آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 226257
تاریخ انتشار : 11 آذر 1396 9:2
تعداد بازدید : 954

گزارش صد روزه معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری نشان داد

فروش دانش بنیان ها به 40 هزار میلیارد تومان رسید

گزارش صد روزه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری منتشر شد که در آن به میزان جذب نخبگان ایرانی غیر مقیم کشور، استارت آپ ها و قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان اشاره شده است.

فناوران- در این گزارش می خوانیم: دولت تدبیر و امید برای کاربردی کردن علم و دانش گام های موثری برداشته که عمده این فعالیت های علمی و فناورانه در معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری صورت گرفته و منجر به ارتقای جایگاه بین المللی ایران در تولید علم و فناوری شده است، به گونه ای که بر اساس گزارش سال ۲۰۱۷ شاخص جهانی نوآوری، رتبه ایران از نظر شاخص های مختلف علم، فناوری و نوآوری طی سال های ۲۰۱۷–۲۰۱۴ بهبود یافته است.
توسعه نوآوری و اقتصاد دانش بنیان با اتکا به منابع محدود و دولتی ناممکن است و نیاز است منابع مالی بخش عمومی و خصوصی در این مسیر سازماندهی شوند بر این مبنا صندوق های سرمایه گذاری جسورانه در بازار بورس، ۱۲ صندوق با سرمایه بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان مصوب شده است. همچنین مجوز راه اندازی بیش از ۶ صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی صادر شده و تلاش می شود.
عملکرد صندوق های جدید در حوزه سرمایه گذاری خطر پذیر ساماندهی شود. همچنین برای حمایت از زیست بوم کارآفرینی در دور جدید سیاست حمایت از شتابدهنده های نوآوری در دستور کار قرار گرفته است که در دور جدید حدود ۱۱ مرکز شتابدهی با مشارکت بخش غیردولتی فعال شده اند. 
 طرح«توسعه شهر نوآور» برای تغییر چهره شهری به ویژه بافت های فرسوده صنعتی به کارخانه های نوآوری در دستور کار قرار گرفته است که اولین کارخانه نوآوری کشور برای حضور استارت آپ ها در این محدوده ها در ماه جاری افتتاح خواهد شد.
در این گزارش صد روزه آمده که بیش از ۱۰۰ استارت آپ جدید در حوزه های خدمات عمومی مانند حوزه نظام توزیع محصولات باغی و پروتئینی، حمل و نقل (موتوری، تاکسی و باربری بین شهری)، نظام پرداخت و فناوری های نوین خدمات مالی و سرویس های ضروری عموم مردم در این دوره شکل گرفته که تا پایان دولت دوازدهم شاهد اثرات جدی در حوزه خدمات از نظر کیفیت، قیمت و رضایت مردم خواهیم بود.
 رتبه ایران از نظر شاخص های مختلف علم و فناوری طی سال های ۲۰۱۷–۲۰۱۴ ۴۵ بهبود یافته است و نسبت به سال ۲۰۱۴ به جایگاه ۷۵ جهان در سال ۲۰۱۷ رسیده است. دلیل این ارتقای جایگاه به بهبود چارچوب نهادی و افزایش در خروجی ها (اعم از خروجی های دانش و فناوری و خروجی عملکرد خلاقانه) باز می گردد.
در این گزارش آمده است: اجرای این طرح، فضای امید بخشی در جامعه نخبگانی و جوانان تحصیل کرده در مسیر ایفای نقش قابل توجه در حوزه اقتصادی ایجاد کرده است. در این راستا آمار اشتغال شرکت های دانش بنیان به مرز ۱۰۵هزار نفر و فروش آن ها به حدود ۴۰۰ هزار میلیارد ریال رسیده است. 
از زاویه رشد علمی، در یک سال اخیر علائم امیدوار کننده ای در حوزه شتاب گرفتن مجدد تولیدات علمی کشور مشاهده می شود، در این بخش، با وجود اینکه هنوز آمارهای مربوط به سال ۲۰۱۷ کامل نشده است اما آمارهای پایگاه نمایه استنادی ISI از ارتقای یک پله ای جایگاه کشور د دستیابی به تبه ۱۶ دنیا خبر داده است.
در پایگاه Scopus نیز جایگاه کشور در سال ۲۰۱۷ رتبه ۱۶ گزارش شده است که در ادامه این مسیر، در صد روزه اول دولت دوازدهم تلاش شده است حرکت های جدیدی برای تداوم این فضا و به ویژه تحول در بخش های اقتصادی کشور در دستور کار قرار خواهد گرفت.
 اجرای قانون حمایت از شرکت ها و موسسات دانش بنیان
در این گزارش عنوان شده است: اجرای قانون حمایت از شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان، آمار اشتغال شرکتهای دانش بنیان به مرز ۱۰۵ هزار نفر و فروش آن ها به حدود ۳۰۰ هزار میلیارد ریال رسانده است و در اثر فعالیت های گسترده فرهنگی، تعداد متقاضیان تأیید صلاحیت شرکت های دانش بنیان از ۴ هزار و ۳۲۱ درخواست در سال ۱۳۹۴ به ۱۰ هزار و ۸۹ درخواست در سال۱۳۹۶ افزایش یافته که این موضوع نشاندهنده تغییر در نگرش دانشگاه ها و ایجاد تحرک در بین جوانان تحصیل کرده برای حضور در عرصه های اقتصادی و حل مسائل جامعه است.
به واسطه اهتمام دولت یازدهم به اجرای قانون دانش بنیان، تعداد شرکت های تأیید صلاحیت شده از ۵۵ شرکت در سال ۱۳۹۲ به ۳ هزار و ۲۹۳ شرکت در سال ۱۳۹۶ افزایش یافته است. 
 افزایش جذب نخبگان غیرمقیم 
 از طریق پلتفرم طراحی شده توسط بنیاد ملی نخبگان و با همکاری ۴۸ پایگاه تخصصی همکار (دانشگاه های برتر کشور، پژوهشگاه های برتر کشور و شرکت های دانش بنیان بزرگ) در طول دو سال گذشته، ۴ هزار و ۵۴۷ نخبه ایرانی غیرمقیم برای بازگشت ثبت نام کرده اند و  تا کنون ۸۰۷ نفر از آن ها به کشور باز گشته اند. 
از این میان ۲۷۵ نفر مربوط به دور جدید بوده است. با تلاش مضاعف انجام شده در دولت دوازدهم، متوسط ثبت نام برای بازگشت نخبگان در دوره اخیر افزایش یافته و نرخ تقاضای بازگشت روزانه ۵ نفر رسیده است.
 اجرای برنامه حمایت از صنایع خلاق
با توجه به اهمیت تکمیل قانون حمایت از شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان این معاونت حمایت از شرکت های فعال در مدل های نوین کسب و کار و صنایع خلاق فرهنگی را در دستور کار قرار داد. 
در این راستا در صد روز اول کاری دولت دوازدهم بیش از ۲۰۰ شرکت فعال در این حوزه ها شناسایی و از مزایای برنامه حمایت از صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری رییس جمهور برخوردار شده اند.
 افزایش مشارکت استارت آپ ها در عرصه بهبود خدمات اجتماعی 
در گزارش صد روزه معاونت علمی تاکید شده است؛ ارائه خدمات نوین اجتماعی در بستر استارت آپ های نوپا در حوزه های کلیدی با جلب مشارکت وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی به ویژه وزارت جهاد  کشاورزی، راه و شهرسازی، سازمان میراث فرهنگی و نظایر آن از دیگر اقدامات معاونت علمی در صد روز اخیر است.
همچنین بیش از ۱۰۰ استارت آپ جدید در حوزه های خدمات عمومی مانند حوزه نظام توزیع محصولات باغی و پروتئینی، حمل و نقل (موتوری، تاکسی و باربری بین شهری)، نظام پرداخت و فناوری های نوین خدمات مالی و سرویس های ضروری عموم مردم در این دوره شکل گرفته اند که تا پایان دولت دوازدهم شاهد اثرات جدی در حوزه خدمات از نظر کیفیت، قیمت و رضایت شهروندان خواهیم بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :