آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 229316
تاریخ انتشار : 9 دی 1396 10:21
تعداد بازدید : 816

دوربین بدون لنز؛ روشی ساده برای تصویربرداری پیچیده

محققان دانشگاه کالیفرنیا، موفق به ساخت دوربین بدون لنز برای تصویربرداری از نورون های مغز و استفاده در خودروهای خودران شدند.

ایسنا – بر اساس گزارش منتشر شده از سوی وب سایت فیوچریسم، این دوربین "دیفیوزر کم"(DiffuserCam) نام دارد که تصاویر سه بعدی را بدون اسکن ایجاد می کند.
این دوربین قابلیت ایجاد تصاویر سه بعدی از دوبعدی را بدون اسکن دارد و می تواند در اتومبیل های خودران استفاده شود.
لورا والر، سرپرست گروه تحقیقاتی اظهارکرد: سخت افزار دوربین جدید ساده و نسبتا ارزان است، اما نرم افزار استفاده شده در آن بسیار پیچیده است و با استفاده از آن می توان پیکسل های سه بعدی از یک تصویر 3/1 مگاپیکسلی را بازسازی کرد.
از دوربین DiffuserCam برای مشاهده فعالیت های نورون های میکروسکوپی در موش های زنده استفاده می شود.
 وزن سبک دوربین و نبود لنز در آن، امکان اتصال به جمجمه موش را می دهد تا محققان رفتار حیوانات را با آنچه در مغز اتفاق می افتد، مطابقت دهند.
پژوهشگران در حال بررسی این دوربین هستند تا از آن در مشکلات بصری یا شنوایی استفاده کنند. اما کاربرد این دوربین بدون لنز فقط در مغز نیست. از این دوربین می توان در وسایل نقلیه خودران استفاده کرد تا برای ثبت اطلاعات سه بعدی برای درک بهتر مقیاس و تشخیص چهره بهره برد.
دوربین بدون لنز ممکن است در زمینه پزشکی نیز استفاده های بیشتری داشته باشد. استفاده از این دوربین برای تماشای فعالیت نورون در موش می تواند منجر به درک بهتر ادراک حسی شده و برای تشخیص و درمان بیماری های موثر در حافظه مانند آلزایمر و سایر اختلالات روانی استفاده شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :