آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 229707
تاریخ انتشار : 12 دی 1396 11:11
تعداد بازدید : 975

نحوه پاک کردن امن درایوهای HDD و SSD

بسیاری از مواقع نیاز است که درایوهای قدیمی را قبل از خارج کردن از سرویس پاک کنید. نکاتی وجود دارد که می توانید با رعایت کردن آنها درایوهای خود را به شکلی امن پاک کنید و از قرار گرفتن اطلاعات در دست مجرمان سایبری در امان باشید.

هر داده دیجیتالی و اطلاعاتی که برای ذخیره سازی به هارد دیسک ارسال می شود، تا زمانی که حذف نشود روی سکتورها، در مکان خود باقی خواهد ماند. البته ممکن است شرایط محیطی نیز در از بین رفتن این داده ها اثر بگذارد.
از سوی دیگر درایو حالت جامد(SSD)، یک ابزار حافظه است که از تراشه برای ذخیره سازی دایم داده ها استفاده می کند.
درایو حالت جامد یا SSD در کمترین زمان توانست جایگزین مناسبی برای درایو دیسک سخت HDD  شود. درواقع SSD حافظه مبتنی بر حافظه فلش است که در مقایسه با درایوهای سخت  قبلی برق کمتری مصرف می کند و از مقاومت بیشتری نیز برخوردار است.
  یکی از روش های دیگر در این زمینه، زمانی مطرح می شود که نرم افزار کارساز نباشد. در این مواقع، سخت افزار می تواند مفید واقع شود. البته این راهکار، ممکن است مقداری هزینه در پی داشته باشد؛ ولی سرعتی بالاتر دارد و با استفاده از این راهکار، نیازی به  اختصاص یک کامپیوتر برای انجام عملیات نخواهد بود.
یکی از این ابزارها Wiebetech Drive eRazer Ultra است که سرعت بالایی دارد و قابل اطمینان است.
 همچنین یکی از راه های پاک کردن امن اطلاعات SSD یا درایو حالت جامد، استفاده از امکانات تولیدکننده است که SanDisk SSD Toolbox یکی از همین امکانات است.
در سیستم عامل ویندوز، ساده ترین راه برای رمزگشایی کل درایوها، استفاده از ابزارهایی مانند VeraCrypt  است. یکی از راه های دیگر استفاده از نرم افزار PARTED Magic است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :