آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 228774
تاریخ انتشار : 4 دی 1396 11:13
تعداد بازدید : 775

ایران هفتمین کشور در آلودگی سامانه‌های صنعتی

در آلودگی سایبری مقام آوردیم

نتایج به دست آمده از تهدیدات سامانه های کنترل صنعتی در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۱۷ نشان می دهد که ایران در میان ۱۰ کشور اولی است که سامانه های آن به دلیل تهدیدات سایبری، آلوده شده اند.

فناوران - مرکز ماهر به نقل از کسپرسکی اعلام کرد که  سامانه های کنترل صنعتی، به منزله هسته مرکزی کنترل و نظارت زیرساخت های حیاتی نظیر شبکه های انتقال و توزیع برق، نیروگاه های هسته ای، پالایشگاه ها، شبکه های آب و کارخانه های نفت و گاز محسوب می شوند؛ اما با توجه به قدیمی بودن این سامانه ها، به امنیت آن ها توجه چندانی نشده است.
دراین زمینه گروه تحقیقاتی آزمایشگاه کسپرسکی، نتایج تحقیقات خود را درباره چشم انداز تهدیدات سامانه های کنترل صنعتی در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۱۷ ارایه کرده است.
بر اساس این تحقیقات ایران جزو ۱۰ کشور اولی است که سامانه های کنترل صنعتی آنها به باج افزارهای رمزگذاری آلوده شده اند.
بر مبنای این بررسی ها همچنین مشخص شده است در نیمه نخست سال ۲۰۱۷ در بین ۱۵ کشوری که بالاترین درصد سامانه های کنترل صنعتی مورد حمله قرار گرفته را دارا هستند، ایران رتبه هفتم را به خود اختصاص داده است.
در این بررسی ها مخاطرات مربوط به سامانه های کنترل صنعتی شامل منابع متعددی ازجمله دولت ها، گروه های تروریستی، کارکنان ناراضی، مشکلات، حوادث، بلایای طبیعی و همچنین اقدامات تصادفی یا مغرضانه نیروهای داخلی اعلام شده است.
در نیمه نخست سال ۲۰۱۷ حوادثی مانند تهدیدات بدافزاری، اختلال در شبکه دوربین های مداربسته، هک سیستم هشدار اضطراری، کشف چند بات نت، استفاده از نامه های الکترونیکی تجاری در حمله به شرکت های صنعتی و نیز حملات باج افزاری به عنوان حمله های سایبری به سیستم های امنیتی شناسایی شدند.
برای مثال ۵۰۰ شرکت صنعتی و حمل و نقل از ۵۰ کشور مورد حمله تهدیدنامه های الکترونیکی تجاری قرار گرفته اند.
در زمینه تهدیدات باج افزاری نیز طبق آمار ارایه شده در این بازه زمانی، نیم درصد از رایانه های زیرساختی صنعتی سازمان ها، حداقل یکبار مورد حمله باج افزار رمزگذاری شده قرار گرفته اند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :