آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 228781
تاریخ انتشار : 4 دی 1396 11:20
تعداد بازدید : 1082

کلاهبرداری 85 میلیونی با اپلیکیشن صیغه یاب

رییس پلیس فتا استان یزد با بیان اینکه با افزایش روزافزون استفاده از اینترنت در برقراری ارتباطات دوستانه، سایت ها و کانال های دوست یابی و همسریابی و نرم افزار صیغه یاب جایگاه ویژه ای در بین جوانان پیدا کرده است، گفت: این امر باعث شده تا کلاهبرداران و مجرمان سایبری فعالیت های مجرمانه خود را از طریق این گونه سایت ها و کانال ها پیش ببرند و با استفاده از این ابزار کاربران را به دام اندازند.

پلیس فتا - سرهنگ دوم مرتضی ابوطالبی اظهار داشت: جوانی 20 ساله با مراجعه به پلیس اعلام کرده که مبلغ 85 میلیون ریال از حساب بانکی اش برداشت شده که موضوع جهت پیگیری و اقدام قضایی در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت.
وی با بیان اینکه باز هم سهل انگاری، مسبب کلاهبرداری 85 میلیون ریالی از طریق خرید نرم افزار صیغه یاب شد، افزود: کاربران فضای مجازی بدون توجه به توصیه ها و هشدار های پلیس فتا در فضای مجازی برای امر ازدواج در سایت های همسریابی ثبت نام می کنند و بعضا اقدام به خرید نرم افزار های صیغه یاب می کنند که در پی خرید اینترنتی با توجه به عدم آگاهی درباره صفحات فیشینگ در دام کلاهبرداران قرار می گیرند.
رییس پلیس فتای یزد در ادامه با تشریح پرونده ارجاع شده به پلیس گفت: سهل انگاری و رعایت نکردن موارد امنیتی درباره درگاه های بانکی (اعم از توجه به https در قسمت آدرس بار و زدن گزینه تغییر حروف تصویر) در پی خرید اینترنتی، علت کلاهبرداری از شاکی بوده که با انجام تحقیقات اولیه و کشف شیوه مجرمانه متهم شناسایی و دستگیر شد.
وی افزود: اتکا به اینترنت و فضای مجازی ممکن است در نگاه اول راهی آسان برای همسریابی تلقی شود، ولی واقعیت آن است که فضای نامطمئن مجازی می تواند فرصتی را برای افراد سودجو فراهم آورد تا با دام افکنی، اقدام به کلاهبرداری از افراد کرده و به فکر آسیب زدن به آنها برآیند.
وی درباره آسیب ها و کلاهبرداری های اینگونه سایت ها یادآور شد: مدیران سایت ها به تمامی اطلاعات وارد شده ازسوی کاربر (نام و نام خانوادگی، کد ملی، آدرس و شماره تماس) دسترسی دارند؛ بنابراین قادرند با داشتن این اطلاعات از کاربران سوءاستفاده کنند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :