آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 230673
تاریخ انتشار : 23 دی 1396 9:26
تعداد بازدید : 407

در پی عبور دلار از نرخ 4 هزار و 410 تومان اتفاق افتاد

رواج معاملات اقساطی با شرایط ناعادلانه

پیش بینی کارشناسان بازار ارز و کامپیوتر در مورد تداوم روند صعودی نرخ دلار درست از آب درآمده و این موضوع به داغ شدن بازار گمانه زنی ها در مورد رشد بیشتر نرخ دلار در ایامی که ما «شب عید» می­نامیم، منجر شده است.

مریم عسگری
بررسی های بازاری گویای این امر است که در آخرین روزهای هفته ­ای که گذشت نرخ دلار آزاد به رقم 4 هزار و 410 تومان رسید که البته برخی از صرافی­ها هر دلار را با قیمت 4 هزار و 420 به فروش رساندند. 
در بازار سیاه دلار اما هر یک دلار تا رقم 4 هزار و 430 تومان و حتی گران­تر به فروش رسید.
این موضوع اگر چه تاثیری در روند تقاضا از بازار کامپیوتر و دیجیتال نداشت؛ اما موجب افزایش نگرانی خریداران و به ویژه آن دسته که ماه­ ها در انتظار کاهش نرخ دلار برای خرید کالاهای مورد نیازشان هستند، شد. 
از سوی دیگر شیوه های جدید معامله در بازار مرسوم شده است که موجب اعتراض بسیاری از خریداران شده است.
در پی بروز این اتفاق میزان مراحعه به بازارهای کامپیوتر در نقاط مرکزی شهر تا حدودی نسبت به قبل افزایش یافت؛ اما فعالان بازار کامپیوتر پایتخت اعلام می ­کنند که همچنان با همان مشتریان خاص خود در ارتباط هستند و خبری از مراجعه عمومی خریداران به بازار نیست.
علی ذوقی یکی از فعالان بازار کامپیوتر در این باره می­گوید: با توجه به این موضوع که احتمال رشد نرخ دلار آزاد بیشتر شده است، بسیاری از کسبه حاضر به فروش کالاها نیستند. زیرا از یک طرف باید موجودی بازار شب عید را تامین کنند و از سوی دیگر بودجه ای برای تامین موجودی ندارند.
 به همین دلیل ترجیح می ­دهند همین کالاهایی که در انبار دارند را برای شب عید نگه دارند.
یکی دیگر از فعالان بازار کامپیوتر هم با تایید این موضوع که اعتباری به تغییرات نرخ دلار نیست، می گوید: هیچ بعید نیست که فردا نرخ دلار به رقم بالاتر از 4 هزار و 500 تومان برسد و به همین دلیل در این شرایط هر معامله ای در بازار خطرناک است. مگر اینکه خریدار راضی شود بابت کالای مورد نیازش مبلغ مورد نظر فروشنده را بپردازد و یا اینکه زیر بار خرید اقساطی به شرط تسویه با نرخ روز دلار شود.
 به عبارتی خریدار کالا را با نرخ روز دلار خریداری می­ کند و این خرید طی 2 تا 3 فقره چک صورت می گیرد که در چک آخر باید میزان نوسانات نرخ دلار آزاد در روز تسویه لحاظ شود.
به کارشناسان اگر چه این شیوه معامله چندان عادلانه نیست، ولی در شرایط فعلی فروشندگان بازار هستند که تصمیم می­گیرند کالا را با چه قیمتی و چه شرایطی به فروش برسانند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :