آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 228503
تاریخ انتشار : 2 دی 1396 11:4
تعداد بازدید : 1078

غولی که پیش از بلندترین شب سال بیدار شد

شبنم کهن چی- سال هاست تهرانی ها کابوس زلزله دارند. هر از گاهی کارشناس یا مسوولی از اتفاقی صحبت می کند که قرار است پایتخت را زیر و رو کند. همه نظرات و صحبت ها نیز در حد حدس و گمان است با تاکید بر اینکه امکان پیش بینی زمان وقوع این رخداد وجود ندارد؛ زلزله. بالاخره شب پیش از بلندترین شب سال، غول زلزله بیدار شد و به خود تکانی داد؛ 5/2 ریشتر.

Shkohanchi@
ترس، یک واکنش طبیعی است. مردم تهران هم ترسیدند. بسیاری از شهروندان به خیابان های شهر پناه بردند و خیابان ها قفل شد. مردم در خودروهای خود در کوچه ها، کنار اتوبان ها، در پارک ها زیر درختان بلند در حالی که با موبایل و رادیو اخبار را پیگیری می کردند تا سپیده دم منتظر لرزه شدیدتر ماندند. 
صدا و سیما، شبکه های اجتماعی، کانال های تلگرام و سایت های خبری یک آزمون دیگر را پشت سر گذاشتند؛ اطلاع رسانی در بحران. واکنش سریع صدا و سیما (شبکه خبر) به زلزله تهران قابل تقدیر بود اما شیوه اطلاع رسانی از سوی این رسانه و رسانه های دیگر و البته برخی مسوولان و خبرنگاران جای نقد دارد. 
مردم پایتخت از وقوع یک زمین لرزه شدید در وحشت به سر می بردند؛ عده ای در صف پمپ بنزین برای تهیه سوخت و خارج شدن از تهران، عده ای سرگردان در کوچه و در وحشت از بازگشت زیر سقف خانه ها، عده ای در ماشین و چادر گوشه و کتار اتوبان ها و پارک ها و عده دیگری هوشیار و بیدار در خانه ماندند و آماده فرار بودند. در چنین شرایطی برخی از خبرنگاران و مجری های شبکه خبر تلاش می کردند با اصرار یک جمله را از دهان مسوولان بیرون بکشند: به زودی شاهد زلزله بزرگ تری خواهیم بود. هر چقدر برخی از مسوولان بر غیرقابل پیش بینی بودن وقوع زلزله بعدی و شدت آن تاکید می کردند، مجری با طرح سوال به شیوه های مختلف اصرار داشت تاییدیه وقوع زلزله شدید را از آنها بگیرد. 
در کنار این اصرار، رسانه ها تلاش می کردند اطلاعاتی در قالب خبر منتشر کنند که به درد شهروندان نمی خورد و فقط آنها را وحشت زده تر می کرد. اطلاعاتی مانند این: «گسل اشتهارد 800 سال پیش با شدت 7/2 ریشتر لزریده» یا اظهار نظراتی مانند این: «از تهران بروید، زلزله بیاید، فاجعه سه قرن اخیر است» یا پخش ویدیویی از سخنان پدر ژئوفیزیک ایران با تیتر «ایمان دارم تهران یک روزی نابود خواهد شد» که تا به حال منتشر نشده بود. چنین اقداماتی نشانه عدم درک رسانه ها از معنای اطلاع رسانی در شرایط بحران و بی مسوولیتی عده ای در مقابل ایجاد آرامش بین مردم و نه دلهره و اضطراب است. 
بیش از اینکه اطلاعات غیر مفید و دلهره آور به تکرار از رسانه های رسمی و حتی از رسانه های اجتماعی در کانال های خبری و شبکه های اجتماعی بازنشر شود، لازم است در چنین شرایطی رسانه ها بر آموزش سریع و توصیه های ایمنی تمرکز کنند و با تکرار این موضوعات به هشیار بودن مردم کمک کنند. 
امیدوارم تا بحران بعدی، رسانه ها در شیوه اطلاع رسانی خود در این شرایط بازنگری کنند. این غول شاید روزی بیدار شود و شهر را با شدت بیشتری تکان دهد، همانطور که سرانجام روزی همه ما خواهیم مرد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :