آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 226632
تاریخ انتشار : 14 آذر 1396 10:44
تعداد بازدید : 2114

بازار موبایل در انتظار چگونگی اجرای فاز دوم

فعلا گوشی های آیفون مشمول رجیستری می شوند

با وجود زمزمه های اجرای طرح رجیستری، بازار موبایل کساد شده و علاوه بر خریداران، فروشندگان هم به علت بی اطلاعی از چگونگی اجرای این طرح دست نگه داشته اند تا ببینند با آغاز اجرای فاز دوم طرح، دقیقا چه اتفاقاتی خواهد افتاد.


فناوران - از اواخر تابستان که قرار شد طرح اجرای رجیستری موبایل عملیاتی شد، مدام شاهد افزایش و کاهش قیمت ها بودیم و همین موضوع کسادی بازار موبایل را تشدید و اوضاع بازار را هرچه بیشتر نابسامان کرد. البته بسیاری از مسوولان معتقدند که با اجرای طرح رجیستری گوشی های موبایل، اوضاع بازار سروسامان می یابد و با کوتاه شدن دست قاچاقچی، نرخ ثابتی برای همه گوشی ها تثبیت خواهد شد.
با همه این تفاسیر، تا هفته پیش که هنوز مشخص نشده بود که طرح رجیستری به کجا رسیده و تاریخ دقیقی برای اجرای آن وجود نداشت، وضعیت بازار به شکل دیگری بود، اما از زمانی که تاریخ دقیق اجرای فاز دوم طرح رجیستری گوشی های موبایل یعنی 14 آذر اعلام شد و از سوی دیگر وزیر ارتباطات اعلام کرد که همه گوشی هایی که پیش از این تاریخ در شبکه فعال شده باشند، مشمول طرح نمی شوند و رجیستر شده حساب خواهند شد، همه فروشندگان بازار که از قبل انباری پر از گوشی های قاچاق داشتند، اقدام به روشن و فعال کردن گوشی هایشان کردند و به گفته بازاریان همین موضوع باعث افزایش قیمت گوشی های رده بالا تا حدود 500 هزار تومان شد. 
با این حال به رغم افزایش قیمت ها، فروش گوشی بالا رفت و تقریبا بازار رونق گرفته بود. اما حالا که زمان اجرای فاز دوم طرح رجیستری فرا رسیده، هم فروشندگان هم خریداران دست نگه داشته اند تا ببینند پس از اجرای این مرحله از شناسه دار کردن گوشی های موبایل چه اتفاقی می افتد.
با توجه به اینکه اعلام شد همه گوشی های فعال شده تا قبل از اجرای فاز دوم، حتی گوشی های آیفون X در بازار رجیستر شده به حساب می آیند، قرار است فاز بعدی گوشی های وارداتی رجیستر شوند و گوشی هایی که هم اکنون در بازار موجودند چه با گارانتی و چه بی گارانتی بدون مشکل در شبکه فعال خواهند بود و نیازی به رجیستر شدن مجدد ندارند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :