آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 229631
تاریخ انتشار : 11 دی 1396 10:59
تعداد بازدید : 590

نسل چهارم تولید (بخش دوم)

در بخش پیشین این مقاله، با نسل چهارم تولید و زمینه های پیدایش آن آشنا شدید. در این بخش و بخش بعدی نیز ویژگی های آن را بررسی می کنیم.


ارتباط مستقل (Autonomous Communication) :در سالن‎های تولید مجهز به نسل چهارم تولید، سیستم های تولید با یکدیگر و با محصولات در حال ساخت ارتباط برقرار می کنند. سیستم مواد خام را به انبار سفارش می دهد، بر تولید نظارت می کند، محصول تولیدی را آزمایش و مستندات را آماده، درخواست حمل کالای نهایی را ثبت و حتی زباله ها و کالاهای بازیافتی را مدیریت می کند و تا اتمام روند تولید، هر سیستم به طور مستقیم به عملکرد دیگری نظارت دارد. در حقیقت دیگر نیازی به استفاده از نیروی کار انسانی در محیط کارخانه نیست. سیستم های هوشمند تمام اتوماتیک، کیفیت عالــی ساخت را با ضریب اطمینان بالا حتی برای سفارش هایی با تعداد اندک به ارمغان می آورند. این مهم تنها با تکیه بر مفاهیم مدرن و قابل گسترش شــبکه امکان پذیر خواهد بود. سیستم ها، روال ها، اجزا و مولفه های سازگار با هم عملیات ساخت، نگهداری و تجهیز مجدد را آسان می کنند. سیاست گذاران در کشورهای صاحب تکنولوژی نیز ابتکار عمل را به دست گرفته اند و با تاسیس سازمان ها و کارگروه های تخصصی، مانند: Industrie 4.0 در آلمان،I’Industrie du future  در فرانسه و Industrial internet Consortium (IIC) در آمریکا  از نسل چهارم تولید حمایت می کنند.
 اینترنت چیزها و داده های بزرگ در صنعت 
سیستم ها، دستگاه ها، حسگرها و فعال سازها (Actuators) با یک شبکه ارتباطی مبتنی بر پروتکل اینترنت به یکدیگر متصل می شوند. بستر اینترنت امکان ارتباط بین موقعیت های مختلف جغرافیایی را فراهم می آورد و این خاستگاه عبارت اینترنت چیزها (IoT) است. از آنجا که امروزه همه چیز با یک ارتباط اینترنت در دسترس است این عبارت را می توان به اینترنت همه چیز (Internet of Everything) یا (IoE) گسترش داد.
برای اجرای موفق ایده نسل چهارم تولید با تمام مولفه های متعدد متصل در آن، باید بتوان حجم عظیمی از داده را با سرعت، امنیت و اطمینان بالا  انتقال داد. سیستم های مبتنی بر فناوری اطلاعات بجای کارایی در محیط های امن و محافظت شده اداری باید بتوانند در محیط های سخت صنعتی به بهترین شکل ممکن کار کنند و نه تنها قابلیت های پروتکل اترنت (Ethernet) را داشته باشند بلکه از پروتکل پروفی نت (Profinet)، که در محیط های تولید بسیار محبوب است نیز پشتیبانی کنند. همچنین ضروری است در طراحی زیر ساخت های فناوری اطلاعات آمادگی گسترش و توسعه کسب و کار در آینده مد نظر قرار گیرد.
 منبع: تلگارتنر


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :