آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 230333
تاریخ انتشار : 19 دی 1396 10:23
تعداد بازدید : 1288

منابع بازاری تایید کردند:

گوشی های رجیستر نشده از کار افتادند

درحالی که تا روز 14 دی ماه قرار بود گوشی های رجیستر نشده، از کار بیفتند، سرانجام روز قبل گزارش هایی از بازار دریافت شد مبنی بر غیرفعال شدن برخی از گوشی های آیفون.

فناوران - از چهاردهم آذرماه سال جاری اعلام شده بود که گوشی های آیفونی که از مبادی غیرقانونی وارد بازار شده اند به مدت یک ماه در شبکه فعال خواهند بود و پس از آن سرویس و خدمات آنها قطع خواهد شد. 
بر این اساس از صبح دیروز گزارش هایی از بازار دریافت شد مبنی بر اینکه برخی از گوشی های آیفون از کار افتاده و امکان استفاده از آنها وجود ندارد.در حالی این موضوع رخ داده که بسیاری از فروشندگان و حتی خریداران به اجرای طرح رجیستری اعتقادی نداشتند و مطمئن بودند که چنین طرحی قابلیت اجرایی ندارد.
این در حالیست که برخی از فروشندگانی هم که از صبح دیروز گوشی های رجیستر نشده را پس می گیرند، مدعی هستند که این گوشی ها را به عمده فروشان تحویل می دهند و ازاین بابت نگران نیستند.
با این حال پس از پیگیری های روزنامه فناوران از مراجع ذیربط، مشخص شد که این گوشی ها هرگز فعال نخواهند شد. به گفته مقام های مسوول، این اجناس قاچاق محسوب شده و بر اساس قوانین جمهوری اسلامی جنس قاچاق غیرقانونی است و با کسانی که اقدام به واردات آن کنند برخورد خواهد شد. در همین راستا روز گذشته اطلاعیه ای نیز منتشر و در آن تاکید شد مهلت 30 روزه برای تلفن های همراه قاچاق به اتمام رسید.
در این اطلاعیه آمده بود: با اتمام مهلت در نظر گرفته شده برای تلفن های همراه قاچاق، فرآیند «قطع شدن» این گوشی ها آغاز شده است. 
بر اساس این گزارش، تاکنون روزانه به طور متوسط بالغ بر دو هزار تلفن همراه قطع شده است و این فرآیند ظرف روزهای آینده نیز ادامه خواهد داشت.
افرادی که تلفن همراهشان در این مدت قطع شده است، باید متناسب با وضعیت تلفن همراه خود بر طبق دستورالعمل های زیر اقدام کنند.

 عودت دستگاه به فروشنده
به فروشگاهی که دستگاه را از آن خریداری کرده اید مراجعه کنید و تلفن همراه را به فروشنده عودت دهید. فروشنده ملزم به قبول تلفن همراه و پس دادن وجه پرداختی شما یا تعویض تلفن همراه شما با یک تلفن همراه قانونی است. در صورت بروز مشکل، می توانید از طریق «اتحادیه های صنف موبایل» نیز این قضیه را پیگیری کنید. جهت اطمینان از قانونی بودن تلفن همراه، حتماً از طریق کد دستوری #7777* از اصالت تلفن همراه اطمینان حاصل کنید. 

 ثبت شکوائیه در سازمان های تعزیراتی
در صورت عدم همکاری فروشنده، می توانید با مراجعه به سایت اینترنتی سازمان تعزیرات به آدرس tazirat135.ir یا سازمان حمایت مصرف کنندگان به آدرس cppo.ir نسبت به تنظیم و ثبت شکوائیه اقدام کنید. 

 ثبت تلفن همراه در گمرک
درصورتی که تلفن همراه خود را به صورت مسافری وارد کرده اید ولی حقوق و عوارض گمرکی آن را در هنگام ورود به کشور پرداخت نکرده اید، می توانید با مراجعه به گمرک مبدأ ورودی و پرداخت حقوق و عوارض گمرکی تلفن همراه خود، نسبت به ثبت آن اقدام کنید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :