آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 229691
تاریخ انتشار : 12 دی 1396 10:31
تعداد بازدید : 1919

فیلتر تلگرام، تهدید اعتماد عمومی و کسب و کارها

علی اصلان شهلا- فیلتر تلگرام شبیه ماجرای مردی شده است که با ازدواج دوم بدون اجازه همسر اول، به او خیانت کرده اما توجیه می کند که چون این ازدواج موقت است و عقد دائم نیست، اشکالی ندارد.

Alishahla13@
قطع شبکه های اجتماعی از هر جهت به ضرر است. درباره شکاف های سیاسی و اقتصادی و دامن زدن به بی اعتمادی مردم به دولت، باید اهل فن آن نظر بدهند. اما هیچ شکی نیست که فیلتر تلگرام و اینستاگرام آثار اقتصادی منفی زیادی به جا می گذارد. 
در حالی که فیلتر تلگرام و اینستاگرام در روزهای گذشته ادامه داشته است که مردم سخنان رییس جمهور حسن روحانی را مرتب با مسوولان یادآوری می کنند که گفته بود دست وزیر روی دکمه فیلتر تلگرام نخواهد یافت. با این حال در کمتر از دو هفته، اینستاگرام و تلگرام به دلیل مباحث امنیتی فیلتر شد و مسوولان هم تنها توجیه شان این است که فیلتر این شبکه ها موقتی است نه دائمی.
اما به نظر می رسد حتی وزیر ارتباطات هم نمی داند چه زمانی فیلتر این شبکه ها رفع می شود و تجربه مردم هم نشان داده گروه های پرقدرت تصمیم گیر زیادی می توانند مانع رفع فیلتر اینستاگرام و تلگرام شوند. همچنان که با وجود تلاش وزیر فاوا و وعده های دولت، توییتر و فیسبوک پس از آنکه در دولت نهم فیلتر شدند، هرگز فیلتر آنها رفع نشد.
در چنین شرایطی کسب و کارهای مجازی که کل فعالیت اقتصادی شان یا بخشی از تبلیغات و روش های یافتن مشتری وابسته به تلگرام و اینستاگرام است، از بزرگ ترین قربانیان تصمیم موقت دولت هستند.
این کسب و کارها اول دچار ضرر مقطعی شده و ممکن است با کاهش مشتر ی در بلند مدت نیز مواجه شوند. از سوی دیگر آنها نمی توانند برنامه مشخصی برای آینده بریزند و نمی دانند آیا به یک پیام رسان خارجی مهاجرت کنند یا یکی از پیام رسان های داخلی را برگزینند.
علاوه بر این نااطمینانی از وضعیت باز بودن یا فیلتر یک شبکه اجتماعی، این پیام را به کسب و کارها و فعالان اقتصادی می دهد که وضعیت مشابه ممکن است برای هر شبکه اجتماعی دیگری، چه داخلی و چه خارجی پیش بیاید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :