آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 230462
تاریخ انتشار : 20 دی 1396 9:40
تعداد بازدید : 1146

مدیرکل ICT ستاد مبارزه با قاچاق کالا:

فروش گوشی قاچاق جرم است

گوشی های بدون گارانتی و قاچاقی که از ۱۴ آذرماه فروخته شده اند، حالا پس از یک ماه به ترتیب در حال غیر فعال و خارج شدن از پوشش سرویس های شبکه اپراتوری کشور هستند.

فناوران - از دو روز قبل، گوشی هایی که در شبکه اپراتوری کشور ثبت نشده اند یکی پس از دیگری در حال قطع سرویس هستند و این موضوع موجبات نگرانی خریداران و نیز فروشندگان را برانگیخته است.
براساس گزارش بازاریان، در حالی که در طول یک ماه گذشته بسیاری از فروشندگان و حتی خریداران موضوع رجیستر نشدن گوشي های بدون گارانتی را جدی نگرفته و اقدام به خرید گوشی های قاچاق کرده بودند، حالا بر اساس تاریخ فروش و مهلتی که به آنها برای ثبت گوشی داده شده بود، در حال خارج شدن از شبکه اپراتور کشور هستند.بر این اساس این روزها بازار به شدت با این مساله درگیر است چرا که بسیاری از گوشی های فروخته شده، بدون گارانتی بوده و هر روز تعدادی از خریداران به فروشگاه ها مراجعه و گوشی از کار افتاده را پس می دهند.
حالا اما این پرسش مطرح است که فروشندگان این قبیل گوشی ها چه اقدامی برای جبران خسارت خواهند کرد که بسیاری از آنها اظهار بی اطلاعی می کنند و امیدوارند که راه حلی برای این مشکل پیدا کنند.
این در حالی است که مسوولان ذیربط تاکید می کنند که گوشی هایی که از کار افتاده اند قاچاق بوده و هرگز راهکاری برای فعالیت مجدد آنها وجود ندارد.
مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز اعلام کرد که پوشش مخابراتی ۵ هزار گوشی آیفون که به دلیل ثبت نشدن در شبکه، قاچاق تشخیص داده شده اند، قطع شد. 
وی افزود: در این مرحله اعلام شد که تمامی خریداران گوشی تلفن همراه این برند یک ماه زمان خواهند داشت که نسبت به ثبت شناسه گوشی خود در شبکه مخابراتی کشور اقدام کنند.
به گفته وی، به این تعداد گوشی در آن بازه زمانی پیامکی مبنی بر اینکه گوشی شما قاچاق تلقی شده است و باید نسبت به ثبت شناسه آن اقدام شود، ارسال شد؛ اما متأسفانه خریداران توجهی به این موضوع نکردند.
دهقانی نیا با بیان اینکه به مرور سایر گوشی هایی که یک ماه از زمان خرید آن ها گذشته است اما ثبت در شبکه نشده اند نیز قطع می شوند، افزود: طبق دستورالعمل ستاد مبارزه با قاچاق کالا، فروشندگان کالای قاچاق موظف به بازپس گیری گوشی فروخته شده و استرداد مبلغ خرید گوشی به خریدار هستند.
وی با تأکید براینکه فروشنده به هیچ عنوان حق فروش کالای قاچاق ندارد و مجرم شناخته می شود، افزود: در ۶ ماه گذشته بارها با فعالان صنف موبایل و فروشندگان این کالا، جلسات توجیهی برگزار شد تا بتوان جلوی ورود کالاهای قاچاق در این حوزه را گرفت.
دهقانی نیا اعلام کرد: خریداران کالای قاچاق باید در مورد مشکل به وجودآمده شکایت خود را به سازمان تعزیرات مطرح کنند و طبق هماهنگی به عمل آمده با سازمان تعزیرات، رسیدگی به شکایت آن ها به سرعت انجام می شود.
وی با بیان موفقیت اجرای طرح رجیستری در فاز نخست، تأکید کرد: برآوردها نشان می دهد که بخش اعظمی از گوشی هایی که پس از اجرای این طرح وارد کشور شده اند از مبادی قانونی بوده و شرکت های متعدد نسبت به ثبت نمایندگی یا دفتر نمایندگی در کشور اقدام کرده اند و ملزم به ارایه خدمات پس از فروش گوشی هستند.
بر اساس گزارش مدیرکل ICT ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، آمار نشان می دهد که تعداد گوشی های خریداری شده گوگل، بلک بری و موتورولا که در فاز دوم این طرح مشمول رجیستری شده اند و شناسه آن ها به ثبت نرسیده است، قابل توجه نیست و فروش این مدل ها نیز اغلب از طریق نمایندگی در حال انجام است.
دهقانی نیا همچنین اعلام کرد که هنوز این موضوع که کدام گوشی ها در فاز سوم اجرای این طرح، مشمول رجیستری شوند مشخص نشده و کمیته راهبری فنی در این مورد تاکنون تصمیمی نگرفته است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :