آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 228421
تاریخ انتشار : 2 دی 1396 9:10
تعداد بازدید : 3719

در گفت‌وگو با رییس مرکز رسانه‌های دیجیتال بررسی شد:

چرا کافه بازار شامد اپلیکیشن ها را به نام خود ثبت کرده است؟

کافه بازار اقدام به دریافت کد شامد برای اپلیکیشن‎ها کرده است و هنگامی که در کافه بازار روی شناسه شامد اپلیکیشن کلیک می‎کنیم، «آوای همراه هوشمند هزاردستان» را به عنوان صاحب شماره شامد نشان می‎دهد، در این خصوص گفت وگویی تلفنی با دکتر موسویان، رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‎های دیجیتال انجام داده ایم.

وحید حجه فروش
hajjehforoosh@
آیا دستوری از جانب مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‎های دیجیتال بوده یا خود کافه بازار به صورت خودسرانه اقدام به ثبت اپلیکیشن ها کرده است؟
این موضوع دستوری نبوده، اگر شما به ایران‎اپس مراجعه کنید، مشاهده می‎کنید که تمام نرم‎افزارهای کاربردی ارائه شده در آن، دارای کد شامد هستند و هم چنین دارای خط برگشت برای دریافت نظرات و پیشنهادات مردمی.
چرا کد شامد اپلیکیشنی مثل اسنپ باید به نام کافه بازار باشد؟
اصلا این‎گونه نیست. در حال حاضر به صورت کلی این کار را انجام داده و قرار است تا دو هفته‎ دیگر اپلیکیشن‎ها به صورت جداگانه کد شامد را دریافت کنند.
با توجه به این که کافه بازار قانوناً اجازه این کار را نداشته، چرا به این صورت عمل کرده است؟
کافه بازار این امکان را تنها برای بستری که مربوط به خودش است ارائه داده، در حال حاضر با سامانه‎ای که در اختیارش قرار داده‎ایم برای تمامی اپلیکیشن‎ها، شامد دریافت می‎کند و به آنها لوگو اختصاص می‎دهد و این لوگو روی تمامی اپ‎ها به صورت جداگانه نمایش داده می‎شود.
اینکه کافه بازار اقدام کرده است نشان دهنده این است که خود اپ‎ها از این موضوع استقبال نکرده‎اند، آیا این درخواست از سمت مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‎های دیجیتال به کافه بازار بوده یا بالعکس؟
موضوع عدم استقبال نیست، بلکه همکاری بین مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‎های دیجیتال و اپ‎استورها است که با کافه بازار و ایران‎اپس شروع شده، اول مارکت در ادامه و همچنین مابقی اپ‎استورها بعدا اضافه می‎شوند. اپ‎توید هم یکبار این بارگزاری را انجام داده اما به دلیل نقص مدارک مجددا اقدام کرده است. و این یک همکاری مشترک بین ما و اپ‎استورهاست.
این همکاری از سمت مرکز شروع شده یا کافه بازار درخواست داده است؟
ما از کافه بازار درخواست داشتیم و زیرساخت‎های لازم را در اختیارشان قرار داده‎ایم. در واقع شامد یک مصوبه از جانب وزرا و همچنین از سمت شورای عالی فضای مجازی است.

چرا هنگامی که روی گزینه شامد اپلیکیشن اسنپ و همچنین چندین اپلیکیش دیگر در کافه بازار کلیک می‎کنیم نام صاحب شامد، مشخصات شرکت مادر کافه بازار است؟
نباید این گونه باشد و حتما اشتباهی صورت گرفته است. دستور پیگیری این موضوع را می‎دهم و با کافه بازار هم صحبت خواهیم کرد. اگر این‎گونه باشد که اصلا درست نیست حتما باید تغییر کند. 
در حال حاضر چیزی که در ایران‎اپس وجود دارد مورد تایید مرکز است و باید در کافه بازار هم به همان صورت باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :