بر بکارگیری چنین ابزاری در کشور به خصوص پایتخت، باید انجام شود تا به قول معروف علاج واقعه قبل از وقوع شود.
با تحقق توسعه یافته این پروژه در کشور و احیای این ابزار مهم ارتباطی، حرکت مسوولانه مخابرات، در کنار توسعه و تکمیل شبکه ارتباطی و مسوولیت های اجتماعی، موثر و به موقع خواهد بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :