آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 229934
تاریخ انتشار : 16 دی 1396 10:26
تعداد بازدید : 786

مروری بر آخرین احوال پیام‌رسانی که رفع فیلتر شد

وی چت یک میلیارد کاربر فعال دارد

پیام رسان وی چت که چهار سال پیش در ایران فیلتر شده بود، پایان هفته گذشته از فیلتر خارج شد.

فناوران- دلیل فیلتر شدن وی چت، نقض حریم خصوصی و انتشار محتوای غیراخلاقی اعلام شد. این دلایل پس از رونمایی از یکی از امکانات این پیام رسان به وجود آمد؛ دوست یابی به وسیله پیدا کردن نزدیک ترین کاربران و تکان دادن موبایل. در حال حاضر وی چت حدود یک میلیارد کاربر فعال ماهانه دارد و پس از حدود 7 سال فعالیت توانسته تبدیل به یکی از محبوب ترین پیام رسان ها در چین و شرق آسیا شود. 
خروج وی چت از لیست سیاه فیلترینگ در شرایطی رخ داد که پیام رسان محبوب ایرانی ها، تلگرام از دهم دی ماه در پی اعتراضات گسترده در کشور فیلتر شد. فیلتر شدن تلگرام باعث آسیب دیدن بسیاری از کسب و کارهایی که شد که در این محیط کار می کردند. دبیر کمیسیون اجتماعی مجلس اعلام کرده آمارها نشان می دهد بیش از ۶۰۰ هزار کانال تلگرامی مشغول فعالیت هستند که بیش از ۴۰ درصد آنان فروشگاه های مجازی هستند. مقامات امنیتی کشور معتقدند تلگرام در دامن زدن به اعتراضات اخیر ایران نقش پر رنگی داشته است. احمد خاتمی، خطیب موقت نماز جمعه، دیروز در خطبه های نماز جمعه درباره اعمال فیلترینگ طی هفته گذشته گفت: دیدیم که وقتی فضای مجازی محدود شد فتنه فروکش کرد، نگویید که ما با فضای مجازی مخالفیم، ما با فضای مجازی که کلیدش در دست نظام باشد موافقیم.این اظهار نظر در کنار شرط وزیر ارتباطات برای رفع فیلتر تلگرام (تلگرام در صورت رفع موارد تروریستی رفع فیلتر خواهد شد) و بازگشت وی چت می تواند نشانه این باشد که تلگرام دست کم به این زودی ها در دسترس کاربران ایرانی قرار نخواهد گرفت.
پیام رسان وی چت که یکی از محصولات تنسنت و چینی است به دلیل رویکرد دولت چین در ایجاد محدودیت برای کاربرانش، نقض حریم خصوصی آنها و دسترسی به اطلاعات شان چندان مورد علاقه کاربران در کشورهای اروپایی و آمریکایی نیست. با این وجود دارای قابلیت هایی است که در صورت امکان استفاده از آنها برای بسیاری از کاربران جذاب خواهد بود. از جمله این امکانات می توان به ساخت گروه تا سقف 500 نفر، چت تصویری همزمان تا سقف 9 نفر، اختصاص بخشی به نام Moments برای به اشتراک گذاری عکس و ویدیو بیرون از محیط گفت وگو، ساخت حساب های رسمی از سوی برندها، شخصیت های مشهور و سازمان ها در بخش Official Accounts جهت اطلاع رسانی مستقیم، دوست یابی، پرداخت بانکی، استفاده از رمز صوتی برای باز کردن برنامه، بازیابی رمز عبور از طریق Emergency Contacts و دنبال کردن اخبار روز اشاره کرد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :