آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 228419
تاریخ انتشار : 2 دی 1396 9:4
تعداد بازدید : 477

شبکه ارتباطی پایتخت برای زلزله بزرگ آماده است؟

تهران لرزید، ارتباطات شهروندان موقتا مختل شد

زلزله 5/2 ریشتری چهارشنبه شب تهران، سبب اختلال در تماس ها در دقایق پس از زلزله شد.

فناوران - بلافاصله پس از وقوع زلزله در تهران، شهروندان نگران تماس های زیادی با خانواده های خود برقرار کردند و حجم بالای تماس ها، سبب اختلال در شبکه ارتباطی استان تهران شد.
اختلال در شبکه ارتباطی کشور به دلیل حجم بالای تماس ها در حالی رخ داد که زلزله هیچ آسیبی به شبکه ارتباطی کشور وارد نکرده بود و این شبکه با تمام توان در حال خدمات رسانی بود. این موضوع اما نشان می دهد در صورتیکه زلزله بزرگی در تهران رخ دهد و بخشی از شبکه ارتباطی آسیب ببیند، شبکه تلفن همراه توانایی پاسخگویی به نیازهای ارتباطی مردم در شرایط بحرانی را ندارد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در اقدامی به موقع پس از زلزله تهران در توییتر نوشت: «با وقوع زلزله در تهران و کرج، به دلیل شلوغی زیاد کانال های ارتباطی، در برخی محله های شهر تهران امکان برقراری تماس سخت شده است. همچنین با حضور مردم در خیابان ها میزان مصرف دیتای موبایل رشد زیادی کرده است. از شهروندان تهرانی تقاضا داریم مکالمات تلفنی را کوتاه برقرار کنند». البته با توجه به فیلتر بودن توییتر عملا تعداد کمی از شهروندان این پیام را در زمان مناسب مشاهده کردند. ساعتی پس از زلزله نیز پیامکی از سوی «ستاد بحران» برای برخی شهروندان تهرانی ارسال شد که از آنها خواسته بود در زمان بحران از تماس کوتاه و پیامک کوتاه برای برقراری ارتباط استفاده کنند. البته برخی مشترکان این پیام را نیز دریافت نکردند و برخی دیگر هم آنقدر دیر به دست شان رسید که عملا بی فایده بود. 
سخنگوی شرکت مخابرات ایران نیز درباره اختلال به وجود آمده توضیح داد: چهارشنبه شب حتی با وقوع زلزله و چند پس لرزه متعدد هیچ گونه مشکلی در ارتباطات ثابت و سیار به وجود نیامد و تمامی مراکز مخابراتی و سایت های موبایل در تهران و البرز با بیشترین توان و ظرفیت فعال بودند که باعث شد تا با توجه به حجم بالای درخواست تماس ها اختلال خاصی وجود نداشته باشد اما ترافیک شبکه در برخی نقاط در مدت کوتاهی اختلال ایجاد کرده بود که رفع شد.
محمدرضا بیدخام در گفت وگو با ایلنا درباره وضعیت ارتباطی استان تهران در صورت وقوع زلزله دوباره در پایتخت گفت: دو بحث برای این مساله وجود دارد، اول اینکه شرکت مخابرات ایران در بحث فنی با توجه به بحران ایجاد شده تصمیم گرفته است تا کانال های ارتباطی خود را افزایش دهد و زیرساخت های ارتباطی را تقویت کند تا مردم در زمان بحران با مشکل کمتری مواجه شوند. موضوع دوم فرهنگ سازی در حوزه ارتباطات برای بحران است. مردم باید این فرهنگ بحران را داشته باشند و از تماس های غیر ضروری خودداری کنند یا تماس هایی کوتاه داشته باشند و برای ارتباط از پیامک کوتاه و پیام رسان های اجتماعی استفاده کنند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :