آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 230920
تاریخ انتشار : 25 دی 1396 11:12
تعداد بازدید : 827

رییس سازمان فضایی

فعالیت اپراتورهای ماهواره ای باید ساماندهی شود

رییس سازمان فضایی ایران گفت: پرتاب ماهواره در حوزه اقتدار فضایی عملکرد بسیار خوبی بود اما در حال حاضر در حوزه اقتصاد فضایی نیازمند تحول هستیم.

وزارت فاوا- مرتضی براری، رییس سازمان فضایی ایران در نشست شورای هماهنگی روابط عمومی های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه سازمان فضایی ایران در برنامه 10 ساله اول که از سال 1385 آغاز شد، متعهد شد نیروی انسانی متخصص و ارزشمندی را تربیت کند، گفت: هم اکنون از نظر رتبه علمی در منطقه نخست و در دنیا یازدهم هستیم. وی افزود: ایران نهمین کشوری بود که توانست در دنیا ماهواره به فضا پرتاب کند که این مهم در 10 ساله نخست فعالیت های سازمان فضایی اتفاق افتاد و نشانگر اقتدار بود.معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: اینک در برنامه 10 سال دوم نیازمند تحرک در اقتصاد فضا هستیم چراکه اقتدار و اقتصاد دو بال صنعت فناوری فضایی است.
براری با بیان اینکه با وجود رشد خوبی که در حوزه فضایی کسب کردیم اما نتوانستیم توانمندی ماهواره ای را تثبیت کنیم، گفت: یعنی توانستیم ماهواره های تحقیقاتی را طراحی، تولید و پرتاب کنیم و در مدار قرار دهیم اما نتوانستیم از کاربری های آن استفاده کنیم.
رییس سازمان فضایی با بیان اینکه در حوزه تربیت نیروی انسانی متخصص نیز موفق بوده ایم، گفت: امروز در حوزه تولیدات علمی در منطقه رتبه اول را دارا هستیم اما در حوزه کاربردی های فناوری فضایی نیازمند تحول و تجدید نظر هستیم؛ چراکه حوزه فضا نیز می تواند در ایجاد اشتغال نقش موثری داشته باشد.
معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه واگذاری امور تصدی گری در این حوزه در دستور کار قرار گرفته است، گفت: سرمایه بخش خصوصی را می توان در حوزه فضا به کار گرفت و اشتغال ایجاد کرد.
وی ادامه داد: نباید بازار خدمات فضایی را در اختیار کشورهای دیگر قرار دهیم، قطعا جوانان توانمند ایرانی می توانند در این حوزه نیز بسیار خوب عمل کنند و همان گونه که در حوزه ICT استارت آپ های موفقی ایجاد شده اند، در حوزه کاربردهای فناوری فضایی نیز استارت آپ ها شکل بگیرند و رشد کنند.
براری با بیان اینکه فعالیت اپراتورهای ماهواره ای مخابراتی و سنجشی باید در کشور ساماندهی و آغاز شود، گفت: در چند سال گذشته رشد اقتصاد فضا در دنیا بیش از 100 درصد بوده است.رییس سازمان فضایی ایران داده های دریافتی از فضا بسیار ذی قیمت دانست و گفت: این داده ها برای همه دستگاه های اجرایی قابل استفاده است و سازمان فضایی بنا به درخواست دستگاه های اجرایی در اختیار آنها قرار می دهد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :