آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 225600
تاریخ انتشار : 4 آذر 1396 6:29
تعداد بازدید : 2618

نظر مدیرعامل «زورق» درباره اجبار رانندگان به حذف Waze

بدعت خطرناک

در راستای فیلتر شدن اپلیکیشن waze و اجبار رانندگان سرویس های درخواست آنلاین سفر به حذف این اپلیکیشن از گوشی های هوشمند خود، با کامران خوشی، مدیرعامل زورق گفت وگوی کوتاهی کرده ایم.

نخستین بار است که در ایران با این شکل از فیلترینگ روبه رو هستیم. به نظر شما این موضوع چه تبعاتی ممکن است داشته باشد؟
واقعیت این ا‎ست که جریان خطرناکی درحال شکل‎گیری است. از حالت فیلترینگی که قبلا وجود داشته و مراجع ذی ربط به صورت بی‎نظم دستور فیلترینگ برای اپلیکیشن‎ها صادر می‎کردند، کمی پیچیده‎تر شده و سیستم دارد از ابزارهای فعالان اکوسیستم در مقابل یکدیگر استفاده می‎کند.
ویز که در اکوسیستم ایران فعالیت نمی کند.
در مورد اپلیکیشن waze چون یک اپلیکیشن خارجی است، حساسیت زیاد نیست، ولی این موضوع نشان دهنده این است که بعدها ممکن است به اپلیکیشن‎های داخلی هم سرایت کند و اگر با ابزار مستقیم قانونی نتوان کاری انجام داد، به فعالان اکوسیستم و کسب‎وکارهای دیگر فشار وارد شود تا جلوی فعالیت کسب‎وکار یکدیگر را بگیرند.
مباحثی را که در مورد نقض حریم خصوصی مطرح می شود چگونه ارزیابی می کنید؟
نکته دیگری که در این موضوع وجود دارد، نقض حریم خصوصی کاربران است که این اجازه به اپلیکیشن‎ها داده می شود تا بتوانند با جست‎وجو در تلفن همراه کاربر، از تمامی اپلیکیشن‎های نصب شده روی سیستم آن ها باخبر شوند و از این طریق فضای گوشی کاربران را کنترل کنند.
گفتید جریان خطرناکی در حال شکل گیری است. توضیح می دهید؟
به نظر بنده، بزرگ ترین خطر این موضوع، ایجاد موانع برای کسب‎وکارها به صورت سلیقه‎ای است که معمولا هم هیچ توضیح و ادله محکمی پشت آن وجود ندارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :