آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 230978
تاریخ انتشار : 25 دی 1396 23:31
تعداد بازدید : 850

سازمان فناوری اطلاعات از وزارت کار مهلت گرفت

فرصت سه ماهه سایت های کاریابی برای اخذ مجوز

سازمان فناوری اطلاعات برای دریافت مجوز های قانونی برخی سایت های کاریابی سه ماه از وزارت کار مهلت گرفت تا این سایت ها موقتا رفع فیلتر شوند.

فناوران- صبح شنبه، بیست وسوم دی ماه در نامه ای از وزارت کار به کمیته تعیین مصادیق مجرمانه، فهرستی از سایت های کاریابی بدون مجوز جهت اعمال فیلترینگ اعلام شد. کمیته تعیین مصادیق مجرمانه نیز ایمیلی به مدیران این سایت ها ارسال کرد و مشخص شد که به اشتباه نام تعدادی از سایت های دارای مجوز هم در فهرست درج شده است. اما برخی سایت هایی که اقدام به دریافت مجوز نکرده اند، مانند جابینجا و سه سوت جابز، فیلتر شدند.
در پی این فیلترینگ، واکنش های منفی زیادی در فضای مجازی اتفاق افتاد و حتی عده ای معتقد بودند برای حمایت از برخی سایت های رقیب، جابینجا فیلتر شده است. اما بعد از آن مشخص شد که این سایت با وجود اخطارهای قانونی، اقدامی برای دریافت مجوز نکرده است.
با این حال سازمان فناوری اطلاعات برای حل مشکل وارد عمل شد و از وزارت کار سه ماه مهلت گرفته تا این سایت ها نیز مجوز بگیرند.
معاون وزیر و رییس سازمان فناوری اطلاعات در این باره گفت: سیاست وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات حمایت از تمامی کسب وکارهایی است که در چارچوب ضوابط و مبتنی بر قواعد بازار خدمت رسانی می کنند.
رسول سراییان  در خصوص  خبر مسدودسازی برخی از وبگاه های ارایه دهندگان خدمات برخط کاریابی ادامه داد: طی تماس با برخی از مسوولان آنها مشخص شد که تعدادی از این وبگاه ها با وجود داشتن مجوز از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای ارایه خدمات کاریابی الکترونیکی، پیامی از سوی دادستانی کل کشور مبنی بر مسدودسازی دریافت کرده اند.
رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران افزود: پیرو این مسدودسازی، با دبیرخانه کارگروه تعیین مصادیق دادستانی کل کشور تماسی شد و مشخص شد که این اقدام ناشی از درخواست رسمی وزارت کار و امور اجتماعی برای انسداد ارایه دهندگان خدمات غیرمجاز کاریابی بود که در قانون برای این اقدام جرم پیش بینی شده است.
دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات با بیان اقدامات صورت گرفته از سوی وزارت ارتباطات برای رفع این مسدودسازی گفت: با هماهنگی های صورت گرفته از سوی دبیرخانه شورای اجرایی فناوری اطلاعات با دبیرخانه کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه مقرر شد تا زمان اصلاح نامه وزارت کار این  سامانه ها و وبگاه های ارایه دهنده خدمات کاریابی برخط  به فعالیت خود ادامه دهند.
سراییان افزود: در همین راستا جلسه ای با منصوری معاون  وزیر تعاون، کار و امور اجتماعی برگزار کردیم و مقرر شد تا طی نامه ای به دبیرخانه مذکور اعلام شود که برای ارایه دهندگان خدمت بدون مجوز مهلت سه ماهه برای اخذ مجوزهای لازم در نظر گرفته شود و در صورت عدم اخذ مجوز برخورد و اقدامات قانونی صورت پذیرد و همچنین دارندگان مجوز رسمی کماکان موردحمایت دولت برای ارائه خدمات قانونی باشند.
رییس سازمان فناوری اطلاعات با تاکید بر حمایت های وزارت ارتباطات از کسب وکارهای آنلاین که در راستای قانون به ارائه خدمت می پردازند گفت: ما تلاش می کنیم تا فرصت توسعه کسب وکارهای برخط در تمامی بسترهای الکترونیکی و مجازی کشور را برای فعالان این عرصه فراهم کنیم و تمامی ظرفیت های لازم را برای اشتغال جوانان و رشد استارتاپ های حوزه فناوری اطلاعات فراهم کنیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :