آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 225284
تاریخ انتشار : 30 آبان 1396 11:19
تعداد بازدید : 1622

گفت و گو با رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور (‌بخش دوم و پایانی)

اعضای صنف به کسی رای دهند که او را باور دارند

روز گذشته بخش نخست گفت و گوی فناوران با رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور چاپ شد. ناصر علی سعادت در این گفت و گو توضیحاتی درباره دلایل نامزد نشدن در انتخابات نصر تهران، تغییر پورتال سازمان و پیاده سازی داشبورد مدیریتی، رتبه بندی شرکت ها و غیره ارایه داد و تاکید کرد که از تداوم خط فکری فعلی در سازمان نظام صنفی رایانه ای حمایت می کند. او همچنین اعلام کرد؛ امسال برای نخستین بار انتخابات سازمان نظام صنفی رایانه ای استان ها در قالب یک مکانیزم یکپارچه، 23 آذرماه برگزار خواهد شد.

فخری زارع
zarefakhri@
بخش دوم گفت و گو با با رییس سازمان نظام صنفی  رایانه ای کشور را در ادامه می خوانید.
 از صحبت های شما در گفت و گوی قبلی دو مساله استنباط شد، یکی اینکه خسته شده اید از اینکه باید کارها را رییس سازمان جلو ببرد. طبیعی هم هست چون کمیسیون ها غیرفعال هستند و دوم اینکه اگر گروهی از صنف به شما اصرار کنند، کاندیدا می شوید؟
نه منظور من چیز دیگری بود. نمی خواهم دوستان فکر کنند مسوولیت قبول نمی کنم. اینکه کاندیدا نشوم هم به نفع خودم هست و هم صنف. درباره کمیسیون ها هم اصلا اینگونه نیست که کمیسیون ها غیر فعال هستند. اتفاقا برخی از آنها بسیار فعال هستند.
در حال حاضر کمیسیون بیگ دیتا، IOT ، اینترنت، شبکه و غیره بسیار فعال هستند. اگر منظورتان از فعال بودن حاضر و غایب بودن اعضاست، به نظر من این ملاک اشتباه
است.
 در هر صورت یکسری کمیسیون تعریف شده در سازمان نظام صنفی رایانه ای داریم که مدت هاست خبری از آن نیست.
اگر منظورتان کمیسیون سخت افزار و نرم افزار هست باید توضیح بدم که ماهیت این دو کمیسیون کاملا تغییر کرده است. در واقع آنقدر دامنه IT گسترده شده است که بسیاری از لفظ های کلی تغییر کرده و دیگر این دو کمیسیون را به آن مفهوم نداریم. زمانی 20 الی 30 شرکت نرم افزاری داشتیم که در زمینه برنامه حسابداری یا تولید اتوماسیون اداری فعال بودند؛ اما اکنون اپ های موبایل نیز بخشی از صنعت نرم افزار محسوب می شوند و شاخه های آن بسیار گسترده شده است.
در آیین نامه جدید سازمان نظام صنفی رایانه ای اگر 50 شرکت در یک رشته تخصصی فعال باشند می توانند کمیسیون داشته باشند. شاید اکنون کمیسیون ها از نظر ظاهری فعال نباشند اما کارگروه های بسیار فعالی دارند. اگر ضریب 2 را برای صنعت IT در نظر بگیریم، هر 10 سال می شود 1024 سال. بنابراین نمی توان با فکر هزار سال پیش فناوری اطلاعات کشور را مدیریت کرد. تمام مشکلات مربوط به کمیسیون ها در آیین نامه جدید دیده شده است. باید درها باز شود تا بدنه صنف خودش در کمیسیون ها حضور پیدا کند و از میان خودشان مسوول کمیسیون را انتخاب کنند. 
 شما توضیح دادید فردی که فعالیت صنفی می کند، معمولا کسب و کارش به مخاطره می افتد، پس چه منفعتی در این صنف هست که نزدیک انتخابات هرگونه زد و بند و افشاگری از سوی اعضا صورت می گیرد تا به هیات مدیره راه یابند؟
سوال خیلی خوبی است. تعدادی از اعضای سازمان عضو هیات مدیره نظام صنفی رایانه ای بودن برای شان نوعی برند است. مانند آد می که در طول زندگی کلاس های مختلف می رود و رزومه های بسیاری جمع می کند. برخی نیز سازمان را سکویی می دانند برای ارتباط با نهادهای دولتی و به خصوص وزیر ارتباطات و عده ای هم فکر می کنند اگر بیایند می توانند کارهای مهمی برای صنف انجام دهند. در حالی که کار صنفی کردن بسیار مشکل است و آدم هایی با ویژگی های خاص می خواهد. چون حقوق نمی گیرد و رانتی هم برایش ندارد.
 آیا این دوره از انتخابات الکترونیکی برگزار می شود؟ 
بله.  انتخابات الکترونیکی برگزار می شود. دو تا شرکت به هیات مدیره معرفی شده اند که بعد از بررسی یکی انتخاب می شود و کار را انجام می دهد. هرچند در فرایند انتخابات الکترونیکی در لحظه مشخص است که رای چه شخصی از همه بیشتر است اما تا آخر مراسم اعلام رسمی نمی شود.
 در دوره های قبل اگر کسی اعتراضی داشت دوباره آرا بازشماری می شد، اکنون اگر اعتراضی باشد، چه می کنید؟ 
موقع شمارش دستی آرا امکان اشتباه وجود دارد. اما در فرایند الکترونیکی انتخابات احتمال خطا وجود ندارد.
 صحت سیستم را چگونه تایید می کنید؟
از دور اول هیات مدیره بحث انتخابات الکترونیکی مطرح بود و اعضا نیز از ما می خواستند که انتخابات را الکترونیکی برگزار کنیم. این خواسته صنف بود و اکنون در حال بررسی فرایند آن هستیم تا انتخابات در صحت و سلامت کامل برگزار شود. بالاخره باید این کار را انجام می دادیم و تصمیم گرفتیم استارت کار را بزنیم.
 تعداد برگ رای های نظام صنفی رایانه ای استان تهران اکنون چقدر است؟
احتمالا تا روز انتخابات 12 هزار برگ رای داریم . در دوره چهارم هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران 2 هزار و 189 برگ رای وجود داشت که یک هزار برگ رای در صندوق ریخته شد؛ یعنی نیمی از اعضا مشارکت داشتند. 
 و کلام آخر؟
من معتقدم باید کاری کنیم که توقع صنف بالا برود و به هر کسی رای ندهند و امیدوارم افرادی کاندیدا شوند که در صنف دارای جایگاه باشند و به عنوان رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور از اعضا می خواهم به کسی رای دهند که او را باور داشته باشند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :