آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 227144
تاریخ انتشار : 21 آذر 1396 11:29
تعداد بازدید : 1727

ماجرای سخت گیری در انتشار بازی ایرانی «حمله موشکی»

سازنده بازی ضد صهیونیستی حمله موشکی از امتناع ۲ ساله یک بازار اندروییدی از انتشار این بازی و منوط کردن آن به اخذ مجوز از چندین مرجع خبر می دهد؛ اما مدیر این بازار اندروییدی این سخت گیری را به خاص بودن موضوع این بازی مرتبط می داند هر چند که اذعان دارد مرجع حوزه مجوزها مشخص نیست.

فارس- انتشار خبر تولید و انتشار بازی حمله موشکی در دو سال گذشته با واکنش رسانه های اسرائیلی و آمریکایی روبه رو شد اما این بازی موفق نشد به یکی از مارکت های معروف اندروییدی راه پیدا کند.
سخت گیری هایی که در زمینه انتشار این بازی اعمال شد را برخی به امضای قرارداد خارجی این مارکت اندروییدی در همان سال بی ارتباط ندانستند و گمانه زنی هایی درباره تاثیر احتمالی این قرارداد با عدم انتشار بازی یاد شده مطرح شد.
بنابر اعلام سازندگان این بازی، این بازار اندروییدی نامه کتبی برای انتشار این بازی از وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو های مسلح، وزارت فرهنگ و ارشاد، کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه و کمیته فیلترینگ را از تیم سازنده درخواست کرده و علاوه بر این اعلام کرده است که فرمانده کل سپاه پاسداران هم باید نامه را امضا کند.
تیم سازنده بازی معتقد است: اگر تمام این نامه های کتبی را اخذ کنیم  باز هم بهانه تراشی می کنند، فقط برای اینکه از انتشار این بازی ضد اسرائیلی خودداری کنند درحالی که این نوع رفتار حتی با مترجمان بازی های خارجی هم نمی شود یعنی حتی کسانی که بازی با فرهنگ و محتوای غربی را ترجمه و به درگاه های بانکی داخل کشور متصل می کنند و بعد از آن ارز از کشور خارج می کنند هم مسیر انتشار بسیار ساده ای دارند.
در پیگیری این موضوع از بازار مربوطه به فارس این توضیحات ارائه شد: کافه بازار به عنوان پلتفرم ارائه محتوا تحت قوانین رسمی کشور فعالیت می کند. چارچوب فعالیت ما قوانین رسمی کشور و خط مشی ما همان قوانین انتشار برنامه ها است که به صورت رسمی و عمومی، در اختیار توسعه دهنده ها قرار گرفته و در سایت کافه بازار موجود است. 
ما در کافه بازار نمی توانیم در خصوص موارد حساسی که به سیاست های داخلی، خارجی و امنیت ملی کشور مربوط می شود، اعمال نظر کنیم و مسئولیت آن ها را بپذیریم. به همین دلیل، برای انتشار مواردی از این دست، از مراجع ذیربط و صاحب صلاحیت درخواست مجوز رسمی می کنیم.
در ادامه توضیحات این مارکت اندروییدی آمده است: در خصوص عنوان مطرح شده در فضای مجازی (بازی حمله موشکی) که درخواست انتشار آن در کافه بازار به حدود ۲ سال پیش مربوط است، با توجه به اینکه این بازی به موضوع رژیم اشغالگر قدس پرداخته بود، به ناشر بازی اعلام شد در صورت ارائه مجوز از نهادهای قانونی و ذیصلاح، مانعی برای انتشار بازی در کافه بازار وجود ندارد. حتی به درخواست ناشر این بازی، از طرف کافه بازار نامه ای خطاب به نهادهای صاحب صلاحیت از جمله وزارت ارشاد آماده شد که در آن نامه، از این مراجع، درخواست شده بود تا با بررسی محتوا در خصوص انتشار یا عدم انتشار بازی، نظرشان را بیان کنند. این نامه در اختیار ناشر بازی قرار داده شد تا بتوانند پیگیری ها را انجام دهند. اما پس از آن و تاکنون جوابی برای این نامه ارسال نشده و هیچ مجوزی از طرف ناشر به کافه بازار ارائه نگردیده 
است.
مدیران کافه بازار تاکید کرده اند: به این ترتیب برخی موارد مطرح شده در فضای مجازی مانند عدم تأیید این بازی به دلایلی مانند «موضع گیری نهادهای اسرائیلی» را کاملاً تکذیب می کنیم و مجدداً اعلام می کنیم که در خصوص بازی های مشابه در صورت ارائه مجوز از نهادهای ذی صلاح کشور، هیچگونه مانعی برای انتشار در کافه بازار وجود نداشته و ندارد.
پاسخ این مارکت اندروییدی به اینکه چرا با این بازی برخورد سخت گیرانه شده و تشخیص خاص بودن و حساس بودن این بازی آیا بر اساس یک دستورالعمل قانونی است و یا نظر مدیران این بازار این بود:  به مراجع مختلفی نامه زده شده که بتوانند پیگیری کنند. کافه بازار، خودش به نامشخص بودن مرجع حوزه مجوزها اعتراض دارد. در هر حال اگر یک نهاد ذی صلاح کشور مجوز بدهد، مانعی برای انتشار این بازی نبوده و نیست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :