آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 229910
تاریخ انتشار : 16 دی 1396 9:16
تعداد بازدید : 886

رسانه‌های اجتماعی ایران در هفته گذشته

دوران تشنج

چند هفته پیش وقتی زمین زیر پای تهرانی ها لرزید، یکی از مسوولان گفت در مواقع بحرانی از تلگرام برای برقراری ارتباط استفاده کنید. این پیشنهاد به دلیل ایجاد اختلال در ارتباطات سیار داده شد. همان شب و روزهای پس از آن در کنار صدا و سیما که از دقایق اولیه بعد از زلزله در تهران شروع به اطلاع رسانی کرد، رسانه های اجتماعی به خصوص تلگرام و توییتر نقش پررنگی در اطلاع رسانی به شهروندان وحشت زده و نگران داشتند. اما ناگهان سکه برگشت؛ هفته گذشته تلگرام به عنوان ابزار اصلی بازی فتنه در کشور مورد هدف قرار گرفت و فیلتر شد. اینستاگرام نیز فیلتر شد چون معترضین و رسانه های خارج از ایران فیلم و عکس از تجمعاتی که از نظر دولت غیرقانونی محسوب می شد در آن منتشر می کردند. توییتر که سال هاست فیلتر است، فیس بوک هم جانی ندارد. در کنار این محدودیت ها، ایجاد اختلال در سرعت اینترنت از دیگر مشکلاتی بود که هفته گذشته گریبان کاربران ایرانی را گرفت.

شبنم کهن چی
Shkohanchi@
هر چند مدت ها بود درباره فیلترینگ تلگرام بین مقامات دولتی بحث و اختلاف نظر بود اما فیلتر شدن این پیام رسان در کنار اینستاگرام دوازده روز پس از تاکید رییس جمهور درباره اینکه انگشت وزیر ارتباطات روی دکمه فیلترینگ نمی رود، انتقادات را تندتر کرد. هر چند وزیر ارتباطات نقشی در فیلترینگ تلگرام و اینستاگرام ندارد و بارها در رسانه های اجتماعی توضیح داده که این تصمیم شورای امنیت ملی بوده، اما از نقدها و اعتراضات کاربران در امان نماند. 
گلایه ها به جایی رسید که وزیر جوان در توییتر خود از کاربران عذرخواهی کرد: «یکی از جهت گیری های دولت برای حل معضل بیکاری، توسعه کسب و کارهای نوپا و تقویت فضای مجازی بوده و خواهد بود. وظیفه دارم از صدها هزار هموطن عزیزی که به دلیل شرایط اخیر متضرر شده اند، عذرخواهی کنم. با بازگشت آرامش، در حال مذاکره با شورای امنیت کشور برای رفع محدودیت ها هستیم». اما این عذرخواهی، وضعیت وزیر ارتباطات و رییس جمهور را در میدان انتقادات مجازی عوض نکرد.
 توییتر؛ میدان بازی
توییتر، طی هفته گذشته میدان تاخت جناح های مختلف ایران بود، میدانی که عرصه بازیگران سیاسی بین المللی نیز بود. ابتدای هفته گذشته پس از رسیدن دامنه اعتراضات از شهرهای مختلف به تهران، این عربستانی ها بودند که هشتگ #یحدث_الان_فی_ایران  را تبدیل به ترند اول توییتر در جهان کردند. کاربران ایرانی از ابتدای اعتراضات در تهران و شهرهای دیگر کشور، هشتگ #اعتراضات_سراسری را برای صحبت درباره اتفاقات مربوط به آن برگزیدند. 
از ابتدای هفته گذشته تا کنون این هشتگ در هر موردی که مربوط به ناآرامی های اخیر باشد مورد استفاده قرار گرفته است. از ساعت 9 صبح تا 4 عصر دیروز ( از پیش از نماز جمعه تا بعد از تظاهراتی که به دعوت دولت انجام شد) هزار و 928 توییت با هشتگ #اعتراضات_سراسری ارسال شده که 360 توییت یا بیش از 18 درصد کل توییت ها تنها حاوی متن بوده، هزار و 220  ریتوییت با این هشتگ انجام شده، 90 ریپلای همراه با این هشتگ ارسال شده و 272 لینک و عکس با این هشتگ منتشر شده است. به صورت کلی حدود هزار و 209 نفر در توییتر طی مدت زمان مورد اشاره از این هشتگ استفاده کردند. همچنین دیروز ‏‏‏‏‏نماینده شبکه اولوسال ترکیه در ایران خبر داد که هشتگ #فتنه_در_ایران_نابود_شده در ترکیه ترند اول شده است. 
طی هفته گذشته نیز 1.3 میلیون مشارکت در مباحث مربوط به هشتگ #تظاهرات_سراسری داشتیم، بیش از 666 میلیون و 400 هزار بار این هشتگ دنبال کننده. طی هفته گذشته 25 هزار توییت با این هشتگ ارسال شده است که از این تعداد 19 هزار و 200 توییت فقط حاوی متن بوده و بیش از 14 بازنشر با این هشتگ انجام شده و بیش از 410 ریپلای با این هشتگ شده است. همچنین تحلیل اطلاعات یک هفته گذشته نشان می دهد کاربران مرد بیش از کاربران زن درباره این هشتگ توییت کرده اند. پنج شهر برتر دنیا که کاربران شان با این هشتگ توییت کرده اند عبارتند از تهران، لندن، استانبول، نیویورک و استکهلم. 
طی هفته گذشته با توجه به واکنش ها و اتفاقاتی که افتاد برخی از کاربران همراه با این هشتگ، از هشتگ هایی مانند #تظاهرات_سراسری #iranprotests  #ایران  #banirib و #iran نیز استفاده کردند. 
تحلیل یکی از ابزارهای آنلاین درباره فعالیت کاربران توییتر که از هشتگ #اعتراضات_سراسری استفاده کرده اند نشان می دهد 49.3 درصد از این توییت ها از اپلیکیشن توییتر روی سیستم عامل آندرویید ارسال شده، 22.3 درصد از سایت توییتر، 22 درصد از اپلیکیشن توییتر روی سیستم عامل iOS، 3.3 درصد از طریق نسخه سبک توییتر و باقی توییت ها از دیگر محیط ها مانند اینستاگرام، توییت دک و فیس بوک ارسال شده است.
هشتگ #IranProtests نیز مانند هشتگ #اعتراضات_سراسری مورد توجه کاربران به خصوص کاربران انگلیسی زبان قرار گرفت. 10 کشور اولی که کاربران شان با این هشتگ طی هفته گذشته توییت ارسال کردند به ترتیب عبارتند از آمریکا، عربستان، ایران، فرانسه، مصر، کانادا، انگلیس، آلمان و سوئد و کشورهای دیگر. 
بیش از 5.4 میلیون کاربر در مباحث مربوط به این هشتگ مشارکت کردند و بیش از 3.2 میلیارد بار این هشتگ دنبال شده. 
 اینستاگرام؛ سهم برابر کاربران زن و مرد از هشتگ اعتراضات
کاربران در شبکه اجتماعی اینستاگرام نیز از هشتگ #اعتراضات_سراسری استفاده کردند. اما بیشتر آنها از هشتگ #تظاهرات_سراسری استفاده کردند. به صورت کلی بیش از 16 هزار عکس و ویدیو در اینستاگرام هشتگ #اعتراضات_سراسری و حدود 58 هزار پست هشتگ #تظاهرات_سراسری دارد. 
تحلیل پست های یک هفته اخیر اینستاگرام که مانند تلگرام فیلتر شده بود نشان می دهد کاربران زن و مرد تقریبا به صورت مساوی از این هشتگ استفاده کرده اند و آمریکا و ایران دو کشوری بودند که کاربرانشان بیشترین استفاده از این هشتگ را کردند. 
 اینترنت، تلگرام، اینستاگرام؛ ورشکستگی اقتصادی
 فیلتر شدن تلگرام و اینستاگرام بیش از آنکه به ارتباطات انسانی و حتی اطلاع رسانی آسیب برساند به کسب و کارهای نوپایی که این محیط را بستر کسب درآمد کرده بودند آسیب رساند. 
برخی از کارشناسان و فعالان بازار کسب و کارهای اینترنتی تخمین می زنند اختلال اینترنت و فیلتر شدن تلگرام طی چند روز اخیر حدود 500 میلیارد تومان به کسب و کارهای آنلاین و نوپا ضرر مالی می زند. این ضرر ناشی از کاهش چشمگیر سفارشات آنلاین، فروش آنلاین، ارایه خدمات و بازاریابی است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :