آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 230208
تاریخ انتشار : 18 دی 1396 11:1
تعداد بازدید : 340

داستان موفقیت سامسونگ در ساخت نمایشگرهای کوانتوم دات بدون کادمیوم

سری جدید تلویزیون های QLED سامسونگ تحولی در صنعت نمایش چه از نظر طراحی و زیبایی ظاهری و چه از نظر کیفیت نمایش تصویر محسوب می شوند. این تلویزیون ها، از ذراتی موسوم به کوانتوم دات برای تولید گستره ای بی سابقه از رنگ ها استفاده می کنند.


نوع ابتدایی این ذرات پیش از این توسط برندهای دیگری برای تولید تلویزیون استفاده شده بود اما تولید ماده سمی کادمیوم در نتیجه فرسایش ذرات کوانتوم دات باعث شد که استفاده از آن برای محیط زیست مضر تشخیص داده شود.
 اما یکی از بزرگ ترین دستاوردهای محققان سامسونگ در سال های اخیر، تولید فناوری کوانتوم دات بدون کادمیوم بود که اکنون در سری تلویزیون های QLED این شرکت استفاده می شود و به همین دلیل آنها را نمایشگرهای کوانتوم دات بدون کادمیوم (Cd-free) می نامند. 
دکتر یونجو جانگ یکی از چهره های اصلی تحقیقات این حوزه در موسسه فناوری های پیشرفته سامسونگ بود که توانست جایزه دستاورد برجسته تحقیقاتی این شرکت موسوم به «نوبل سامسونگ» را هم از آن خود کند. 
او که مدت ۱۵ سال در روند تحقیقات کوانتوم دات سامسونگ حضور داشته درباره روند این نوآوری می گوید: در ابتدا حتی تصورش را هم نمی کردیم که تولید کوانتوم بدون کادمیوم ممکن باشد اما سامسونگ به عنوان برندی مسوول در برابر محیط زیست، تولید آن را به عنوان چشم اندازی برای خود تعریف کرده بود.
جانگ با اشاره به اینکه برای تولید نسخه بدون کادمیوم کوانتوم دات مجبور شدند تا ۱۵ سال تحقیقات خود را ادامه دهند، می گوید: در زمان آغاز و انجام این تحقیقات، مساله کاربردهای آن مطرح نبود بلکه سامسونگ می خواست خود را برای ۱۰ سال بعد آماده کند. او می افزاید: می خواستیم کاری را بکنیم که کسی قادر به انجام آن نبوده است. برای همین سه سال دیگر هم به تحقیقات مان ادامه دادیم.
جانگ در تشریح تفاوت های دو فناوری QLED و OLED می گوید: من در حال حاضر روی تولید نمایشگرهایی تحقیق می کنم که بر محدودیت های OLED مثل پیکسل سوختگی و طول عمر پایین فایق آمده و در بسیاری زمینه های دیگر هم قابل استفاده باشد. برای رسیدن به این هدف بصورت اخص روی فناوری کوانتوم دات خود نورده (Self illuminating) کار می کنیم. 
دکتر جانگ یکی از نوآوران حاضر در شرکت سامسونگ است که می خواهند آینده فناوری های نمایشی را تغییر دهند.
 به گفته او بسیار هیجان انگیز است که شاهدیم نسل آینده تلویزیون اکنون در اتاق نشیمن مان در اختیار ماست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :